Omaishoitaja alkoholistille?

arvuuttelija

On tuossa kohta katkolla oman isäni omaishoitotuki,siis päätetään olenko oikeutettu. Alkaa olla viittä vaille sokea,keuhkoahtaumat,asbestoosit löytyy diagnisoituina.Mutta kun tämä vanhanliiton tervaskanto kiskoo(jo 60 vuoden ajan!) joka perjantai,lauantai kaljaa kaksin käsin.Kotonaan tosin,häiriöittä muille.Hakee kai hetken irtautumista todellisuudesta? Mahtaakohan sosiaalihuollon 'RAVA ROUVAT' katsoa ettei tuommoinen mitään omaishoidon tukijaa tarvitse kun pystyy 2pv viikossa dokaamaankin.Alkoholi kun voi muihinkin sosiaali etuisuuksiin olla haitaksi,miten mahtaa tässä kohdin olla.Apua hän tarvitsee kuitenkin päivittäin!

9

545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lissu.p

      Moni joutuu alkoholistin omaishoitajaksi kun juovat terveytensä. Meitä tyhmiä riittää, juoppojen pitäisi antaa rauhassa juoda itsensä hengiltä. Sanon tämän jälkiviisaana.

      • wnd-warrior

        Et Lissu tee eroa viikonloppu tai kokoaika alkoholistille?


      • lissu.p
        wnd-warrior kirjoitti:

        Et Lissu tee eroa viikonloppu tai kokoaika alkoholistille?

        Minä tiedän millainen on alkoholisti. Olen hoitanut sellaista. Jos juo joka viikko vaikka Perjantaista sunnuntaihin ei ole vielä alkoholisti mutta liikakäyttäjä on varmasti. Elämä kärsii siitä kun viikko menee toipumiseen ja taas tuleekin viikonloppu.


    • mieli.pide

      Juomisen mahdollistaa hyysäämällä juoppoa. Pois vain ja äkkiä, niin kauas että ei kiinni saa.

    • minunmielestä

      Elikkä onko sitä omaishoidontukea maksettu?Jos on katkolla?Ja tarviiko noista viikonloppujuopotteluista kertoa,sehän on yksityisasia...miten kukin viikonloppunsa viettää.Onhan noita muita sairauksia niin että tarvii huolenpitoa päivittän,ja peräänkatsomista.Luulisi täyttävän kriteerit hyvinkin.

      • loöpäå

        Jouduin omaishoitajaksi kun joi terveytensä. Kyllä juominen loppuu kun ei pääse viinan hakuun enää. Valitettavasti lääkeriippuvuus tulee usein tilalle. Sain omaishoidontukea.


    • kuntoilu

      Ei juopon hoivaamisesta mitään omaishoidontukea pitäisi maksaa.

    • minunmielestä

      onhan tuolla paljon muutakin sairauksia kuin alkoholismi.Mielestäni täyttää kriteerit.Vanhus joka tarvii huolenpitoa.

    • niin-täynnä

      Eipä auta! Olen 91-vuotiaan isäni "omaishoitaja".
      Isälläni on keuhkoahtaumatauti, astma, sepelvaltimotauti, verenpainetauti, keliakia, pari lievää aivohalvauskohtausta, silmänpohjanrappeuma, eli puolisokea, alipainoinen, kuulokin heikentynyt.
      Terv.keskuslääkäri kirjoitti C-todistuksen, suosituksen, että vanhus tarvitsee päivittäistä avustamista. Kaupungin palveluohjaaja teki pari kotikäyntiä kotona, jolloin olin myös mukana, hänen käydessään isäni luona.
      Käytiin lävitse, missä kaikessa tarvitsee apua, lähes kaikessa. Mutta isäukkelipa kehuskeli itse, kuinka hyvin pärjää, tekee muka sitä ja tätä ja lähes melkein maratonin päivittäin.
      Itse kyllä kerroin oman näkemykseni, kaikki siis palveluohjaaja kirjasi ylös.
      Hain omaishoitaja tukea, mutta sitä ei myönnetty. Isä ei suostu ottamaan vastaan yksityisen palveluja mitään, koska se maksaa hänelle.
      "Kuka maksaa, kuka maksaa", pappa tilitti palveluohjaajalle. Selitettiin, että pieni maksu menee, otti sen yksityiseltä tai kaupungilta. Kaupungilta hän olisi saanut muutaman käynnin viikossa, esim. suihkutuspalvelun.
      Mutta isukkipa ei halua maksaa.
      Joten arvatkaapa kuka tekee? No minä tytär tietysti, kun se on ilmaista.
      Sen vuoksi hain omaishoitajan tukea, että edes matkakulut, joita tulee edestakaisin ajeluun, 15 km yhteen suuntaan.
      Ei lomia, ei vapaata, eikä vanha mies käsitä, että minullakin oma elämä.
      Olen niin k*sisessa rakosessa, kun en kykene noin iäkästäkään heitteille jättämään, ja pappara ei suostu puhumaankaan mistään hoitokotiin tai palveluasumiseen menemisestä.
      On vielä olevinaan niin kovaa naistenmiestä, joka nuorempana olikin. Vieläkin jotain säätöjä on olevinaan, lähes kyllä säälittää ja ne jutut, kääk, en jaksaisi kuunnella niitä iänikuisia naisjuttuja.
      Kaksi vuotta olen nyt rampannut ja hoitanut oman huushollini lisäksi isääni ja hänen asioitaan ja henkilökohtaista hoitoa. Hommannut vaatetta ja apuvälinettä.
      En tiedä, onko kiitollinen vai ei. Muut sisarukset ovat pesseet kätensä kokonaan.
      Joskus voi käydä niin, että vanhus on se hankalampi tapaus kaskessa, oikea kaikkien känkkänränkkien äiti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2100
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1173
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      75
      918
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe