onko lapsi/eläin porno katsominen laitonta?

tuntematon88

luin jostain että niiden katsomisesta tulee laitonta.

14

7537

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyhänmiehen_oksennus

      Finlex on näitä kysymyksiä varten. Gookkeliin lapsiporno ja finlex niin eiköhän se vastaus sieltä selkiä.

      • 5-3

        Sakkoa tai enintään yksi vuosi vankeutta.

        19 § (20.5.2011/540)
        Sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta esittävän kuvan hallussapito

        Joka oikeudettomasti pitää hallussaan kuvaa tai kuvatallennetta, jossa 18 §:ssä tarkoitetulla tavalla sukupuolisiveellisyyttä loukkaavasti esitetään lasta, on tuomittava sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta esittävän kuvanhallussapidosta sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.

        Sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta esittävän kuvan hallussapidosta tuomitaan myös se, joka on maksua vastaan tai muuten sopimalla hankkinut pääsyn 1 momentissa tarkoitettuun kuvaan tai kuvatallenteeseen niin, että se on hänen käytettävissään tietokoneen tai muun teknisen laitteen välityksellä ilman laitteelle tallentumista.


    • watdafaq

      nyt kun tuota katsoo nii näköjään vain hallussapito on laitonta, wtf?
      eli siis jos lapsipornoa katselee eikä lataa koneelle, se on laillista?
      ei hyvää päivää...

      • Näsäviisas33

        Jäikö tuo viimeinen kappale kokonaan lukematta? Pelkkä hallussapito ei ole laitonta.


      • Näsäviisas34

        Piti siis sanoa, että ei tarvitse välttämättä olla hallussa, kun tuomio tulee.


      • Anonyymi
        Näsäviisas33 kirjoitti:

        Jäikö tuo viimeinen kappale kokonaan lukematta? Pelkkä hallussapito ei ole laitonta.

        Mutta pitää olla.


    • lakitietoinen2

      Tällä hetkellä Suomen laki on seuraavanlainen:

      1. Eläinporno EI OLE laitonta. Suomessa saa myös hässiä eläimiä niin paljon kuin lystää kunhan se ei mene eläinrääkkäyksen puolelle. Jopa eläinlapsia, mikä on hieman omituista kun miettii tiukkoja suojaikärajojamme.

      2. Lapsipornon levittäminen, hallussapito, tuottaminen ja lapsipornosivulle pääsystä sopiminen esim. maksamalla ON laitonta.
      Lapsiporno-sanaa ei ole lakikirjassa ja puhutaan lähinnä sukupuolisiveyttä loukkaavista kuvista jotka katsotaan lasta esittäviksi. Piirretyt kuvat eivät ole laittomia ellei niitä ole läpipiirretty aidosta hyväksikäytöstä tai tehty mallista.
      Mutta laittomaksi voidaan kyllä julistaa sosiaalisesta mediasta löydetyt teinien heruttelukuvat huolimatta siitä että teinit ovat itse ladanneet ne sinne. Itse en Suomessa tallentaisi mitään muuta kuin vesileimattua pornoa jonka alkuperän ja laillisuuden voin todistaa.

      3. Lapsipornon katsomiseen ei tällä hetkellä ole mitään kieltoa paitsi se jos siitä sopii esim. maksamalla. Tällä pyritään kriminalisoimaan lapsipornokulttuurin tukeminen ja kaikenlainen kysynnän luominen sille. Mutta jos menet tunnetulle pornosivustolle, et ole edes rekisteröitynyt sinne, ja näet siellä materiaalia missä on alaikäisiä, ei sinua ainakaan toistaiseksi voida tuomita siitä että NÄET jotakin. Tämä voi käydä vahingossakin, sillä laittomaksi määritellään myös materiaali mikä on 17-vuotiaasta kuvattu. Jos lapsipornon katsominen tehdään kokonaan laittomaksi ilman täsmennyksiä, niin sinä päivänä Suomessa syyllistyt rikokseen joka kerta kun tahtomattasi vastaasi tulee kuvia alaikäisistä sosiaalisessa mediassa ja meistä kaikista tulee rikollisia.

      • 6yht

        "Tämä voi käydä vahingossakin, sillä laittomaksi määritellään myös materiaali mikä on 17-vuotiaasta kuvattu. "

        Itse asiassa laitonta on myös materiaali, jossa on kohde, jonka ikää ei tiedetä, mutta jonka voidaan olettaa olevan alle 18-vuotias. Sitä, onko kohde todella alaikäinen, ei tarvitse poliisin tai syyttäjän edes lähteä selvittämään, vaan käänteinen todistustaakka kohteen täysi-ikäisyydestä lankeaa syytetylle (RL 17 luku 18 ja 19 §§).


    • Elikkä 16 vuotias poika voi saada tuomion kun katsoo itse kuvaamaansa videota jossa telmii 16 vuotiaan kaverinsa kanssa???

      • eimitäänjärkeä2

        Suomessa tuomion voi teknisesti saada aikuisten kuvistakin.

        Lapsipornolaissa on paljon aukkoja. Ongelma on siinä, että kukaan ei halua lähteä korjaamaan niitä.
        Kansanedustajat saavat enemmän kannattajia kun he julistavat tiukentavansa näitä lakeja.


    • Anonyymi

      krp nänni vuotaa pierunhajussa fbi-lippis

    • Anonyymi

      tapaites tykkään kireästä

    • Anonyymi

      Jos niiden katsomisesta tulee laitonta, kuka niiden katsomista valvoo?

      • Anonyymi

        2015 oli 10v sitten


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anniina Valtonen tilittää - Potkut avasivat sanaisen arkun: "Ainut asia elämässä..."

      Suosikkimeteorologi ja Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Ylen muutosneu
      Suomalaiset julkkikset
      87
      2799
    2. Purraa riepoteltiin kuin märkää rättiä...

      ...Purra vastaukset olivat pelkkää persujargonia, hermotkin kärähtivät hänellä pari kertaa. Arvosanaksi jäi nolla näistä
      Maailman menoa
      468
      2104
    3. Riikka Purra: Olemme epäonnistuneet

      PS-ehdokkaan taustalta paljastuu rikollis­järjestön jäsenyys ja raiskaus­tuomio Perussuomalaiset poisti Marko Kääriäise
      Maailman menoa
      175
      1861
    4. Eräälle joka luulee itsestään liikoja

      Pysy kaukana nainen. Palaa todellisuuteen.
      Ikävä
      89
      1522
    5. Seksuaalinen häirintä takseissa järkyttää - Katsoitko ohjeet tuleville taksikuskeille tv:stä?

      Seksuaaliset teot takseissa Suomessa olivat harvinaisia ennen taksialan vapauttamista vuonna 2018. Sen jälkeen Helsingin
      Maailman menoa
      126
      1515
    6. Se oli siinä Ähtärin sairaala

      Aamulla uutisissa yhdellä äänellä hävisi Ähtäri,taas kepu petti https://areena.yle.fi/podcastit/1-73786019
      Ähtäri
      45
      1408
    7. RYÖSTÖ KESKELLÄ PÄIVÄÄ

      Oliko ryöstäjä paikallisia vai muualta tulleita ?
      Pyhäjärvi
      70
      1347
    8. Vaikka pidät minua

      Herkkänä ja kilttinä niin tiedät että olen vahvaa tekoa. Vaikka mitä tapahtuisi niin yleensä selviän. Lähes aina. Nyt on
      Ikävä
      50
      1306
    9. Nainen, tilanne on nyt tämä

      että olen pyristellyt irti vahvoista tunteista sinuun, ja alku on näyttänyt hyvältä. Olisiko viikko jo taisteltu. Vielä
      Ikävä
      70
      1148
    10. Keskolle uusi K-ruokakauppa Taivalkosken keskustaan

      "Keskon tavoitteena on uuden kauppapaikan rakentaminen Taivalkosken keskustaan. Taivalkosken kunnan ja Keskon väliset ne
      Taivalkoski
      58
      1080
    Aihe