Golf-Passat-Golf...Ja nyt ei enää ikinä VAG:n tuotteita. Annoin volsulle mahdollisuuden. 3 yksilöä, joista ensimmäinen toimi hyvin, 2 viimeistä aivan surkeita viritelmiä. ILMAN DSG:täkin. Onneksi siihen ei ollut varaa...
Viimeisessä GOLFissa meni 100 tuhannella km:llä 3 kpl ahtimia sököksi. Ynnä muuta, ynnä muuta. Jakopää vaihdettiin kerran takaisinkutsuna. Nyt viime viikkoina kuuli jo, miten kettinki soitti rytmikkäästi pyöriessään. Huh-huh!
Viimeisessä GOLFissa meni 100 tuhannella km:llä 3 kpl ahtimia sököksi. Ynnä muuta, ynnä muuta. Jakopää vaihdettiin kerran takaisinkutsuna. Nyt viime viikkoina kuuli jo, miten kettinki soitti rytmikkäästi pyöriessään. Huh-huh!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Taloyhtiössämme on parinvuoden sisään hajonnut ainakin kaksi VAGinaa, toisessa ainakin meni juuri DSG. Itse en laittaisi tällä hetkellä konsernin tuotteita, koska niin paljon laadukkaita vaihtoehtoja on tarjolla.
Tai, no liisattuna korkeintaan koska, jos sattuisi jäämään "Mustapekka" käteen niin laittaisi vain vahingon kiertämään.
Aloittaja on taas näitä höpö-höpö-miehiä. Ei saisi valehdella, soo-soo-soo.
Että oikein kolme turboa meni sököksi. Ei kannattais ihan noin paljon laittaa överiksi, uskottavuus menee heti miinukselle.
Niin, ja jakopäistä ei Volkswagen ole koskaan tehnyt takaisinkutsua. Takaisinkutsu tapahtuu silloin, jos autossa on jotain liikenneturvallisuutta vaarantavaa.
Ihan täysi trolli on sis kyseessä.
En rupea kanssasi väittelemään. Kaikki tuossa kertomani on dokumentoituna VW-auton huoltohistoriassa, ja työt VW-autossa tehtyinä. Luulen osaavani laskea kolmeen: Turbo numero 1 oli auton alkuperäinen osa. Numero 2 vaihdettiin takuuna noin 50 tkm kohdalla. Numeron 3 maksoin omasta pussistani noin 100 tkm kohdalla.
Jakopää vaihdettiin takaisinkutsuna vain noin viikko-pari sen jälkeen, kun ahdin numero 2 oli laitettu paikoilleen.
Jostain syystä p.o. yksilö ei ole enää omistuksessani. Onnea ja jumalan siunausta.
Fanatismi on tietysti jollain tapaa ihailtavakin piirre. Siinä henkilö ainakin seisoo sanojensa takana kuolemaansa saakka. Se, että fanaattisesti puolustaa jotain asiaa joka osoittautuu lähemmin tarkasteltuna vääräksi, ei saa kuitenkaan fanaatikkoa kääntämään kelkkaansa, vaan hän uskoo edelleen asiansa oikeaksi, sokeasti.
Tämä vain noille VW:n vikojen kieltäjille tiedoksi......
Sama kuvio taas. Kielletään viat ja haukutaa kirjoittaja.
Eihän noissa mitään vikaa ole?
Sillä tavallahan noi volkkarikauppiaat toimii....
Itsellä käynyt tuuria folkkareiden kanssa.
Nykyinen Golf 6 1.4TSI 90KW yhdellä ahtimella DSG , 263000km ilman mitään ongelmaa. Peiliin tehtiin lätäkkövalonvaihto n20tkm kohdalla. Kaikki toimii öljyä ei kulu ja tehot tallella. Vaihdelaatikko toimii kuin ihmisenmieli paitsi talvella pientä hitautta kylmänä.
Edellinen Audi A3 2.0 TDI DSG (S-tronic) rullasin mittarin 350000 asti ja ilman vikoja. Hehkut ja pumppusuuttimet vaihdettiin kamppaniassa vaikka itsellä ei ollut mitään vikaa niiden kanssa.
Hinta-laatu kohtaa vag autoissa.
Vain tyhmä ajaa Vokkelolla