RakMK F2 mukaan kaide pitää asentaa, jos putoamiskorkeus on yli 50 cm. Jos putoamiskorkeus on yli 70 cm, niin kaidekorkeus pitää olla väh 70 cm.
Sovelletaanko tätä määräystä myös saunan lauteisiin? En juurikaan ole nähnyt saunoissa 70 cm korkeita kaiteita.
Olen asiasta huolissani kun hartiapankilla rakennettu talomme alkaa valmistumaan ja lopputarkastus häämöttää.
Lauteiden kaide?
18
16217
Vastaukset 18
- Edellinen
Itse asiassa se olikin niin, että 70 cm lauteisiin pitäisi rakentaa 90 cm kaide.
Vaikuttaa vähän holhoukselta ja yli-varovaiselta tuollainen. - turva.paras
Turvallisuussyistä itse rakentaisin kaiteen, vaikka se ei olisi pakolistakaan.
- Uniikkia
Minkälainen lista on pakolista?
- Timperimanni
Se on jokamiehen listan kalliimpi versio.
- Uimahalli
Ei kaupallisten laudevalmistajienkaan lauteissa näy mitään 90 cm kaiteita. Ts. Täytyy olla olemassa jokin säännöstö, jonka mukaan lauteisiin ei vaadita kaiteita.
- remppamies1
Horjahtamis suoja/kaide pitää olla kiukaan puolella, ei aina putoamisen vaan myös palamisvaaran vuoksi.
- kerran.palanut
"Horjahtamis suoja/kaide pitää olla kiukaan puolella, ei aina putoamisen vaan myös palamisvaaran vuoksi."
Molempi parempi. Kaide sekä lauteilla että kiukaan ympärillä valmistajan antamalla etäisyydellä.
Puute tässä asiassa kostautuu viimeistään ensimmäisen joko itselle tai toiselle tulevan palovamman myötä.
- EtteiVaanSattuisMitään
Tekisin umpiseinän ja lukittavan portin josta laudetilaan kuljetaan.
- PyroslavianResitentti
Seinä olisi hyvä myös lämpöeristää, ettei kiukaalta tuleva lämpö aiheuttaisi ikävää hikoilua.
Samoin seinä pitää tehdä palon kestävästä materiaalista saunassa esiintyvien poikkeuksellisen korkeiden lämpötilojen takia.
Ja avain on säilytettävä lukitussa viranomaisten hyväksymässä avainkaapissa, ettei lauteille olisi pääsyä henkilöillä, jotka eivät ole suorittaneet saunomiseen vaadittavaa lupakirjaa. - JuurikinNäin
Tarvitaan erikseen saunomis- ja tulityökortti. Lisäksi kiukaan lämmittäjällä on hyvä olla ainakin B-höyrykattilanhoitajan pätevyys ettei savukaasujen lämpötila uhkaa terveyttä ja turvallisuutta.
- aloittajaa
Asiallisia vastauksia?
Tuossa näyttää olevan yksi asennusohje: http://www.lumilaude.fi/tietoa-ja-ohjeita/asennusohjeet/suoran-lauteen-asennusohje/
Kaiteesta on maininta, että "Kaiteen korkeus on yleensä sama kuin ylälauteen korkeus." Eli ei ne sentit vaan suhteellisuus.
Kyllähän se kaide on ylipäätään hyvä olla ihan jo turvallisuussyistä ja myös siksi että siihen on mukava ojentaa koipeliinit.- komp
Ei sen kaiteen ainoa tarkoitus ole toimia putoamisesteenä. Tuo ohje ettei kaidetta nosteta ylälauteen yläpinnan yläpuolelle (ainakaan paljon) on hyvä yleisohje. Yksi välitaso ja saa jalat nostaa joko välitasolle tai ylemmälle tasolle. Jos kaide on korkeampi löylynheittokin menee vittumaisen vaikeaksi.
- huomasin
Siis saunan kaiteet on eri asia kuin korkealla olevan terassin kaiteet.
- RT91-10469
Kyllä sinulla (avaaja) on ollut ihan väärä rt-kortti esillä. Eipä silti saunan kaidekorkeudesta en ainakaan itse ole määräyksiä löytänyt pelkästään tämän:
RT 91-10469 Saunan lauteet ja kalusteet
3.4 Kaiteet
Kiukaan ympärille tehdään tukeva kaide,
joka estää horjahtamisen kiukaalle ja voi
toimia myös jalkatukena, kuva 17. Siinä
tulisi olla lapsia varten yksi alempi kaidepuu.
Kaide voidaan rakentaa puusta tai
teräksestä, joka verhoillaan puulla. Kaide
kiinnitetään seiniin tai se voidaan tukea
löylyhuoneen lattiaan ja kattoon. Jos lauteille
nousuun tarvitaan enemmän kuin kaksi
askelmaa, porras tulee varustaa joko
lattiaan tai seinään kiinnitetyllä käsijohteella,
joka rakennetaan kiukaan suojakaiteen
tapaan. Liikuntaesteisten käyttämissä saunoissa
tulee olla tarvittaessa käsijohde portaiden
molemmin puolin. Käsijohde suunnitellaan
siten, että siitä saa tukevan otteen.
Saunan suunnittelua liikuntaesteisille soveltuvaksi
on käsitelty RT ohjekortissa SAUNA
2 Saunan tilojen suunnittelu.
Kuva 17.
Kaide rakennetaan tavallisesti siten, että se voi
toimia myös jalkatukena.- 90cm
Eikös tämä ole jo vanhentunutta tietoa?
- tyhmäkö
sinä olet vai trolli? Tai no, yleensä sama asia
- Jukkai
Mahtaako tämä RT91-10469 mukainen ohje olla ajankohtainen, vai ei?
Lauteiden teko meneillään ja kaiteen tekeminen mietityttää. Alalaude on alle 70 cm korkeudella, joten kaiteen korkeudeksi kaiketi riittää ylälauteen itumakorkeus, joka on 45 cm.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53927
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan67706Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli54689- 55660
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.37590Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33583- 61572
Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk7566- 78486
- 33445