kihloihin jo jouluna?

ollaan mieheni kanssa juteltu kihloista ja itse asiassa sovittukki jo, et mentäis ystävänpäivänä, mut ajattelin, et jospa ostaisinki yllätyxenä "joululahjax" miehelleni sormuxen ja kosaisisin häntä. en vaan tiedä tarkalleen sormuksen kokoa(maxaakohan sormuksen pienentäminen paljon?) ja toisexki kaiverretaanko sormukseen päiväys(sun muut) valmiiksi vai vasta jälkeen päin? kumpi kuulostaa mukavammalta ajankohdalta, joulu vai ystävänpäivä?    
71290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

äläkä kaiverruta vielä, onhan niitä kaiverrustyylejä jos minkälaisia ja jos miehesi haluaa olla mukana mielipiteissä :) ja jouluna tuntuis romanttisemmalta, ystävänpäivänä kun kaikki tahtoo mennä naimisiin tai kihloihin

Äänestä
  • Onkohan sitten joulu sen persoonallisempi päivä mennä kihloihin? Mä luulen että jos haluaa mennä sellasena päivänä kihloihin jolloin menee moni muukin niin kannattaa valita ystävänpäivä, juhannus tai joulu. Jos ei niin sitten valitsee jonkun muun "tavallisen" päivän.

    Äänestä

Jos olette jo sopineet menevänne kihloihin, niin käytännössä olette jo kihloissa. Kihlaushan on avioliittolupaus, joten jos olette sopineet, että annatte avioliittolupauksen, niin käytännössähän olette sen sitten jo antaneet. Toinen teistä varmaankin ehdotti, että sopisitte naimisiinmenosta, joten tämä voidaan tulkita kosinnaksi.

En kyllä ymmärrä, miksi jotkut sopivat nykyään etukäteen, että lupaus naimisiinmenosta annetaan tiettynä päivänä. Jos haluaa tietyn päivämäärän kihlapäiväksi, niin miksei sitten yksinkertaisesti kosi tuona kyseisenä päivänä?

Äänestä

Itse kosisin sellaisena päivänä, joka ei ole ennestään mikään yleinen juhlapäivä. Näin siitä päivästä tulisi erityinen juuri kosinnan vuoksi, ei muusta syystä. Mutta tämä on tietysti makuasia. En myöskään tekisi etukäteen sopimusta siitä, milloin jompi kumpi kosii.

Kannattaa mennä ostamaan sormukset yhdessä kosinnan jälkeen. Näin miehesikin saa sanoa mielipiteensä siitä, millaiset sormukset hankitte, ja kokokin on sitten heti oikea.

Äänestä
  • olen Ninan kanssa, eli samat sanat! =)

    Äänestä

Mieheni kosi minua viime viikon torstaina ja jotain sellaista osasin aavistaa vihjailuista. Minä ja minun mies menemme ensiviikolla ostamaan sormukset ja jouluaattona kihloihin. Päätimme ostaa yhdessä sormukset koska emme tiedä toistemme kokoa. Ja saanhan minä sellaisen sormuksen kuin haluan. Eli kannattaa kosaista jouluaattona ja mennä kihloihin vaikka uudenvuoden aattona..:)

Äänestä
  • Jos miehesi kosi sinua viime viikon torstaina ja vastasit silloin myöntävästi, niin te olette olleet siitä asti kihloissa. Silloin kun avioliitosta sovitaan (toinen kosii, toinen vastaa myöntävästi), niin samalla tapahtuu myös kihlaus. Kihlaus on siis lupaus naimisiinmenosta. Se, milloin sormukset laittaa sormiin ei vaikuta asiaan mitenkään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mie vaan kirjoitti:

ollaan mieheni kanssa juteltu kihloista ja itse asiassa sovittukki jo, et mentäis ystävänpäivänä, mut ajattelin, et jospa ostaisinki yllätyxenä "joululahjax" miehelleni sormuxen ja kosaisisin häntä. en vaan tiedä tarkalleen sormuksen kokoa(maxaakohan sormuksen pienentäminen paljon?) ja toisexki kaiverretaanko sormukseen päiväys(sun muut) valmiiksi vai vasta jälkeen päin? kumpi kuulostaa mukavammalta ajankohdalta, joulu vai ystävänpäivä?    

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu