Kuuluuko Kreikan kulttuuriin tinkiminen?

mievuann

En oikeasti tiedä :D "kuuluuko" siellä tinkiä? Saako tinkiä? Vai onko hinta aina se minkä myyjä sanoo..

8

3132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei-tarvi-tinkiä

      No ei sillä lailla kuin jossain Turkissa, jossa tinkaaminen ja posketon hinnoittelu pärstäkertoimen mukaan menee välillä (melkein aina) hermoja raastavaksi. Kreikassa kaupoissa, ravintoloissa, autovuokraamoissa ja matkamuistomyymälöissä on enimmäkseen kiinteät hinnat ja yleensä hinnat on myös suht hyvin merkitty. Ja lupaukset myös lähes aina pitää. Toki tinkiäkkin voi yrittää ainakin pienemmissä kaupoissa, mutta ei Kreikassa mitään basaarikulttuuria ole.
      Kreikassa myyjät eivät myöskään ole niin päällekäyviä ja katsellakkin saa halutessaan aivan rauhassa, kuten suomalaisessa kaupassa. Usein pieni vilkaisu myyjään riittää ja sitten saa palvelua. Sopii paremmin perisuomalaiseen osto-kulttuuriin.
      Turkissa, Afrikan maissa ja Lähi-Idässä alkaa heti ovella pakko-tuputtaminen ja jos et osta, aletaan meuhkaamaan ja jopa v...ttuilemaan.
      Kreikassa sen sijaan hymyn ja hyvän päivän jatkon toivotuksen voi saada, vaikka kaupasta ei sillä kertaa löytyisikään mieleistä ostettavaa. Se on minusta suurin ero Kreikan ja monen muun vastaavan Etelän maan välillä.
      Kreikassa ymmärretään, että iloisena lähtevä asiakas voi tulla toistekkin, kun monessa muussa paikassa yrityksenä on nylkeä turisti niin nopeasti kuin mahdollista siihen paikkaan.

    • kreikantavat

      No eipä kuulu enää! Etenkin turisteille ei tinkimälläkään heru alempia hintoja, mutta ainahan sitä voi kysyä, varsinkin jos on ostamassa samasta kaupasta useampaa tuotetta. Tinkimismahdollisuus on kuitenkin vain matkamuistomyymälöissä, mattokaupoissa, korukaupoissa jne. ei siis ruokakaupoissa, tavernoissa jne. missään nimessä. Itse osaan kreikkaa niin sujuvasti, että saan matkamuistomyymälöissä tingittyä hieman, koska uskovat minun olevan kreikkalaista sukujuurta (vaikka huomaavatkin minun asuvan ulkomailla). Pakkomyymistä ei harrasteta ja katsella saa ihan rauhassa.

      Lisää muusta Kreikan tapakulttuurista kannattaa lukaista jo hyvissä ajoin ennen matkaa suomalaisen Kreikassa asuvan kirjoittamalta sivulta:

      http://kreikkaan.net/kohteliaisuuskoulu

      • tsipilä

        Minkä tingata jaksaa sitä ei tartte maksaa, tämä pätee kaikkialla maailmassa.
        Pääkaupungit ja isommat kaupungit kaikkialla maailmassa yrittävät kyniä turistit puhtaiksi ylihinnoitetuilla tuotteillaan. Euroopan turistirysät myyvät kiinassa valmistettuja krääsätavaroita poskettomilla katteilla, muka suurilla alennuksilla, meille lomaa viettäville stressaantuneille pohjoismaalaisille.
        Jos jotain vähemmän tarpeellista tarvimme, ostetaan sekin kotomaasta


    • Pjeenis

      Käytännössähän Kreikassa on vähän niinkuin "ostajan markkinat"

      Kreikassa aika usein varsinkin käsityö- ym. liikkeissä hinta tippuu jo aika paljon (jopa puolet) kun vaan jahkailee ostopäätöstä. Pätee satunnaisesti myös ihan brändiliikkeissä. Paras oli vaimon merkkilaukku, jota käytiin katsomassa useita kertoja, hinta tippui kahdestasadasta sataseen noin viidennellä kerralla, itse emme tinkineet.

      Ainoa kerta kun olen itse tinkaissut niin Rodoksella maalauksesta, josta lähtikin ihan mukavasti pois (Hinta 60, tarjosin 30, lopulta muistaakseni 41,50). Varaudu tinkiessäsi vääntämään hintaa senttien tarkkuudella, älä odota saavasi tarjoamallasi hinnalla.

    • möömäämoi

      Eli tinkaus kulttuuria on? Lähinnä mietin,kehtaako tinkiä nyt kun ihmisten elanto on tiukassa ja maa kriisissa rahan vuoksi. Jos myyjä myy feikkimerkki paitaa 20e,kehtaanko tinkiä 5e:lla lähteväksi? 20e en maksaisi. Turkissa hinta on aina ruuuuuutkasti yläkanttiin ja hintaa saat vääntää kauankin joskus

    • Reppuri

      Tietenkin voi vaikka käsitöistä yrittää saada hintaa alas, voihan se onnistuakin vaikka jostain Aasiassa maalatusta maisemataulust, jota myyjä väittää oman perheensä tekeleeksi.

      Itse matkustan Kreikassa sesongin ulkopuolella omatoimisesti ja silloin huoneen hintaa voi tinkiä yksityismajoituksessa tai aivan pienissä hotelleissa (varsinkin kun yöpuu useamman yön peräkkäin). Myös prätkävuokraamoissa tinkiminen vaikka viikon vuokrasta onnistuu hiljaiseen aikaan taikka sopiminen edullisesta hinnasta usemmaksi päiväksi rantatuolin&varjon vuokraajan kanssa. Oikeastaan missään muualla en ole tinkinyt, se tuntuu oikeastaan vähän nololta kun ei maan kulttuuriin kuulu.

    • Kalakauppia

      Riippuu todellakin paikasta ja ostoksista mistä voi tinkiä. Juurikin esim. pyörä-, ja autovuokraamoissa voi saada alle listahintojen hyvinkin helposti sekä pienistä käsityöläismyymälöistä. Merkkiliikkeissä ei tietenkään tingata, ei Kreikassa eikä muuallakaan, mutta näissä feikkikamamestoissa voi aina yrittää tiputtaa hintaa, mutta veikkaan että 20e hintaisesta koltusta jos 5e tarjoat, niin eivät oikein tykkää ja se näkyy/kuuluu. Jos Turkin-tyyliin olet tottunut niin ei ole samanlaista ja samat konstit ei kyllä välttämättä ole suositeltavia. Kyllä Kreikassakin kun kysyy 'Is this the final price?' yleensä hieman alennusta saa, riippuu vähän tyylistä. Mutta eivät siis suutu samalla tavalla kuin Turkissa, jos jättää ostamatta. Kuten täällä on sanottukin.

    • Anonyymi

      Huvikseni testasin tinkaamista hanian lähellä olevasta pienemmästä kaupasta. 15e släpärit tarjosin 8e. Toivotti hyvät päivän jatkot eikä jatkanut keskustelua enään kävelin seuraavaan kauppaan samat släpärit 9.50 tarjosin 8 ja sain 8e
      Paljon näyttää hinnat vaihtelevan kauppojen välillä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      116
      5195
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      183
      4439
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4370
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      102
      3587
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      29
      3334
    6. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      46
      3221
    7. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      15
      3200
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3099
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      58
      2965
    10. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      2416
    Aihe