Vaivasenluun leikkaus

vaivasenluu

Olen 15 vuotias ja kärsinyt vaivasenluusta kummassakin jalassani muutama-kolme vuotta. Röngteneissä ja fysioterapiassa käyty ja varvas kiilat on teetetty. Mutta milloin leikkaukseen? Kuinka nuorena nuo kannattaa leikata? Ja leikataanko kummatkin jalat yhtäaikaa vai toinenko vain? Onko leikkauksen jälkeen kivulias? Ja kuinka kauan kestää toipua kokonaan? Pystyykö kävelemään heti normaalisti vai pitääkö kävellä kepeillä?

3

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leikkauksestatoipuva

      Leikkausta kannattaa harkita vasta, kun kivut ovat levossakin ja häiritsevät päivittäin arki elämää sekä unta.
      Olet vielä nuori ja kannattaa odottaa kunnes kasvu on lopullisesti loppu!
      Itseltäni leikattiin vaivasenluu oikeasta jalasta jo 13-vuotiaana ja joudun nyt kärsimään siitä. Nykyinen ortopedi totesi että joudun uuteen leikkaukseen 10 vuoden välein. Tämä johtuen liian aikaisessa vaiheessa tehdystä leikkauksesta.
      Nyt toivun jälleen oikean jalan vaivasenluu leikkauksesta. Kuntoutuminen on heikkoa, olenhan jo ollut 3.5kk saikulla, suunnitellun 2kk sijaan. Kivut, turvotus ja värivaihtelut edelleen päivittäistä.
      Syksyllä on suunniteltu vasemman jalan vaivasenluu leikkaus, jossa Virheasento ei ole yhtä paha. Molemmat jalat minulla luokitellaan pahimpaan asento luokkaan.
      Leikkaus on helppo ja menee päiväkirurgisena. Ja vaikka nyt saatoin hieman pelotella, niin kannatan kivuliaan vaivasenluun leikkaushoitoa ja tutkitusti auttavan myös muihin mahdollisiin nivel kipuihin.

      Sinun kannattaa mielestäni kuitenkin vielä hieman odotella ja käyttää aktiivisesti kiiloja sekä jumpata jalkaterää, näistä on apua. Suosittelen myös tukipohjallisia.

      Toipuminen on yksilöllistä ja riippuu leikkaus muodosta, vaivasenluuhun kun on useita tekniikoita.

      Minulle tehdyssä leikkauksessa isovarpaan luu sahattiin poikki ja suoristettiin, kiinnikkeinä 3 ruuvia.
      2kk sairaslomaa, joka jatkunut 4kk (toivottavasti ei siitä pitene).
      Kantakorkotuki kenkä 6vk, jolla saa varata kivun antamissa rajoissa leikatulle jalalle.
      Leikkauksen jälkeen 2-3vk on todella kivuliasta aikaa ja henkilökohtaisesti halusin pitää jalan vain koholla ja kylmissään (lievittää kipua). Särkylääkkeitä meni yli sallitun eli noin 5g päivässä.
      Kepeistä voi päästä eroon 4 vk: n kuluttua leikkauksesta. Itse kävelen vieläkin yhdellä kepillä fyssarin ohjeiden mukaan.
      Jotta kaikki liikkuminen ei rajoitu suosittelen yksittäin leikkaamista.

      • vaivasenluu

        Kiitos paljon vastauksesta ja neuvoista !


    • kdjfklsj

      Kokeilepa ihan ensimmäiseksi alkaa käyttämään tarpeeksi isoja kenkiä ja heivaa korkkarit kuikkaan - siinä on suurin syy koko vaivaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      179
      4280
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      441
      3243
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2128
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1790
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1178
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1023
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1015
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      931
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      906
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      73
      896
    Aihe