Hauskassa jutussa lähdettiin Dubliniin selvittämään irkkupubien mysteeriä: Miksi ne ovat niin suosittuja maailmalla? Ja miksi ihmeessä kaikki irkkupubit näyttävät samalta?
http://kerranelamassa.fi/irlanti/dublin-ja-irkkupubien-arvoitus/
Miksi kaikki irkkupubit näyttävät samalta?
5
334
Vastaukset
- 9g35g1u0389vgbj
Eipä niissä tärkeää olekaan sisustus vaan se tunnelma. Irlantilaiset ovat sosiaalisesti taitavia ja elämänmyönteisiä ihmisiä. Niinpä irkkupubissa on ihan erilainen tunnelma kuin liian humalaisten, agressiivisten ja ilottomien Suomi-junttien räkälöissä. Juomavalikoimakin on toista tasoa kun on kunnon olutta suomalaisen rapakaljan sijasta. Lisäksi monissa pubeissa tarjoillaan ruokaa, eli ihmiset käyvät pubeissa myös syömässä toisin kuin Suomessa, jossa vain juodaan ja rähistään. Suomalaiset ovat metsäläiskansaa.
Olen käynyt myös Irlannissa pubeissa.Vaikka en itse juo mitään alkoholia,niin niissä on mukava tunnelma ja pidän siitä Irkku-musiikista.. Ihmiset eivät juo humala-hakuisesti ,vaan viihtyäkseen..Siellä on perheitä syömässä ,joten on kokoontumispaikka.. Soittajat kysyivät,mistä maasta on asiakkaita ja meitä löytyi tosi useista maista..
- HavaNagilaa
Nooh, muuten ihan asiaa, mutta: Irkut kyllä kuluttavat olueeseen enemmän rahaa euroopassa kuin mikään muu maa, ja kyllä, suomi on siinä tilastossa kakkosena. Aussit ykkösenä.
http://www.taloussanomat.fi/raha/2014/06/24/suomi-kolmen-karjessa-vuodessa-yli-400-euroa-olueen/20148867/139?pos=related
Vaikka tilasto kertoo vain sen paljonko rahaa laitetaan kaljaan, niin Irlannissa myös kulutetaan enemmän alkoholijuomia kuin suomessa.
WHO:n uudessa tilastossa irlanti pesee suomen ihan joka lajissa, niin väkevissä, viineissä kuin oluissakin, että se siitä sivistyneestä tissuttelusta viulumusiikin parissa ja ehkäpä sen takia juuri irkkupubeista on tullutkin arkielämän tukikohta koko perheelle. - sielläkinkäynyt
Irlannissa olut ei ole kovin halpaa. Litroissa kuitenkin tsekit juovat olutta paljon (n. 50%) enemmän.
http://www.voice.fi/matkailu/vertailu-selvitti-maat-joissa-juodaan-eniten-olutta-ja-viinia/33/66845
- irkkueloa
No, sitten irlantilaisilla on parempi viinapää kuin suomalaisilla... Irlantilaiset pubit ovat oikeastaan poikkeuksetta erityisen tunnelmallisia ja tarjoavat myös ihan ruokaa, ei vaan pikkupurtavaa. Ne ovat siis lähinnä ajanviettopaikkoja, eivät pelkkiä juomapaikkoja, ja usein taustalla voi soida elävä musiikkikin. Saamanlaisia pubeja olen odotellut Suomeen jo vuosikausia, mutta eipä näy vieläkään maassamme muita sellaisten kaipaajia olevan tarpeeksi.
Koska irkkupubit ovat siis niin syömistä kuin juomista ja seurustelua varten, lukaiskaahan, mitä kaikkea siellä saattaa olla tarjolla:
http://irlanti.org/ruoka-juoma
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986458KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3605994Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602923Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092374Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1072048- 1251774
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331178