kissalla virtsa tulehdus, ei pissi enää laatikkoon

Juhannus_2015

Nyt otetaan asiallisia vinkkejä vastaan. Kissallani oli virtsatie tulehdus, ja sen jälkeen ei ole suostunut käymään heikkalaatikolla pissalla, ns isommat asiat kyllä edelleen tekee sinne laatikkoon. Laatikoita on eri paikoissa tällä hetkellä 4 kappaletta tyrkyllä, joten ei todellakaan voi olla kyse siitä, että laatikko olisi likainen ja sinne ei sen takia voi mennä. Feliwaytakin jo laatikon reunoihin yritin sumutella, ei tuntunut vaikuttavan meidän kissaan mitenkään. Ja siis on kyse monta vuotta sitten leikatusta 8-vuotiaasta tyttö kissasta, joka sekä on sisällä että ulkoilee vapaana. Eli tällä hetkellä käy pissalla jossain pihalla, mutta ei voi jättää yksi sisälle pidemmäksi aikaa, koska sitten on niitä pissa lätäköitä nurkissa. Elämässäkään ei ole mikään muuttunut ei uusia ihimisä/muita eläimiä, ei pois muuttaneita ihimisiä/muita eläimia, ei remontteja, ei siis kertakaikkiaan mitään, joka olisi ympäristössä muuttunut.

6

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fiskars

      Kokeile sellaista että kun kissasi alkaa näyttämään että kohta voisi pissa tulla, niin nostat kissasi siihen laatikkoon.
      Eli opetat sen käyttämään laatikkoa kuten pentunakin.....

    • kassuliini

      Hoidettiinko virtsatietulehdus kuntoon? Oletko katsonut ettei virtsassa ole verta?

      • Tulehdus on jo ohi, tosin kaksi antibiootti kuuria siihen meni. Nyt kissan päähän vain jäänyt yhdistelmä pissa hiekkalaatikko=ottaa kipeää, ja tästä ajatus mallista pitäisi nyt jotenkin päästä eroon


    • naukkis

      Hei! Nimimerkki ''Fiskarsin'' neuvo on oiva, ja yleensä toimiva. Suosittelen että jatkossa kun kissa on sisällä, ja alkaa ilmiselvästi pissapaikkaa etsimään, niin kiireen vilkkaasti joku nostaisi sen laatikkoon. Tämä ei ensimmäisillä kerroilla välttämättä tepsi, mutta mitä useammin sitä jatkaa, niin eiköhän kissa ala ymmärtämään että pissapaikka on hiekkalaatikossa. Toinen hyvä syy voi myös olla hiekkalaatikon kuivikkeissa. Oletteko vaihtaneet hiekkalaatikon kuivikkeita (merkki, laatu) ? Joskus kissat voivat ns. kyllästyä johonkin kissanhiekkaan ja siten ''vaativat'' jotain muuta. Meillä kävi näin kerran, olimme käyttäneet monta vuotta samanmerkkistä kissanhiekkaa, kunnes yhtäkkiä ei enää kissalle kelvannut. Kissa pissaili matoille, lattioille, jopa sänkyyn. Kun vaihdettiin merkkiä, alkoipas sitten kelpaamaan. :)

    • apulapaukka

      yksi vaihtoehto on muuttaa astian paikkaa, hiekkaa ja kokoastiaa. Kissa yhdistää kivun virtsaamisessa juurikin tohon nykyiseen hiekkalaatikkoon

    • SamaVikaRahikaisella

      Heippa aloittaja!

      Meillä oli sama ongelma jokunen kk sitten, kun persialaisellemme tuli virtsatieinfektio. Katetroitiin, antibioottikuuri piikillä sekä jatkohoitona cystaid-plus kapseleita sekä Hillssin ruokaa. Ikävä kyllä eläinlääkärikäynnin jälkeen meidänkin kissa virtsasi minne sattuu, vaikka laatikolle veikin aina kun näytti siltä että alkaa tulla alle. Pidätyskyky oli olematon. Kuitenkin neuvoni on tuo mitä joku muukin kirjoitti että sinnikkäästi vie vain hiekkalaatikolle, mutta jos sitä virtsaa tulee silti jonnekin, ei sille mitään voi. Meillä kesti kolme viikkoa, että oppi takaisin täysin hiekkalaatikolle ja jaksoi sinne asti pidätellä. Toinen on myöskin tuo hiekkalaatikon vaihto, jos ei lopu tuo virtsaaminen pitkänkään ajan jälkeen. Meillä ei tarvinut siihen asti mennä kuitenkaan. Lisäksi aktiivinen hiekan vaihto on plussaa. Onko teillä useampi kissa vai vain tämä yksi? Sekin saattaa jo olla yksi syy miksi kissa ei tee tarpeitaan sinne, koska kokee laatikon likaiseksi ja ruuhkaiseksi. Silkkaa kostoaan ja pahansuopaisuuttaan ei kissa kuseskele ympäriinsä yleensä. Taustalla on aina yleensä joko psyykkinen tai fyysinen haitta. Psyykkinen: esim. stressi ja fyysinen (tässä tapauksessa jo hoidettu virtsatieinfektio), mutta pahimmassa tapauksessa esim. munuaisten vajaatoiminta tai diabetes, jonka takia juominen lisääntyy ja virtsaamisen tarve kasvaa. Tässä ei sinällään ollut mitään uutta, mutta halusin tuoda kokemukseni tähän esille, että kissamme tosiaan teki samaa, mutta oppi muutaman viikon jälkeen takaisin laatikolleen. Tottakai eläimetkin ovat yksilöitä ja mahdoton täydellisesti tietää mikä on kissanne syy moiseen, mutta uskoakseni tuo on ihan peruskäytöstä virtsatieinfektioiden jälkimainingeissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      191
      3155
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      2882
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2260
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1906
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1803
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1741
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      108
      1595
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1186
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1140
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1099
    Aihe