Miten pääsen viiltelystä eroo?Oon 12v tyttö.
Taustatietoa:Mua kiusataan koulissa ja vanhemmat tietää kiusaamisesta,samalla luokalla oleva kaveriki viiltelee :(
Mutta tulin pyytää apua,saanko sitä?
Viiltelystä eroon?
6
111
Vastaukset
- PelastakaaLapset
Nettipalstat eivät ole oikea paikka hakea tällaiseen apua. Et mitenkään voi tietää, kuka kirjoittaa. Mutta koitan kuitenkin neuvoa vähän.
Kouluterveydenhuoltaja on oikea paikka aloittaa. Jos ei ole suorastaan todella negatiivisia kokemuksia hänestä, kerro rehellisesti kiusaamisesta ja viiltelystä. Kehota myös kaveria kertomaan tahollaan. Menkää vaikka molemmat yhtaikaa? Pääasia, ettet jää vatvomaan asiaa - apua saa, kun sitä pyytää.
Yritä olla viiltelemättä. Se kun ei kuitenkaan ole ainoa keino helpottaa oloa (ole mieluummin kaverin kanssa/lue hyvää kirjaa/laita ruokaa yms.), ja mieti myös miten pahalta läheisistäsi tuntuu kun he näkevät arvet - puhumattakaan, jos joskus tulevaisuudessa joudut selittämään asian lapsillesi.
Kiusaamiseen pitää puuttua. Minua kiusattiin koko ala- ja yläaste, 9 vuotta. Sitä ei tarvitse sietää. Et millään tavalla ansaitse sitä.
Jos et nyt aivan heti voi viiltelylle mitään (voit kun tahdot), niin käytäthän edes desinfiointiaineita?
Kaikkea hyvää. - kaukokauko
ala viiltele. ei se mitaan auta. kerro opettajille.laita kiusaajillemvastaan. ala anna periksi.
- Moih
Minä pääsin yli viiltelystä kun vain unohin sen ja ajattelin että viiltely ei ole vaihtoehto. :)
- tätiliini
Siksikö viillät kun sulla paha olo kiusaamisen takia?Jos vanhempasi tietävät kiusaamisesta niin onko ne ottanu yhteyttä kiusaajien vanhempiin?Älä enää viiltele tuntuu niin pahalta,tarvit tukea ja kannustusta.Pyydä vanhempiasi puuttumaan tähän niin voit syksyllä hyvillä mielin aloittaa koulun.
- kokemksenivoimalla
Moi!
Oon tosi pahoillani sun tilanteesta ja tiedän, että on tosi vaikeeta lopettaa viilteleminen. En oo hyvä antaa neuvoja ku kuitenki ittelläni on sitä takana vaajaa kuusi vuotta, mutta välillä on ollut pitkiäkin taukoja. Jos vanhempasi jo tietävät kiusaamisesta, suosittelisin puhumaan terveydenhoitajalle. Terveydenhoitajat eivät tosin ole hirveän hyviä henkisen puolen kanssa, mutta heiltä saa hyviä neuvoja tai ohjausta jollekin auttavalle taholle.
Muistan kun itse kerroin vanhemmilleni. Se oli nimenomaan terveydenhoitajan käskystä ja se pelotti todella paljon. Vanhemmat kuitenkin ottavat sen vastaan todella hyvin. He ovat huolissaan lapsestaan ja haluavat auttaa. Se ottaa paljon rohkeutta, mutta sinun pitäisi kertoa vanhemmillesi. Läheisten tuki on korvaamaton asia. Ota tämä neuvo ihmiseltä, joka on satuttanut itseään hyvin kauan ja rampannut nupolla ja läkärissä vuosia.
Itselläni on myös auttanut MLL:än sivuilta löytyvä nuorten chat ja kirjepalvelu. Chat on auki ma-ke, klo. 17-20. Juttuseura auttaa todella paljon ja jos mielesi tekee viiltää, neuvoisin menemään chattiin ja juttelemaan asiasta. Keskustelut ovat täysin nimettömiä ja kukaan ei voi tietää, että olet siellä käynyt. Jos chat ei ole auki voit kirjoittaa kirjeen kirjepalveluun. Saat vastauksen kirjeeseesi n. viikossa, mutta vain tuntemusten kirjoittaminen voi auttaa todella paljon. Itseni olen tuon avulla monta kertaa säästänyt viiltämästä.
Jos sinulla on jotain kysymyksiä, niin kysy ihmeessä tässä kommenteissa, niin vastaan heti kun sen huomaan :) Onnea! ♥- jokurändöm01
vanhemmat ei aina ota sitä hyvin vastaan
mulle kävi tosi paska mäihä ku koulust joku mulkku meni kertoo mun vanhemmille mun viiltelyistä
mut jos haluut lopettaa suosittelen alottaa hävittämällä kaikki terät vaik eihän se mitää estäkkää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2696737SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p805341Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.1054285SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2693741Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat643499Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1463199Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2422815Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2752141SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden451663Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491545