Oon ruvennu ettii tietoa eri moottoriurheilu lajeista netistä. Nostetaan framille vaikka drifting. Oikeesti. Tietoo löytyy jostain 2013 vuodelta. Ei yhtään ihmekkään että kukaan ei tätäkään lajia niin paljoa Suomessa pidä minään.
Millä saataisiin tähän asiaan muutos. Minua drifting kiinnostaa ja paljon. Esim nettisivustoja päivitettäisiin kisojen jälkeen, jopa kisojen aikana. Mainostus, isompia mainoksia tapahtumista teiden varsille ja musiikkitapahtuma yhteyteen. Jotain sellasta joka saa ihmiset liikkeelle. TV-mukaan tähä hommaan että saataisiin sarjasta jonkunlainen ohjelmakin jossa seurataan kuskien taivalta kauden alusta loppuun.
Okei nää hommat tarttis vähän isomman luokan rahoja, mut ois hienoa et tännekkin saataisiin lisää harrastajia.
Ainiin yksi hieno asia olisi jos saataisiin PK-seudullekin yksi asfalttipätkä jossa voisi käydä luisuttelemassa. Taitaa olla täällä kukkahattutätien luvatussa maassa MAHDOTTOMUUS. Kiitos ja anteeksi
Moottoriurheilu Suomessa
6
1553
Vastaukset
- rata-autoilunystävä
Itseäni kiinnostavat eniten urheiluautot esim. USCC ja FIA WEC. Driftingistä ja muusta kädelle.com-meiningistä en välitä, mukaan lukien Time Attack. Driftingin ja oikean rata-autoilun ero on vähän kuin vertaisi olympiatason uimahyppyjä Simo Salmisen pellehyppyihin.
Rata-SM:n yhteydessä kun drifting on joskus ollut täyteohjelmana, kilpailijatkin ovat olleet sitä mieltä etteivät halua olla tekemisissä tuon porukan kanssa. Teinijumputusta ja rikottuja lasipulloja.
Luisuttelemaan, jos haluat, ajoharjoitteluratoja on kyllä Etelä-Suomessa ja Ahvenistolle ei ole oikeasti pitkä matka. Tietenkin jos mikään ei saa maksaa mitään niin sitten se on voi voi.- Katsojat
Katsojana vain niitä pellehyppyjä ja driftingiä on mukavampi katsoa kuin pilkkuaviilaten tehtyä uimahyppyä tai jonossa ajelua.
http://www.fpda.info/
http://www.drift.fi/
http://radalle.com/
Ajoharjoitteluradalla tehdyllä luistattelulla ei ole mitään tekemistä tämän kanssa, siellä etuvetoiset autot vain puskee... - mkirjain28
Katsojat kirjoitti:
Katsojana vain niitä pellehyppyjä ja driftingiä on mukavampi katsoa kuin pilkkuaviilaten tehtyä uimahyppyä tai jonossa ajelua.
http://www.fpda.info/
http://www.drift.fi/
http://radalle.com/
Ajoharjoitteluradalla tehdyllä luistattelulla ei ole mitään tekemistä tämän kanssa, siellä etuvetoiset autot vain puskee...Ymmärrän, pitäähän joku Adam Sandlerin komedioistakin ja Cheekin "musiikista" ja pitää "artistin" alle molliterssin kattavaa äänialaa monipuolisena.
Turhaan linkittelet noita kädelle.com-linkkejä. Edelleen et vastannut, onko Ahvenisto oikeasti liian kaukana? Siitä vain tekemään diiliä organisaation kanssa. Vai pitäisikö jonkun muun tehdä se? Et ilmeisesti omaa yrittäjäkokemusta? Helppohan se on työelämässäkin mennä työpaikalle piereskelemään ja esittämään liiton vaatimuksia.
- rata-autoilunystäv
Ja peräänkuulutat muutosta, muttet ole valmis tekemään asialle itse mitään muuta kuin piereskellä ja esittämää vaatimuksia? Juurikin sen takia ei mitään tapahdu, koska asenne on se, että "voisko joku tehdä jotain?".
Esim. aluerallit kaipaavat aina toimitsijoita, esim. puomimiehiä tai huomiopaikoille vahteja. Ei välttämättä kovin glamuoria homma, mutta siinä näkee miten homma oikeasti toimii. Samoin kiven alla ovat nykyään rata -ja rallicrosskisoihin sekä rallien kilpailukeskuksiin sellaiset oikeasti palveluhenkiset kioskinpitäjät.
Vai onko homma taas, että pitäisi olla se joku-niminen henkilö tekemässä kaiken valmiiksi?- EiEnääIkinä
Monikohan haluaa ralliin järkkäriksi, milloin känniääliöiden paimentamista, milloin saa tapella jonkun ammattivalittajan kanssa tiensulkemisesta ja huonoimmassa tapauksessa raastuvassa, kun joku päättää loikkia tielle auton alle.
Ralli on kuoleva laji. - mkirjain29
EiEnääIkinä kirjoitti:
Monikohan haluaa ralliin järkkäriksi, milloin känniääliöiden paimentamista, milloin saa tapella jonkun ammattivalittajan kanssa tiensulkemisesta ja huonoimmassa tapauksessa raastuvassa, kun joku päättää loikkia tielle auton alle.
Ralli on kuoleva laji.Ja juurikin ne känniääliöt ovat niitä joilla on kovimmat vaatimukset. Pitäisi olla yöpätkiä ja pitäisi olla niitä "Pee-luokan" autoja.
Näinhän se on, järkkärit ovat juurikin niitä hiljaisia puurtajia jotka levittävät punaisen maton vaativalle katsojalle ja ottavat vielä ammattivalittajien haukut vastaan.
Mutta kuoleva laji? Noh, esim. F-Cupin järjestämisoikeuksista jopa tapellaan. Rata-autoilun puolella taas on ollut tosi hiljaista kun Porschet lähtivät omaan "protestisarjaansa" mikä ei kiinnosta ketään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 923518
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli442887Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742386- 612328
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512281Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1162256Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212143Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202097- 1152025
- 621974