minun isä ja äiti naimisissa ja kolme heidän yhteistä lasta.mutta isä eros1958äitistä mutta ei tehnyt pesän jakoa ja isä meni uusin naimisiin ja udella äidillä oli kaksi omaa lasta ja sitten he saivat yhteisen lapsen ja isä möi talon joka meillä oli ennen eroamista ja jakoi rahat kuuteen osaan kikille lapsille saman verran ja osti osakkeen mutta uusi äiti ja isä kuolivat miten menee kuolin pesän jako
perinnön jako
Eskolini
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
vastako joku
Ensin tehdään ositus 1. avioliiton jälkeen ja sitten 2. avioliiton.
Perintöä jaetaan vain kunkin omille lapsille ja lapset ovat keskenään samassa asemassa.
Jos isä ei adoptoinut toisen vaimon kahta lasta, niin osake jaetaan ymmärtääkseni seuraavasti. Isän puoliskon perivät hänen neljä lastaan ja äidin puoliskon hänen kolme lastaan.
Oliko heidät vihitty ennen vai jälkeen 1.1.1930? Kuoliko joku ennen 1.1.1965? Näin vanhassa asiassa ei saada selville edes soveltuvaa lakia, ennen kuin nämä on selvillä.