Hämäränäkö -APUA!

Minnie

Onko kellään sattumalta samanlaista, ja/tai olisiko tietoa että mikä tämä on:

Silloin tällöin sammuttaessani valot lähtee toisesta silmästä näkö. Toinen silmä sopeutuu normaalisti, toisella kestää useampi minuutti. Näitä "kohtauksia" tulee välillä sarjoissa, eli useampana iltana peräkkäin. Kuitenkin viimekertaankin oli väliä useampi kuukausi. Ja taas. Tätä on kestänyt jo kolmatta vuotta. Eli hämäränäkö temppuilee, mutta miksi??
Silmälääkäri ei löytänyt mitään syytä,terveet silmät kuulemma, eikä neurologikaan (ei ms:ää, eikä muita neurologisia oireita). Tuntuuko tutulta, anyone??

5

1234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmälääkäri

      Esim. diabeteksen aiheuttamat silmänpohjamuutokset tai keskeisen verkkokalvon rappeuma voivat vaikuttaa hämäränäköön. Myös mustuaisen muutokset (esim. "sokean" silmän mustuainen ei laajene yhtä nopeasti) tai harmaakaihi voisivat olla mukana oireissa. Nämä kyllä ovat sellaisia muutoksia, että ne yleensä silmälääkärin tutkimuksessa näkyvät. Näkökenttäpuutos vasemmalle (siis kummankin silmän näkökenttäpuutos vasemmalle) voi potilaista tuntua siltä, että vasen silmä näkisi huonommin, vaikka kyse onkin aivoperäisestä häiriöstä, jolloin vasen näkökentän puolisko on "pimeä".

      Eli kyseeseen voi tulla muitakin tauteja. Eli onko diabetesta, korkeampi ikä (verkkokalvomuutosten todennäköisyys kasvaa iän myötä), aivojen verenkiertohäiriöitä, aivovammoja tms. tiedossa?
      Em. tauteihin ei kyllä oikein sovi se, että oireesi esiintyy vain ajoittain - tämä voisi viitata myös toiminnalliseen oireeseen (esim. kirkas valo osuu vain "huonoon" silmään ennen valon sammuttamista, jolloin tämä silmä tottuu tämän vuoksi hitaammin pimeyteen).

      • Minnie

        Kiitos vastauksestasi,
        Mitään noista ehdottamistasi sairauksista ei ole, ikääkin alle 25.
        Aivovammat ja verenkierron häiriöt, nämä varmaan näkyisivät "liuskekuvissa" aivoista?? Neurologi ei nähnyt niissä mitään poikkeavaa.

        Katseltuani tarkkaan silmiäni olen tullut siihen tulokseen että tuon huonomman silmän mustuainen on ns. normaalitilassa suurempi kuin toinen valon jakaantuessa mahd. tasaisestikkin.

        Oire ei ole ollut riippuvainen paikasta tai asennosta jossa nukun, eli ei taida tuo valon kulma vaikuttaa (toiv. ymmärsin oikein mitä tarkoitit).

        Mutta:
        Masennuslääkkeitä olen käyttänyt puolitoista vuotta, mutta silmän oireet ovat kestäneet pidempään, kolmatta vuotta.
        Täytynee tyytyä selitykseen: "Masennus/stressi aiheuttavat vielä lääketieteelle selittämättömiä oireita." jota neurologini tarjosi.
        Kuitenkaan oire ei ole kiinni mielialoista/ahdistuksesta, se tulee ihan hyvienkin jaksojen aikana, tämä taas ei mielestäni tue tuota mainitsemaani "selitystä".


      • silmälääkäri
        Minnie kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi,
        Mitään noista ehdottamistasi sairauksista ei ole, ikääkin alle 25.
        Aivovammat ja verenkierron häiriöt, nämä varmaan näkyisivät "liuskekuvissa" aivoista?? Neurologi ei nähnyt niissä mitään poikkeavaa.

        Katseltuani tarkkaan silmiäni olen tullut siihen tulokseen että tuon huonomman silmän mustuainen on ns. normaalitilassa suurempi kuin toinen valon jakaantuessa mahd. tasaisestikkin.

        Oire ei ole ollut riippuvainen paikasta tai asennosta jossa nukun, eli ei taida tuo valon kulma vaikuttaa (toiv. ymmärsin oikein mitä tarkoitit).

        Mutta:
        Masennuslääkkeitä olen käyttänyt puolitoista vuotta, mutta silmän oireet ovat kestäneet pidempään, kolmatta vuotta.
        Täytynee tyytyä selitykseen: "Masennus/stressi aiheuttavat vielä lääketieteelle selittämättömiä oireita." jota neurologini tarjosi.
        Kuitenkaan oire ei ole kiinni mielialoista/ahdistuksesta, se tulee ihan hyvienkin jaksojen aikana, tämä taas ei mielestäni tue tuota mainitsemaani "selitystä".

        Aivovammat ja suuremmat verenkiertohäiriöt kyllä näkyisivät magneetti- tai tietokonetomografiakuvissa, lisäksi nämä ovat harvinaisia näin nuorilla. Eli aivoperäinen syy oireisiin on epätodennäköinen.
        Jos mustuaisissa on kokoeroa ja vielä jos toinen mustuainen reagoisi selvästi hitaammin kuin toinen voisi tämä selittää oiretta. Tämä olisi kyllä vaaraton löydös. Mahdollisesti mielialalääkkeet voivat vielä korostaa tätä, vaikuttavathan ne keskushermostoon joka myös mustuaista säätelee ja tässä saattaisi silmien välinen ero ehkä korostua. Tämä on nyt kylläkin spekulaatiota minun puoleltani.

        Kun silmäsi ja aivosi on kerran jo tutkittu ja terveiksi todettu, niin ei ole syytä huoleen. Mikäli oire selvästi muuttuisi voi uusintatarkastus olla sitten paikallaan.


    • Anonyymi

      Hei, onko mitään päivitystä antaa tilanteeseen näin vuosien jälkeen?
      Itse 25v ja vähän samanlaista oiretta välillä nukkumaan mennessä kun sulkee silmät niin alkaa jännä kihelmöinti näkökentässä ja tulee pakottava tarve avata silmät, ja kun avaa silmät niin näkökenttä välkyttää vaaleaa valoa vähän aikaa ennen kuin taas näkee normaalisti, pelottava oire ja itsellä pahenee yleensä jos on vaikka yhden juomis illan krapulapäivä takana niin seuraavana yönä tätä esiintyy usein. On tullut isku silmään jonka seurauksena minulla myös hieman hämärässä on toinen pupilli isompi, reagoi kuitenkin valoon normaalisti.

    • Anonyymi

      Myös toiseen silmän ennen hämärää ollut suurempi valoaltistus aiheuttaa hitaampaa sopeutumista hämärään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      120
      3421
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      34
      2816
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      92
      2652
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      104
      1720
    5. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      74
      1528
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      19
      1244
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1177
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      376
      1124
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      12
      977
    10. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      64
      967
    Aihe