Kuuluuko Kreikan kulttuuriin tinkiminen?

mievuann

En oikeasti tiedä :D "kuuluuko" siellä tinkiä? Saako tinkiä? Vai onko hinta aina se minkä myyjä sanoo..

8

3584

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei-tarvi-tinkiä

      No ei sillä lailla kuin jossain Turkissa, jossa tinkaaminen ja posketon hinnoittelu pärstäkertoimen mukaan menee välillä (melkein aina) hermoja raastavaksi. Kreikassa kaupoissa, ravintoloissa, autovuokraamoissa ja matkamuistomyymälöissä on enimmäkseen kiinteät hinnat ja yleensä hinnat on myös suht hyvin merkitty. Ja lupaukset myös lähes aina pitää. Toki tinkiäkkin voi yrittää ainakin pienemmissä kaupoissa, mutta ei Kreikassa mitään basaarikulttuuria ole.
      Kreikassa myyjät eivät myöskään ole niin päällekäyviä ja katsellakkin saa halutessaan aivan rauhassa, kuten suomalaisessa kaupassa. Usein pieni vilkaisu myyjään riittää ja sitten saa palvelua. Sopii paremmin perisuomalaiseen osto-kulttuuriin.
      Turkissa, Afrikan maissa ja Lähi-Idässä alkaa heti ovella pakko-tuputtaminen ja jos et osta, aletaan meuhkaamaan ja jopa v...ttuilemaan.
      Kreikassa sen sijaan hymyn ja hyvän päivän jatkon toivotuksen voi saada, vaikka kaupasta ei sillä kertaa löytyisikään mieleistä ostettavaa. Se on minusta suurin ero Kreikan ja monen muun vastaavan Etelän maan välillä.
      Kreikassa ymmärretään, että iloisena lähtevä asiakas voi tulla toistekkin, kun monessa muussa paikassa yrityksenä on nylkeä turisti niin nopeasti kuin mahdollista siihen paikkaan.

    • kreikantavat

      No eipä kuulu enää! Etenkin turisteille ei tinkimälläkään heru alempia hintoja, mutta ainahan sitä voi kysyä, varsinkin jos on ostamassa samasta kaupasta useampaa tuotetta. Tinkimismahdollisuus on kuitenkin vain matkamuistomyymälöissä, mattokaupoissa, korukaupoissa jne. ei siis ruokakaupoissa, tavernoissa jne. missään nimessä. Itse osaan kreikkaa niin sujuvasti, että saan matkamuistomyymälöissä tingittyä hieman, koska uskovat minun olevan kreikkalaista sukujuurta (vaikka huomaavatkin minun asuvan ulkomailla). Pakkomyymistä ei harrasteta ja katsella saa ihan rauhassa.

      Lisää muusta Kreikan tapakulttuurista kannattaa lukaista jo hyvissä ajoin ennen matkaa suomalaisen Kreikassa asuvan kirjoittamalta sivulta:

      http://kreikkaan.net/kohteliaisuuskoulu

      • tsipilä

        Minkä tingata jaksaa sitä ei tartte maksaa, tämä pätee kaikkialla maailmassa.
        Pääkaupungit ja isommat kaupungit kaikkialla maailmassa yrittävät kyniä turistit puhtaiksi ylihinnoitetuilla tuotteillaan. Euroopan turistirysät myyvät kiinassa valmistettuja krääsätavaroita poskettomilla katteilla, muka suurilla alennuksilla, meille lomaa viettäville stressaantuneille pohjoismaalaisille.
        Jos jotain vähemmän tarpeellista tarvimme, ostetaan sekin kotomaasta


    • Pjeenis

      Käytännössähän Kreikassa on vähän niinkuin "ostajan markkinat"

      Kreikassa aika usein varsinkin käsityö- ym. liikkeissä hinta tippuu jo aika paljon (jopa puolet) kun vaan jahkailee ostopäätöstä. Pätee satunnaisesti myös ihan brändiliikkeissä. Paras oli vaimon merkkilaukku, jota käytiin katsomassa useita kertoja, hinta tippui kahdestasadasta sataseen noin viidennellä kerralla, itse emme tinkineet.

      Ainoa kerta kun olen itse tinkaissut niin Rodoksella maalauksesta, josta lähtikin ihan mukavasti pois (Hinta 60, tarjosin 30, lopulta muistaakseni 41,50). Varaudu tinkiessäsi vääntämään hintaa senttien tarkkuudella, älä odota saavasi tarjoamallasi hinnalla.

    • möömäämoi

      Eli tinkaus kulttuuria on? Lähinnä mietin,kehtaako tinkiä nyt kun ihmisten elanto on tiukassa ja maa kriisissa rahan vuoksi. Jos myyjä myy feikkimerkki paitaa 20e,kehtaanko tinkiä 5e:lla lähteväksi? 20e en maksaisi. Turkissa hinta on aina ruuuuuutkasti yläkanttiin ja hintaa saat vääntää kauankin joskus

    • Reppuri

      Tietenkin voi vaikka käsitöistä yrittää saada hintaa alas, voihan se onnistuakin vaikka jostain Aasiassa maalatusta maisemataulust, jota myyjä väittää oman perheensä tekeleeksi.

      Itse matkustan Kreikassa sesongin ulkopuolella omatoimisesti ja silloin huoneen hintaa voi tinkiä yksityismajoituksessa tai aivan pienissä hotelleissa (varsinkin kun yöpuu useamman yön peräkkäin). Myös prätkävuokraamoissa tinkiminen vaikka viikon vuokrasta onnistuu hiljaiseen aikaan taikka sopiminen edullisesta hinnasta usemmaksi päiväksi rantatuolin&varjon vuokraajan kanssa. Oikeastaan missään muualla en ole tinkinyt, se tuntuu oikeastaan vähän nololta kun ei maan kulttuuriin kuulu.

    • Kalakauppia

      Riippuu todellakin paikasta ja ostoksista mistä voi tinkiä. Juurikin esim. pyörä-, ja autovuokraamoissa voi saada alle listahintojen hyvinkin helposti sekä pienistä käsityöläismyymälöistä. Merkkiliikkeissä ei tietenkään tingata, ei Kreikassa eikä muuallakaan, mutta näissä feikkikamamestoissa voi aina yrittää tiputtaa hintaa, mutta veikkaan että 20e hintaisesta koltusta jos 5e tarjoat, niin eivät oikein tykkää ja se näkyy/kuuluu. Jos Turkin-tyyliin olet tottunut niin ei ole samanlaista ja samat konstit ei kyllä välttämättä ole suositeltavia. Kyllä Kreikassakin kun kysyy 'Is this the final price?' yleensä hieman alennusta saa, riippuu vähän tyylistä. Mutta eivät siis suutu samalla tavalla kuin Turkissa, jos jättää ostamatta. Kuten täällä on sanottukin.

    • Anonyymi

      Huvikseni testasin tinkaamista hanian lähellä olevasta pienemmästä kaupasta. 15e släpärit tarjosin 8e. Toivotti hyvät päivän jatkot eikä jatkanut keskustelua enään kävelin seuraavaan kauppaan samat släpärit 9.50 tarjosin 8 ja sain 8e
      Paljon näyttää hinnat vaihtelevan kauppojen välillä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1330
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      736
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      684
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      483
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      448
    16. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      88
      448
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe