Olen tätä palstaa seurannut jo joitakin kuukausia ja huomasin, että eräs henkilö kertoo täällä esim. sosiaalialan ihmisten käyneen hänen kotonaan, vaikka hän ei ole itse edes samassa kaupungissa ollut. Onko tämä virallista tutkimuskäytäntöä? Ja sitten soitellaan esim Töölöön. Jos näin oikeasti on, niin itse edes tutkimuksiin uskalla hakeutua. Kaullakiikkukin tuntuu paremmalta vaihtoehdolta... :(
yksi kysymys...
vaikeaa
3770
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Tämän yhden henkilön kirjoituksia ei pidä ottaa vakavasti. Hän kokee tulleensa sorsituksi, mutta koko juttu on käynnistynyt hänen omien toimiensa vuoksi. Normaalisti transsukupuolisen tutkimukset ja hoidot etenee asianmukaisesti ilman tällaisia kummallisuuksia. Tämä henkilö yrittää viestipommituksillaan saada kaltaisesi itseään ihmettelevät henkilöt samaan junaan kanssaan, eikä näitä juttuja kannata ottaa tosissaan.
Saat asianmukaista tietoa transprosessista ottamalla yhteyttä Trasekiin tai Transtukipisteeseen. Molemmista saa myös henkilökohtaista tukea jos katsoo sellaista tarvitsevansa. Vertaistuesta saa myös parempaa tietoa kuin lueskella tämän yhden henkilön pahanolon purkauksia.
täällä? Olenko minä syypää siihen, että joku soittaa Töölön sairaalaan ja valehtelee?
Ei ole vale, mutta asiaa pitää tarkastella alusta asti eikä keskivaiheelta mihin viittaat. Oma käytöksesi tutkimus- ja hoitovaiheen alussa johti näihin kertomiisi toimiin, älä unohda sitä.
että mitä tarkoitat käytöksellä?
Toimiin johti Sinikka Suomisen jatkuva valehtelu.
Ensin täällä aletaan valehtelemaan ja sitten ei perustella miksi valehdellaan.
Itse olet myöntänyt riidelleesi Suomisen kanssa. Ja vahingossa menit vielä myöntämään sen lehdessä, nyt vaan äkkiä kiistämään ja väitä ettet olekaan riidellyt.
kuulemassa sen, että olen riidellyt Suomisen kanssa? Lehti voi kirjoittaa mitä tahansa minun puolestani. Ainoa kerta kun korotin ääneni oli se, kun Idiootti Suominen antoi minulle selvän kuolemantuomion. Sanoin sille ämmälle, että enkö se ole minä joka kuolen joten pitäköön suunsa kiinni.
Uskot varmasti aidosti myös joulupukkiin?
Ja nyt jo toimittajatkin kirjoittavat sinusta mitä sattuu.
Ei olisi kannattanut kertoa lehteen sellaista mitä ei halua muisen kuulevan.
Jos toimittaja on kirjoittanut sinusta jotain valheita, niin vaadi oikaisua tai vedä hänet oikeuteen. Tosin heillä on usein tukenaan muistiinpanot, mahdollinen nauhoitus keskustelusta ja haastateltavan myöntämä lupa julkaisuun.
Mutta tämä sopii sinulla linjaan. Kaikki muut valehtelevat ja vääristelevät, sinä parka joudut siitä kärsimään ja aina ilman vähäisintäkään omaa syytä.
riitelyä, että sen jälkeen kun Suominen antoi minulle kuolemantuomion tiuskaisin, että pitää suunsa kiinni?
Tehän tosin taas käännätte asian aivan muuksi.
Et viitsisi valehdella tietämättömälle. Siitä että prosessi sujuu kuin vettä vaan jos on asiastaan varma ja tervepäinen ihminen ei ole MITÄÄN TAKEITA. Tutkimusten tekijöihin kannattaa suhtautua kuin Sfinksiin, joka tappaa sinut jos et osaa vastata oikein mielivaltaisiin arvoituksiin, ei kuten hyvää vain toivoviin hoitoalan ammattilaisiin.
Sinut tuntien saat aikaan riidan siitäkin.
Kyllä ne tutkimusta tekevät ihmiset näkee kuka on tervepäinen ja asiassa tosissaan. Silloin tutkimukset ovat läpihuutojuttu.
Mutta jos tutkimuksissa todetaan jotain fuulaa tutkittavassa, tutkimukset tiukentuu ja venyy.
että mitä tuolla sekasotkulla tarkoitit. Kuka nyt on valehdellut ja mitä ja kuka se tietämätön on?
Joku typerys väitti julkisesti joutuneensa ihmisoikeusrikoksen uhriksi!
Joillain on omat lait ja seko oikeuskäsitys.
Olen kyllä muuallakin tällä palstalla törmännyt transtutkimuksiin hakeutuneiden järkyttävän törkeistä kokemuksista. En enää muista näiden ketjujen nimiä, joissa eri puolilta Suomea tutkimuksiin hakeutuneet kertoivat kokemuksistaan, mutta olivat jo ennen tätä kaarinalaisjupakkaa...
On tietysti niin, mutta vähän tuntuu siltä, että eniten valittavat juuri sellaiset henkilöt, joita ei olisi terveen maalaisjärjen mukaan pitänyt ikinä päästää tutkimuksista läpi muutenkaan.
Aivan. Minullakaan ei ollut tutkimuksista mitään valitettavaa. Mutta sitten kun piti leikata p:llu, niin menikin v:tuiksi.
Tutkimuksiin hakeutuu satoja ihmisiä vuosittain ja väkisinkin siinä joukossa on muutama kenellä tutkimukset ei mene kuin strömsöössä. Ei kukaan tutkimuksia tekevä henkilö tule kotiisi katsomaan tekemisisäsi.
Ei tutkimuksia tai tosielämänkoetta kannata stressata.
Tämä on mun mielipide perus valittajasta tällä ja muutamalla muulla palstalla Transasioiden osalta:
1. Täällä pyörii pahin/pahimmat huutelijat joka luulevat vähän liikoja itsestään ja tilanteestaan.
2. "Heti kaikki mulle" tyyppiset ihmiset .
3. He kenellä on oikeastikin valittamisen aihetta.
Oma lähtötilanteeni on onneksi varsin hyvä, vakituinen kolmannen sektorin työpaikka, työkavereille ja esimiehelleni olen kertonut tilanteestani, eikä mitään ongelmia ole toistaiseksi vastaan tullut. Omilla "mömmöillä" (Androcur progynova) olen ollut joitakin kuukausia (ihme kyllä onnistuin hankkimaan reseptit laillista kautta). Tyyliä olen liuttanut jo pitkään selkeän femiiniseen suuntaan. Oikeastaan ainoat ongelmat ovat ikäni (jota on jo 45 ) ja se, että tutkimuksiin hakeutuminen pelottaa.
Jos asiat on jo noin hyvin niin sittenhän olisi juurikin oikea aika lähteä tutkimuksiin jos hoitoja haluaa ja hetun ja nimen (nimen vaihto taitaa onnistua ilman tutkimuksiakin) haluaa muuttaa. Iälle ei pysty tekemään mitään muuta kuin kerryttämään lisää. Joskus on vain poistuttava mukavuusalueelta.
käynti tämän henkilön luona ei liittynyt millään tavalla transtutkimuksiin ja hoitoihin.
Kyseessä oli aivan muusta syystä tapahtunut käynti eikä kyseinen henkilö ollut itse edes kotona. Silti Sinikka Suominen on valehdellut henkilön omalla pihallaan uhanneen Suomista.
Taas kirjoitetaan kolmannessa persoonassa.
Taisin iloita liian aikaisin, töissä alkoi ns. pihalle hiillostaminen... :(
Häpeätkö itseäsi kun et uskalla kirjoittaa minä-muodossa?
ne hiillostavat?
Jos "hiillostaja" on työnantaja, asiasta kannattaa valittaa työsuojeluun ja vetää tarvittaessa työnantaja oikeuteen. Jos perusteet on hyvät, saat kunnon korvaukset.
Mikäli hiillostajat on työkaverit, asiasta voi valittaa esimiehelle (jos hänkin osallistuu hiillostamiseen, ylemmälle esimiehelle) jonka on pidettävä työntekijän puolta ja tarvittaessa määrätä rangaistuksia hiillostajille. Jos tämä ei auta, kannattaa vaihtaa työpaikkaa koska tuollaisessa työpaikassa tilanne vain pahenisi.
vaikka et tiedä mistä on kyse. Kirjoittaja sanoi, että hänellä on hyvä työpaikka. Tässä taloastilanteessa työpaikan vaihtaminen ei ole mikään helppo juttu.
Onko kyseessä edes todellinen hiillostaminen vai onko kyseessä tavallinen huulenheitto? Transsukupuoliset kun ovat tunnetusti herkkänahkaista porukkaa.
Yhden töpselin tyttö. Se on inside tai outside, mutta tyttö.
Toista pistoketta siihen ei tuu.
Onko Räikkösellä sukupuoliongemia kun punaisella autolla ajaa.
Kyseisellä henkilöllä taitaa olla hullun paperit. Kun sossu tekee kotikäyntejä, heitä ei juurikaan kuntarajat pidättele.
Jos on normaali ihminen tutkimukset menee ihan kun Strömsöössä :)Tässä tapauksessa normaali = tuntee itsensä väärässä kehossa (transsukupuolinen)
Hylättyjä hakemuksia lähes 50 % Itse pitää olla varma asiasta
Kirjottiko tähän S:ää lukuunottamatta kukaan muu kuin eläkeläinen?
Kyllä kyseessä on virallinen käytäntö kun henkilö on henkisesti epävakaa.
Vastaus aloittajalle: Ei ole osa normaalia tutkimuskäytäntöä. Ei tule tapahtumaan. Reippaasti vaan juttelemaan ammattilaisten kanssa yksikköön, mulla on pelkästään hyviä kokemuksia sieltä. Voimia sulle!