neitokakadu heittää ruuat lattialle

Hei! Noin neljävuotias uros neitokakadu "kaataa" ruokakupin sillain että melkein puolet lentää lattialle ja tosi paljon ruokaa menee hukkaan. Olisiko mahdollista saada karsittua tuo tapa pois? Miten?
3151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hei!
Joskus linnuilla on tapana möyhiä ruokaansa ja kupsutella, josko vaikka alta löytyisi jotain parempaa. ;) Neitokakadu on myös maassa ruokaileva laji, joten se saattaa kipata ruokaa maahan vain syödäkseen ne myöhemmin lattialta. Oletko huomannut köykö lintusi hkin pohjalla syömässä?

Tällaista tapaa on varmaankin hieman hankala karsia pois. Se on linnun itsensä oppima tapa, ja se saavuttaa sillä jotakin miellyttävää omasta mielestään. Ehkä siitä on vain hauskaa seurata, miten siemenet ropisevat alas. Tai sitten se pitää enemmän maassa syömisestä.

Vaihtoehtoja kuitenkin on ruoan säästämiseen yliheittelyltä. Voit hankkia uuden kupin, joka ei pääse kaatumaan neitokakadun tönimisestä, vaan pysyy tukevasti paikoillaan. Tällaisia malleja varmasti on. Voit myös kokeila tarjoilla kaiken ruan ilman kuppeja, laittamalla ruoan kaikenlaisiin virikkeisiin. Jotkut harrastajat tekevät näin: linnut käyttävät luonnossa suurimman osan ajasta ruoan etsimiseen. Siksi ruoan tarjoilu ilman kuppeja olisi vain luonnonmukaista. Siemeniä, tuoreruokaa ym. voi piilottaa leluihin, joista linnut voivat syödä kunhan näkevät hieman vaivaa. Täma vaihdos kannattaa tehdä asteittain, että lnnut kuitenkin ymmärtävät, mistä ruokaa saa, eivätkä hämmenny kuppien poistamisesta yhdellä rykäyksellä.
Ruokaa voi tarjoilla myös kupista maasta, kunhan laittaa päälle jonkinlaisen katoksen tai katsoo ettei orsia ole yläpuolella että ruokaan pääsisi tippumaan kakkaa. Tukeva kaatumaton ruokakuppi maassa voisi olla maasta ruokailevalle lajille, kuten neitokakadu, mielekäs tapa syödä.

Äänestä

Kiitos nopeasta vastauksesta. Täytyy katsoa jos löytäisin toisen mallisen ruokakupin. Taidan myös kokeilla tuota kupin laittamista maahan.

Äänestä
  • Ole hyvä vain! Toivottavasti neuvoista on hyötyä käytännössä. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


heittelee kirjoitti:

Hei! Noin neljävuotias uros neitokakadu "kaataa" ruokakupin sillain että melkein puolet lentää lattialle ja tosi paljon ruokaa menee hukkaan. Olisiko mahdollista saada karsittua tuo tapa pois? Miten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu