Hei!
Olen hysteerinen asbestin suhteen, se myönnettäköön. Mutta nykyisin kun lukee keskustelupalstoja, tulee sellainen olo että sitä leijuu joka puolella..
Kysymys koskee 60-luvulla rakennettua kerrostaloasuntoani. Muutettuani tänne sain vuokranantajalta luvan poistaa vanhat tapetit ja maalata seinät. Tapetit oli siis paikoitellen ihan hiton huonosti kiinni seinässä ja revin lopulta siis myös lasikuitutapeteista suurimman osan irti. Alta paljastui (tietääkseni) kipsiseinä, josta myös lähti sitä ns. päällispaperia pois lasikuitutapetin mukana. Eli esille tuli siis hyvin herkästi mureneva seinä ja rei'iltä ei voinut välittyä. Ei käynyt mielessäkään silloin että ne voisivat sisältää asbestia, vasta myöhemmin hokannut että vaara piilee ilmeisesti kaikkialla. Voinko siis olla varma että alta paljastunut herkästi mureneva seinä on kipsiä, eikä jotain asbestilevyä...ahdistaa ja pelottaa pelkkä ajatuskin, mitä kaikkea paskaa olen tietämättäni hengittänyt tapetteja irroittaessa :(
Asbestia lasikuitutapetin alla?
5
1397
Vastaukset
- turhapelkopois
Älä pelkää lähes varmasti kipsitasoitetta, liikenteessä kun kuljet hengität vaikka mitä aineita tietämättäsi, jos pelkäät et elä 90 vuotiaaksi on pelko sairastanut sinut ;)
- Pelko
Eli onko niin että asbestiseinä olisi kovempaa eikä tuollaista sormella murennettavaa? Ja onko niin että asbestilevyjä ei edes yleensä ole käytetty perusseinämateriaaleina, vaan nimenomaan kipsiä? Ahdistaa aivan vietävästi :(
- Kipsiä
Kyllähän asbesti voi olla jauhoa kanssa. Mut asbestista tuskin tapauksessasi on kyse vaan kipsistä.
- Pelko
Okei..kiitos vastauksista. Ihan järkyttävä pelko iski .Tuo tosiaan tuollaista valkoista röpeliäistä pintaa ja ihan ku sormella hipaisee niin jää sormeen ja todella haurasta. Olinkin saanut jostain käsityksen että ei asbestilevyjä yleensä ole käytetty perusseinäpintoina. Inhottavaa tällainen epävarmuus.
- Pelko
Vielä se pakko kysyä, että kuuluisiko tuossa kipsiseinässä näkyä jotain saumoja? Tuo on siis vain tuollaista isoa seinäpintaa, joka vaikuttaa kipsiltä (tosiaan lasikuitutapettien mukana lähti myös sitä tuon pinnalla ollutta rusehtavaa suojapaprua).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1406653
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495739- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434490Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523892- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522966Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242402- 422270
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152197