Olisin mieluusti jättänyt otsikoksi pelkästään kesälelut mut se oli sääntöjen vastainen otsikko..
On aika tosiaan kaivella jetit,veneet ja jollat ja pyylätä moottorikelkat nurmikolta pois.Ampiaisetkin on jo vihaisia kuin eukot ja siitä sen tietää että aika on..
Pressun alle kurkistus tuotti mielipahaa kun en talvella viitsinyt tarkistaa pressun pitävyyttä ja vesi oli tehnyt tuhojaan jäätyessään.Josko sitä lopppukesällä pääsisi vesille.Vähän harmittaa kun alkukesä on parasta aikaa,noin hyöntesiä ajatellen,eikä pelkästään ajatellen vaan kiroten kun täytyy voidella itsensä offin partavedellä jos meinaa pohjoisessa veneillä.
Jokos ukot on kaivaneet lelut esiin? Naisten leluista sillä aikaa kun miehet on kalassa,ei kannata kysyä;)
On aika tosiaan kaivella jetit,veneet ja jollat ja pyylätä moottorikelkat nurmikolta pois.Ampiaisetkin on jo vihaisia kuin eukot ja siitä sen tietää että aika on..
Pressun alle kurkistus tuotti mielipahaa kun en talvella viitsinyt tarkistaa pressun pitävyyttä ja vesi oli tehnyt tuhojaan jäätyessään.Josko sitä lopppukesällä pääsisi vesille.Vähän harmittaa kun alkukesä on parasta aikaa,noin hyöntesiä ajatellen,eikä pelkästään ajatellen vaan kiroten kun täytyy voidella itsensä offin partavedellä jos meinaa pohjoisessa veneillä.
Jokos ukot on kaivaneet lelut esiin? Naisten leluista sillä aikaa kun miehet on kalassa,ei kannata kysyä;)
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ruohonleikkurilla on jo kerta ajettu. Tulevana viikonloppuna käynnistän puutarhajyrsimen. Grilliäkin jo/vasta kerran kumenneltu. Kasvihuoneessa jo tomaatit, kurkut, paprikat ja muut hyvällä alulla, kesäkukkaruukut vielä tyhjiä.
Niin, ja pöytä ja tuolit raijattu ulkosaunan terassille. Siinähän ne kesälelut sitten taisi ollakkin. Veneitä tahi jollia ei ole, jeteistä puhumattakaan.
Tulisi vaan se kesä, muutenkin kuin vain kalenterin mukaan.
Kuullostaa keväälle sun touhut.Siitäpä tuli mieleen että ruohonleikkaajassa oli jotain pientä käyntihäiriötä.Ennenvanhaan nekin toimi aina..Tiedä sitten onko bensa vaan erilaista kun gallona talvehti mökillä toissa talven.Kyllä se lyhyt kesä kohta on ja ohi :)
Äläs nyt heti ala ilonpilaajaksi. Vaikka tosiasiahan se kieltämättä on, että kesä on ohi aivan liian nopeasti. Tuntuu, että mitä enempi tulee ikää, sitä nopeammin vuodet kuluvat.
Jos vaan sen ruohonleikkaajan moottorissa lukee Briggs&Stratton ja tulppa joskus vaihdetaan sekä ilmanpuhdistin pidetään kunnossa, niin eiköhän nuo nykypäivänäkin hyvin käynnisty ja toimi. Käynnistyihän tuo vanhalla bensalla muutaman ylimääräisen bensanpumppauksen ja nykäisyn myötä.
Tuo puutarhajyrsin on sitten vähän oikukkaampi lelu, alkujaan vissiin jokin jenkkivehje. Siinä pitäisi olla "käynnistysnaru" molemmilla puolilla, että saisi treenausta tasapuolisesti molemmille käsille.
Hehhe
Kokolailla samoja kokemuksia. Ruohonleikkurun saa aina räjäytettyä käyntiin. Jotenkin. B&S jne.
Mulla ei ole jyrsintä. Mutta helekutan hupaisa polttomoottoritrimmeri. Kyllä sen aina jotenkin käyntiin saa, kunhan koko kesän ährää. Ei hajuakaan, miks se niin hankala, simppeli kuin olla ja voi, tuore pensa, uus tulppa jne. Viime kesä meni just hienosti. Aloin keväällä kaiveleen sitä esiin, koitin aina muistaissani saada sitä käyntiin, tulppaa, pensaa, kaikenlaista. Lopulta, kun se syksyllä viimein lähti käyntiin, kannoin sen varastoon. Sen verran tympi jo koko laite.
Joku kiinan ihme se on, halpa. Tässä tutkaillut, jos ostaisi jonkin merkkisen raivaussahan. Se kun toi pajukko vallannut muutaman vuoden pihaa, kun olen ärissyt sen hiton leikkitrimmerin kanssa. Ajatelut Hondaa, nelitahtinen, eikä siis pahan ääninenkään.
Just muuten piti alkaa ajaan ruohikkoa. Ihan hyvä kone nykyisin. mutta onneksi satoi vettä :D
=DW=
Niinpä. Tähän ikään olen oppinut, että kiinalaisista vehkeistä on viisasta pysyä erossa. Vaikka aika liki oli, etten sortunut kun raivaussahaa olin hankkimassa, halpa hinta kun houkutti. Mutta onneksi sitten se vähäinen järki muistutti olemassaolostaan ja tuli hankittua Jonsered. Silloin kun sitä on tarvinnut, sitä on voinut myös käyttää, ilman kummempia tappeluksia vehkeiden kanssa.
Jos käytät etanolibensaa kerrankin, niin saat varautua ongelmiin. Etanoli liuottaa hitusia tankista, ja ne tukkii bensan tulon tehokkaasti. Tankin kerta huuhtelukaan ei auta, sillä sitä hitusta irtoaa pitkään ja hartaasti.
Se varmaan johtuu siitä, kun vanhasta bensasta kertyi tankkiin aina sellainen irtoamaton kerros, joka ei haitannut mitään. Mutta kun alkaa käyttämään liuottavaa etanolibensaa, niin se kertynyt kerros alkaa liuota bensaan mukaan.
Viikonloppuna on edessä ruohonleikkurin öljynvaihto ja pikahuolto ennen niittohommiin ryhtymistä. Kesäkalusteet on pihalla ja grilliä sekä savustuslaatikkoa on jo muutaman kerran tullut lämmiteltyä.
Laituri on paikoillaan ja vene siinä kyljessä kiinni. Uimatikkaita ei ole vielä tarvittu, vesi vasta n. 10.
Hyvällä tolalla jos vertaa mun valmiuteen.laituriin tarvii raakaa voimaa tai monta miestä avuksi.Nosturi on vähän järeä kampe, mut siihen on pakko turvautua josei saa kavereita avuksi.
Ruohon syöjän öljy??Pitääkö ne vaihtaa..En ole koskaan vaihtanut,kun eihän ne montaa kesää kestä.
Ruohonleikkurit ei kestä, totta.
Ne perskaantuu ajanoloon, kymmenen vuotta on jo aika hyvin. Biistä tippuu pyörät, terät hakkautuu kivikoissa jne. Yksinkertaisia koneita, helppo korjailla. Mutta ikinä en ole kuullutkaan ruohonleikkurista, jonka moottori olisi ajettu loppuun, käyttötunteja ei kerry paljoakaan. Jos B&S, se varmasti kestää pitempään, kuin käyttäjänsä. Siis jos muistaa huoltaa edes jotenkuten. Öljyt, tulppa, ilmanputsari keväällä tai syksyllä.
Itellä ois hyvämoottorinen vanha kone, en vaan mitenkään jaksanut orientoitua maalauttamaan sitä, osia tippunut ja rattaatkin törröttävät mihin sattuu. Sais sen kuntoon, mutta uudet halpoja. Siihen ne kai ruohonleikkurit aina loppuvatkin, kaikki muu hajoaa, kone ei oikein koskaan.
=DW=
Kestää ne jos niistä huolehtii. Pesu aina leikkuun jälkeen ja antaa kuivua ennen vajaan vientiä. Keväällä aina uudet öljyt ja suodatin, sekä kiristys pulteille ja muttereille. Omani täytti äitienpäivänä 10 vuotta, kerran on terä uusittu.
Siinäpä se, uudet halpoja. B&S kyllä kestää ja toimii halvoissakin mutta vähän enempi kun maksaisi, niin saisiko kenties kunnollisilla pyörän laakereilla varustetun koneen. Tuossa omassa halvassa, vaikka vasta muutaman vuoden lykitty, pyörät lonksuu sinne sun tänne eikä ainakaan lykkimistä helpota.
Ei oo rantapallo pumpattu vielä! Enkä tiiä pumppaanko edes. Ne ovat paljon hauskempia sellaiset kovat pallot, kun toinen on just menossa veteen muttei kastellut itseään vielä :P
Ja harmillista että kaksi vesipyssyä kuoli viime kesänä, saivat varmaan liikaa roskaa kiduksiinsa. Mutta kyllä ämpärinkin kanssa juoksu onnistui. Meillä on tietty syy siihen, että vesipistettä ei ole kytketty ulos :) Laitatan sen vasta sitten kun lapset ovat muuttaneet.
Terassikauden joutuu varmaan huomenna aukaisemaan. Kelit tänään vähän näyttää siltä. Tervetuloa kesä, enää pari viikkoa aikaa lämmitellä niin joudun/pääsen lomalle.
Harmi..En omista vesipyssyä:) Kuullostaa hauskalta teidän vesileikit..!