Video to Video ja mts editointi

ei_aivan_suju

http://www.videotovideo.org/
Kyseisellä ohjelmalla on mahdollista leikellä ja yhdistellä myös mm. .mts .ts .m2ts tiedostoja laadun kärsimättä.
Kokeiltuani sitä olen kumminkin havainnut että näyttäisi olevan melko mahdotonta saada aikaan sujuvaa siirtymää yhdistettyjen videoklippien välilllä. Jotenkin tökkii siinä liitoskohdassa. Ei mene niinkuin TV:ssä, sujuvasti ja huomaamatta.
Mikähän kikka tässäkin on?
Alkuperäiset tiedostot on 1280x720 50p (oikeasti 25 fps) digijärjestelmäkameran AVCHD .mts tuotoksia.

6

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdfdvf

      Studioissa käytetään videoeditoreja, joilla videoiden väliin tulee ns. siirtymiä.
      Jos väliin ei tule mitään, tottaikai se töksähtää

      • ei_aivan_suju

        Jos ei käytetä mitään siirtymiä, ei esim. epäsuorana tulevassa TV-ohjelmassa näy mitään outoa yhdisttyjen klippien välillä. Youtube yms. on pullollaan asiallisesti tehtyjä videoita joissa ei myöskään näy mitään outoa yhdistettyjen klippien välillä.
        Siirtymistä se si siis johdu.
        Kyse taitaa olla siitä, mistä kohtaa videon leikkaa poikki.
        Tsmuxer ohjelmalla Mediaplayer Classicia apuna käyttäen kokeilin leikata oikeaoppisesti, ja tuntuupa siltä, että aloin aivan onnistumaan. Ohjetta tähän löytyy netistä.
        Mediainfo ohjelma kertoo, että mts-tiedostoissani GOP on pituudeltaan 6, ja että I- ja P-kehysten välinen etäisyys on 1 (M=1, N=6), ja että jokainen ruutu näytetään kahteen kertaan.
        Edelläolevan tiedon ja kokeilujeni perusteella päättelin, että oikea leikkauksen alkamiskohta on aina I-kehys, ja päättökohta joku kauempana videon alkukohdasta olevaa I-kehystä välittömästi seuraava P-kehys.
        Aloituskehys, eli kehys numero 0, on aina I-kehys. Tapauksessani I-kehykset ovat siis kehysnumeroiltaan 0, 12, 24, 36... eli 12:n monikertoja. Jos siis haluaisin videoklipin, jossa ovat kehykset 12-36, minun olisi leikattava pätkä kehysnumeroiltaan 12-37. Onhan 37=36 1.
        Mediaplayer Classic taitaa tarkoittaa näyttäessään noita kehysnumeroita (komennolla Ctrl G) ja niihin liittyviä aikoja, kehysten näyttämisen alkamisaikoja. Näyttäähän se kehyksen numero 0 alkamisajaksi 00:00.000.
        Eli siis leikatessani näennäisesti pätkän 12-37, saankin sen mitä tarvitsen ja haluan eli pätkän 12-36. Ja kun yhdistelen näin leikkaamiani klippejä, saan nytkimättä ja ilman outoja artefakteja vailla olevaa sujuvaa videota.
        En kyllä ole sitten aivan varma, missä kohtaa tuloksena olevassa videossa ne I-kehykset sijaitsevat. Liitoskohdissa kun niitä alkeellisella matematiikallani laskettuna tulisi nyt olla ainakin kaksi peräkkäin:
        Jos kaksi I-P-P-P-P-P-I yhdistetään, niin sittenhän saadaan: I-P-P-P-P-P-I-I-P-P-P-P-P-I.
        Tältä pohjalta ajatellen oikea leikkauskohta olisi välittömästi ennen seuraavaa I-kehystä, eli:
        I-P-P-P-P-P ja I-P-P-P-P-P tuottaisi I-P-P-P-P-P-I-P-P-P-P-P.
        Mutta noin kun leikkasin, tulos oli huono.


      • ei_aivan_suju

        Ja jos leikkaa AVCHD .mts videon aivan satunnaisesta kohdasta ja yhdistelee klippejä tulos on kaikkein huonoin, koska P-ruutuja on videossa on paljon enemmän kuin I-ruutuja, jolloinka todennäköisyys että klippi on jotain tämännäköistä
        P-P-P-I-P-P-P-P-P-I-P-P-P
        on hyvin suuri.


      • ei_aivan_suju

        Taitaakin olla niin (kokeilin), että se leikkauksen oikea päätekohta on myös avainkehys, eli ylempänä antamassani esimerkissä pitäisi olla tsmuxerilla leikattava pätkä 12-36, ei 12-37.


    • ei_aivan_suju

      Tämäkin vielä, että kun kokeilin leikata kameran tuottamia mts-tiedostoja kameran omalla leikkurillla (divide-toiminto, kamera on Lumix dmc-gf2), niin tämäkin leikkaa videon aivan satunnaisesta kohtaa, ollenkaan ottamatta huomioon, onko kyseessä I- vai P-ruutu.
      Ja sitten kun kokeilin yhdistellä näitä leikattuja mts-tiedostoja, tuloksena oli tietysti epämääräisyyksiä liitoskohdassa.
      On kyllä tämäkin.

    • ei_aivan_suju

      Että kun kameran ostaa, jolla voi videota kuvata, niin pitäisi automaattisesti saada sen mukana ohjelma, jolla myös sitä videota editoida, tai ainakin se pitäisi voida netistä maksutta ladata.
      Panasonicin kohdalla ei näin näytä olevan. Tämä on varsinaista asiakkaiden huijaamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      6953
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3918
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3300
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2909
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      16
      2672
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2228
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2176
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2123
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2067
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      39
      2000
    Aihe