Olen 26v nainen ja todettiin herpes tuossa muutama viikko sitten. Oli pahoinvointia, kuumetta, nuvusten imusolmukkeiden arkuutta ja kipeitä rakkuloita alapäässä. Sain hoitoon valavir lääkettä jota kuului ottaa suun kautta kahdesti päivässä viiden päivän ajan. Kuurin jälkeen rakkulat olivat kokonaan hävinneet, mutta alapää kutisi ja nivustaipeet edelleen kosketusarat. Aloitin sitten perään uuden viiden pöivän valavir kuurin samantein, joka loppuu huomenna. Silti edelleen alapää kutiaa ja nivustaipeet kipeät. Perus olotilakin väsynyt ja pienikin urheilu esim kävely hikoiluttaa enemmän kuin normaalisti..
Kauanko teillä muilla joilla todettu genitaaliherpes on kestänyt alkuoireet ja millaisia ne ovat teillä olleet?
herpesviruksen alkuoireet
7
1327
Vastaukset
- vanhempisua
Hei!
Olen parikymmentä vuotta sua vanhempi nainen. Sama virus todettiin reilu kuukausi sitten. Oireeni ovat olleet vähäisemmät. Söin myös sen valavir kuurin. Mutta sellainen kumma outo tunne on jäänyt tuonne alapäähän. Rakkulat katosivat nopeasti, mutta arkuus tai joku outo tunne on jäänyt jäljelle. En tiedä oliko tämä ensitartunta vai ei.
Toivottavasti oireesi ovat jo helpottaneet. - hitonvaiva
olen 45 vuotias ja saanut ensimmäisen herpeksen noin viisitoista vuotta sitten , olen syönyt vuosien aikana monta lääkekuuria huonolla tuloksella . oireet ilmaantuvat aina kovalla säryllä tunnen tietyn kohdan reidessäni kovin kipeänä ennen rakkuloiden ilmaantumista . lääkäri sanoi että herpesvirus "uinuu" jossakin ja jotkut tuntee sen kun se aktivoituu usealla se on selkärangassa , mulla reiden luussa . kipuun mulla auttaa parhaiten apteekista saatava emla puudutus voide (gynekologi) neuvoi . jos pissaaminen on tuskaista suihkuta käsisuihkulla viileää vettä samalla kun pissaat auttaa ihmeesti . homeopaattinen valmiste nopeuttaa mulla parantumista jos alan käyttää sitä heti kun tunnen ensioireen . natrium chloratum D200. yhdynnässä joudun aina käyttämään liukastetta , muuten on varma että seuraavana päivänä oireet alkavat. toivottavasti teillä alussa kirjottaneille tule yhtä rajua oireilua kun mulle . lääkäri oli sitä mieltä että mulla on niin vahva virus koska saan nukutuksessakin käytettävistä hengitys putkista koko suun herpeksen . ja aina myös hammaslääkärin käynnin jälkeen huuliin .
- hitonvaiva
tarkoitin että toivottavasti teille EI tule yhtä isoa riesaa ! tais äskön jäädä ei sana pois
- vanhempisua
Oireeni ovat juuri uusiutuneet. Olen saanut (vain) pari rakkulaa. Se alue kutittaa silloin tällöin, mutta vielä aika vähällä olen päässyt. Nyt mulla ei ole mitään suun kautta otettavaa lääkitystä. Ilmeisesti piakkoin alkavat kuukautiset vaikuttavat asiaan?
Onko teillä ideoita rakkuloiden paikalliseen hoitoon. Yritän vältellä lääkekuureja, jos vain mahdollista. Tämä on mulle niin uusi asia, etten vielä tiedä kuinka usein rakkulat alkaa uusiutua ja mitkä asiat vaikuttavat uusiutumistiheyteen. Estolääkitystä harkitsen sitten, jos tästä alkaa tulla joka kuukautinen vaiva.
Kokeilin mm. hunajaa viime kerralla yöksi laitettuna. Se rauhoitti, mutta alapää oli hirveän tahmainen aamulla. Hoitovinkkejä otan vastaan, jos vaan niitä löytyy. :) vanhempisua kirjoitti:
Oireeni ovat juuri uusiutuneet. Olen saanut (vain) pari rakkulaa. Se alue kutittaa silloin tällöin, mutta vielä aika vähällä olen päässyt. Nyt mulla ei ole mitään suun kautta otettavaa lääkitystä. Ilmeisesti piakkoin alkavat kuukautiset vaikuttavat asiaan?
Onko teillä ideoita rakkuloiden paikalliseen hoitoon. Yritän vältellä lääkekuureja, jos vain mahdollista. Tämä on mulle niin uusi asia, etten vielä tiedä kuinka usein rakkulat alkaa uusiutua ja mitkä asiat vaikuttavat uusiutumistiheyteen. Estolääkitystä harkitsen sitten, jos tästä alkaa tulla joka kuukautinen vaiva.
Kokeilin mm. hunajaa viime kerralla yöksi laitettuna. Se rauhoitti, mutta alapää oli hirveän tahmainen aamulla. Hoitovinkkejä otan vastaan, jos vaan niitä löytyy. :)Hei adessa :) oletko vapaa nainen vieläkin? Mulla on sama ongelma! Nyt etsin naista jolla on alapäässä herpes.
Hei adessa :) oletko vapaa nainen vieläkin? Mulla on sama ongelma! Nyt etsin naista jolla on alapäässä herpes.
- hjgfjgjgh
Itse en tiedä, milloin olen saanut tartunnan. Jossakin parinkymmenen vuoden sisällä. Huomasin vuosi sitten flunssan yhteydessä vahingossa herpesrakkulan (tuntui vain, kuin olisi ollut haavauma). Mitään lääkkeitä en ole käyttänyt, enkä ole huomannut vuoden sisällä uusia rakkuloita. Herpes on taatusti oireillut, se on peräaukolla, mutta olen todennäköisesti luullut sitä vain peräaukon haavaumaksi. Oma onneni on, etten ole tartuttanut herpestä esim. omaan silmääni.
Joka tapauksessa kannattaa mennä lääkäriin, jos oireisto ei helpota. On mahdollista, että on saanut herpeksen kanssa yhtä aikaa jonkun muunkin taudin. Tai vaihtoehtoisesti vastustuskyky on alentunut muun piilevän sairauden johdosta, eikä herpes helpota siitä syystä. Käsittääkseni osa porukasta käyttää pitkäaikaista estolääkitystä herpekseen. Kipukin pitäisi hoitaa asiallisesti, ettei jää kroonista kipuoireilua. Eli lääkäriin uudelleen!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841719Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721595Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2881363Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701299- 57905
- 48881
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40851Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838