haluaisin kokeilla tähtikuvausta joskus, mutta onnistuuko se kesällä ollenkaan? Kysyn siis milloin on paras aika kuvata tähtiä, syksy, talvi, joku tietty aika kalenterin mukaan jne..?
Vastaukset 11
Tähtikuvaus onnistuu ainoastaan pimeässä kirkkaalla ilmalla, jos siis haluaa hyviä kuvia. Kesän vaalea taivas ei ole siihen omiaan. Nyt vaan malttia ja taas syyskuussa pääsee hommiin.
Olen pari kertaa kokeillut, tässä yksi esimerkki:
https://picasaweb.google.com/Tapani.Niittyaro/2013Tahtitaivaskuvia#5972736404906379138
Vaikka pyrin hakemaan "pimeän paikan" niin kuten huomaat jonkun risteyksen keltaiset valot loistavat siellä tornin takana ja koko taivaanranta on valosaasteessa.
Seuraavassa kuvassa taas näkyy nousevan kuun valoa pilvissä sekä toinen risteysvalosaaste.
https://picasaweb.google.com/Tapani.Niittyaro/2013Tahtitaivaskuvia#5972736423209402994
Täällä etelässä on hyvin vaikeaa löytää paikkaa jossa valot eivät tippaakaan häiritsisi tähtien kuvausta.- strashootin
Ok..häätyy sitten odottaa syksyä..ja sen saan viettää lapissa, joten mikäs sen parempaa... tuo alimmainen kuva oli kuitenkin ihan kiva!:) Kiitos teille:))
- tähtikuvaus
Minusta paras aika on syksyllä juuri ennen lumen tuloa.
- Ota_selvää
Tähtikuvauskin on varsin laaja käsite. Toiset kuvaavat nimenomaan pimeällä tähtitaivaalla näkyviä kohteita, toiset taas esim Kuuta tai Aurinkoa, jotka näkyvät päivälläkin. Osa tähtitieteen harrastajista taas on keskittynyt ilmakehän väri-ilmiöiden kuvaamiseen (kuten halot, siitepölykehät ja sateenkaaret).
- 3456789
Eiköhän aloittaja yötaivaan kuvaamista tarkoittanut. Halokuvaamista en tähtikuvaukseksi suoraan laskisi. Planeetta/aurinko kuvaaminen on vähän enemmän vaativampaa, kun tarvitsee tukevampaa seurantajalustaa ja isompaa kaukoputkea, jos haluat paljon yksityiskohtia. Sekä kallista kameraa. Myös aurinko kuvaukseen käytettävät suodattimet voivat olla erittäin kalliita, esim h-alpha.
- NäitäKuvaillut
Kesällä tähtikuvaus ei onnistu. Kesällä näkyy korkeitaan muutama kirkkain tähti, koska on niin valoisaa.
Syksy on paras aika kuvata tähtiä, kun ei ole lunta, joka heijastaa valosaasteet taivaalle. Sekä syksyllä linnunrata menee suoraan zeniitissä pään yläpuolella. Vaikeuksia syksyllä teettää vaan nopeasti huurtuva linssi. Kovilla jätkillä on sähköllä toimivat lämmittimet optiikassa jotka pitää huurteet loitolla.
Marraskuu-Tammikuun alku, on yleensä jatkuvan pilvien peitossa suomessa.
Tammi-Helmikuussa on yleensä kovat pakkaset, mutta muutamia selkeitä öitä saattaa olla.
Maaliskuussa on myös hyvä kuvata tähtiä, kun suurin osa lumista on sulanut ja ilmakin alkaa olemaan lämpimempi, miinuksena vaan keväällä linnunrata on huonossa asennossa, eikä saa niin hienoja kuvia.
Jos kuvaat järjestelmäkameralla, niin siihen saa esim samyangin valovoimaisia laajakulmalinssejä suht halvalla, jolla saa ihan ok kuvia. Aukko isoimmaksi, ISO 3200, valotus niin pitkäksi kuin polttoväli antaa(eli ei mene viiruiksi tähdet). Tarkennuksen teet manuaalisesti taivaan kirkaimpaan tähteen, käytät kameran näyttöä ja hetkellistä digitaalista zoomia apuna.
Sitten kun edistyy kuvauksessa ja haluaa enemmän, niin voi hommata pidempää teleoptiikkaa ja jonkun pienen seurantajalustan. Niillä saa kuvia tähtisumuista jne. Näissä kuvailuissa yleensä kuvataan se 1-5min valotuksia useita kappaleita esim. jostain tähtisumusta ja sitten tietokone ohjelmalla pinotaan kuvat, jolloin iso osa kohinaa häviää ja kuvasta tulee siistimpi. Vaatii myös paljon jälkikäsittelyä, joka on ihan mukavaa puuhaa.
Aikaisemmalla mainitulla laajakulmalinssillä voit myös kuvata revontulia, joita näkyy suomessa yllättävän paljon syksyisin ja keväisin. Tiukasti pitää vaan ennustuksia seurata, jotta osaa oikeaan aikaan mennä ulos. Revontulikuvauksissa yleensä käytetään isointa aukkoa, mieluiten alle 15 sekunnin valotuksia, jotta revontulien liike pysähtyy ja ISO herkkyys riippuu myös tilanteesta.
Tähtikuvaukseen riittää ihan canonin tai nikonin halvimmat järkkäri mallit. Niihin esim samyang 8mm kalansilmä linssi tai samyang 14mm f2.8 laajakulma. Niillä pääsee jo pitkälle. - joskuskin
Jos haluat kuvata tähtiä kesällä kannattaa siirtyä etelämmäksi ja asumattomalle seudulle, siellä on kesällä pimeät yöt. Talvella lumi haittaa hieman tähtikuvausta.
- 34567865
Kuuttomana yönä jossain todella korvessa maaseudulla on ihan mukavan pimeää, vaikka olisi lunta. Parhaat apajat suomessa löytyy itä-suomesta tai lapista. Jos oikeasti haluaa todella pimeään paikkaan jossa kuviin ei yhtään tule valon kajoa horisontista, niin pitää lähteä keskelle afrikkaa tai australiaan. Ai että kun sinne pääsisi timelapsea kuvailemaan.
- KuvaOnKiva
Aloitus on vanha, mutta aihe on hyvä.
Harrastajilla on keskustelupalsta, sieltä löytyneee pätevää tietoa:
http://foorumi.avaruus.fi/index.php?board=12.0
Pari äkkiä haettua vinkkiä/linkkiä:
http://foorumi.avaruus.fi/index.php?topic=2395.0
https://www.ursa.fi/taivaalla/tahtitaivas-tanaan.html - MercuryTransit
Merkuriuksen ylikulkua voisi seurata näin kesäiselläkin ilmalla, ylihuomenna. https://www.ursa.fi/blogi/zeniitti/2016/04/05/merkuriuksen-ylikulku-9-5-2016/
Itse tyydyn tosin katsomaan kuvia netistä. Planeetta näkyy hyvin pienenä mustana pisteenä auringon edessä. Kuvaaminen voi olla suorastaan vaarallista ilman asiantuntemusta ja oikeita välineitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1581493Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551073Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.183722- 43691
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah209653Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63615- 40556
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on66506- 30474
Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd23469- 31461
Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi25445Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.26440Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul53437- 37432
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal159429- 69421
- 19394
Valtiomies puhuu?
"Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. –77394- 6393