Vettä kaatui näppäimistölle..

Eli onnistuin kaatamaan hieman alle puolillaan olevan mukin läppärin näppäimistöosaan. Nyt on joku 5-6 kirjainta ettei toimi ollenkaa vaikka kuinka painaisi. Onko mitään tehtävissä, reilun vuoden vanha kone, voiko vaihtaa näppäimistöosan vai ostanko uuden tai onko muuten korjattavissa?
165057
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Pölyimurilla imuroi kosteus pois näppiksestä.

Äänestä
  • Hemmett.. Piti vaan laittaa linkki Lochitech K310 pestävästä näppäristä, joka on ihan perusnäppäri ja hyvä sellainen musta/valkotaustaltaan, joka näkyy pimeässäkin .

    Äänestä

Onscreen näppis, pirullisen hidas käyttää mutta pakon edessä mahdollista eikä siihen kovin helposti kaljat läiky.

Äänestä

Vai rikkoo Windows näppäimistötkin?

Äänestä

Kannattaa viedä takuuhuoltoon korjattavaksi. Jos takuu ei ole enää voimassa, näppäimistön vaihto maksaa n. 200€ huollossa.

Äänestä
  • Uuden koneen saa tuohon hintaan.

    Äänestä

  • Yleensä läppäreillä on vähintään 2 vuoden takuu, ja akku 12kk. Sen saa ilmaiseksi korjattua.

    Äänestä

  • takuu_2v kirjoitti:

    Yleensä läppäreillä on vähintään 2 vuoden takuu, ja akku 12kk. Sen saa ilmaiseksi korjattua.

    Omavastuu yli 100 euroa.. Takuuhan ei tällaisia korvaa..

    Äänestä

  • Takuu ei korvaa käyttäjän tekemiä virheitä. Se korvaa vain valmistusviat.

    Äänestä

  • eikorvaaei kirjoitti:

    Takuu ei korvaa käyttäjän tekemiä virheitä. Se korvaa vain valmistusviat.

    Valehtelee niille, että se vesi alkoi itsekseen tursuta koneen emolevystä.

    Äänestä

  • helppoa_on kirjoitti:

    Valehtelee niille, että se vesi alkoi itsekseen tursuta koneen emolevystä.

    Voi auttaa vähänaikaa mutta totuus paljastuu ennenpitkään. He ovat yleensä melko tarkkoja takuuasioissa eli selvittävät mistä vika todella johtuu..

    Äänestä

Kokeile ensin kuivata näppis. Jos ei auta, niin läppäri pitäisi purkaa ja voi olla että näppis en saa vaihdettua. Lenovon bisnesmalleissa tämä ainakin on mahdollista, mutta halvoissa läppäreissä ei välttämättä. Paremmissa läppäreissä on usein myös roiskeen kestävät näppäimistöt.

Voit kysyä hinta-arviota jostain liikkeestä tai jos joku tuntee jonkun harrastuksena noita korjaavan.

Voit toki itsekin yrittää korjata läppärin. Netistä löytyy mallikohtaisia ohjeita

Äänestä
  • Pitäisi lukea, että näppiksen saa ehkä vaihdettua. Automaattikorjaus on perseestä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


qazcet kirjoitti:

Eli onnistuin kaatamaan hieman alle puolillaan olevan mukin läppärin näppäimistöosaan. Nyt on joku 5-6 kirjainta ettei toimi ollenkaa vaikka kuinka painaisi. Onko mitään tehtävissä, reilun vuoden vanha kone, voiko vaihtaa näppäimistöosan vai ostanko uuden tai onko muuten korjattavissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu