onko lapsi/eläin porno katsominen laitonta?

tuntematon88

luin jostain että niiden katsomisesta tulee laitonta.

14

7859

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyhänmiehen_oksennus

      Finlex on näitä kysymyksiä varten. Gookkeliin lapsiporno ja finlex niin eiköhän se vastaus sieltä selkiä.

      • 5-3

        Sakkoa tai enintään yksi vuosi vankeutta.

        19 § (20.5.2011/540)
        Sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta esittävän kuvan hallussapito

        Joka oikeudettomasti pitää hallussaan kuvaa tai kuvatallennetta, jossa 18 §:ssä tarkoitetulla tavalla sukupuolisiveellisyyttä loukkaavasti esitetään lasta, on tuomittava sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta esittävän kuvanhallussapidosta sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.

        Sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta esittävän kuvan hallussapidosta tuomitaan myös se, joka on maksua vastaan tai muuten sopimalla hankkinut pääsyn 1 momentissa tarkoitettuun kuvaan tai kuvatallenteeseen niin, että se on hänen käytettävissään tietokoneen tai muun teknisen laitteen välityksellä ilman laitteelle tallentumista.


    • watdafaq

      nyt kun tuota katsoo nii näköjään vain hallussapito on laitonta, wtf?
      eli siis jos lapsipornoa katselee eikä lataa koneelle, se on laillista?
      ei hyvää päivää...

      • Näsäviisas33

        Jäikö tuo viimeinen kappale kokonaan lukematta? Pelkkä hallussapito ei ole laitonta.


      • Näsäviisas34

        Piti siis sanoa, että ei tarvitse välttämättä olla hallussa, kun tuomio tulee.


      • Anonyymi
        Näsäviisas33 kirjoitti:

        Jäikö tuo viimeinen kappale kokonaan lukematta? Pelkkä hallussapito ei ole laitonta.

        Mutta pitää olla.


    • lakitietoinen2

      Tällä hetkellä Suomen laki on seuraavanlainen:

      1. Eläinporno EI OLE laitonta. Suomessa saa myös hässiä eläimiä niin paljon kuin lystää kunhan se ei mene eläinrääkkäyksen puolelle. Jopa eläinlapsia, mikä on hieman omituista kun miettii tiukkoja suojaikärajojamme.

      2. Lapsipornon levittäminen, hallussapito, tuottaminen ja lapsipornosivulle pääsystä sopiminen esim. maksamalla ON laitonta.
      Lapsiporno-sanaa ei ole lakikirjassa ja puhutaan lähinnä sukupuolisiveyttä loukkaavista kuvista jotka katsotaan lasta esittäviksi. Piirretyt kuvat eivät ole laittomia ellei niitä ole läpipiirretty aidosta hyväksikäytöstä tai tehty mallista.
      Mutta laittomaksi voidaan kyllä julistaa sosiaalisesta mediasta löydetyt teinien heruttelukuvat huolimatta siitä että teinit ovat itse ladanneet ne sinne. Itse en Suomessa tallentaisi mitään muuta kuin vesileimattua pornoa jonka alkuperän ja laillisuuden voin todistaa.

      3. Lapsipornon katsomiseen ei tällä hetkellä ole mitään kieltoa paitsi se jos siitä sopii esim. maksamalla. Tällä pyritään kriminalisoimaan lapsipornokulttuurin tukeminen ja kaikenlainen kysynnän luominen sille. Mutta jos menet tunnetulle pornosivustolle, et ole edes rekisteröitynyt sinne, ja näet siellä materiaalia missä on alaikäisiä, ei sinua ainakaan toistaiseksi voida tuomita siitä että NÄET jotakin. Tämä voi käydä vahingossakin, sillä laittomaksi määritellään myös materiaali mikä on 17-vuotiaasta kuvattu. Jos lapsipornon katsominen tehdään kokonaan laittomaksi ilman täsmennyksiä, niin sinä päivänä Suomessa syyllistyt rikokseen joka kerta kun tahtomattasi vastaasi tulee kuvia alaikäisistä sosiaalisessa mediassa ja meistä kaikista tulee rikollisia.

      • 6yht

        "Tämä voi käydä vahingossakin, sillä laittomaksi määritellään myös materiaali mikä on 17-vuotiaasta kuvattu. "

        Itse asiassa laitonta on myös materiaali, jossa on kohde, jonka ikää ei tiedetä, mutta jonka voidaan olettaa olevan alle 18-vuotias. Sitä, onko kohde todella alaikäinen, ei tarvitse poliisin tai syyttäjän edes lähteä selvittämään, vaan käänteinen todistustaakka kohteen täysi-ikäisyydestä lankeaa syytetylle (RL 17 luku 18 ja 19 §§).


    • Elikkä 16 vuotias poika voi saada tuomion kun katsoo itse kuvaamaansa videota jossa telmii 16 vuotiaan kaverinsa kanssa???

      • eimitäänjärkeä2

        Suomessa tuomion voi teknisesti saada aikuisten kuvistakin.

        Lapsipornolaissa on paljon aukkoja. Ongelma on siinä, että kukaan ei halua lähteä korjaamaan niitä.
        Kansanedustajat saavat enemmän kannattajia kun he julistavat tiukentavansa näitä lakeja.


    • Anonyymi

      krp nänni vuotaa pierunhajussa fbi-lippis

    • Anonyymi

      tapaites tykkään kireästä

    • Anonyymi

      Jos niiden katsomisesta tulee laitonta, kuka niiden katsomista valvoo?

      • Anonyymi

        2015 oli 10v sitten


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      79
      3162
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      2887
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2425
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2246
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      67
      2107
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2016
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1616
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      19
      1583
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1420
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      36
      1416
    Aihe