Bagni di lucca kesä-heinäkuussa

mhida

Olemme vuokrannut mökin Bagni di luccasta. Kylä on meille vieras mutta olemme käyneet kesäisin useasti Toscanassa. Kuulin että Bagni di lucca saattaisi olla kesällä tosi kuuma, tukala johtuen laaksosta. Onko tietoa?

5

1170

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TarjaH

      Bagni di Lucca on laaksossa. On kesällä tosi kuuma jopa yli 40 auringossa. Pidä ikkunat auki öisin. Ylärinteessä on hieman tuulisempaa.

      Hommaa hyttysverkot ja myrkyt. Hyttystoukkia joessa ja uima altaissa.

    • TarjaH

      Muistutan vielä että Bagni di lucca on kylä ja italiaa tosi aidoimmillaan. Kesällä monet kahvilat yms viettivät siestaa klo 12 - 16. Tee ostokset ajoissa. Englanninkieltä ei useankaan ymmärretä.

    • Piritalle

      Bagni di Lucca on ihastuttava pikkukylä. Hiljainen, ehkä vähän tylsä. Pari katua joen kummallakin puolella. Conad-kauppa ja pari kahvilaa, ei mikään menopaikka.

      Lähes 5 km päässä on Fornoli. Isompi kylä jossa paljon enemän kauppoja ja kahviloita. Hommaa fillari. Sillä pääset liikkumaan kätevästi.

    • LiisaC

      En tajuu miksi Toscanaan pitää matkustaa vuoden kuumimpana aikana! Jopa paikalliset tajuuvat pitää siellä siestaa keskipäivästä iltapäivään.

      Kävin siellä ensimmäisen ja viimeisen kerran kesäkuussa 2007. Auringon porotus oli tosi hurja. Lämpöä piisasi päivällä varjossa lähes 40 ja yöllä kämpässä lähes 30. Sisko paloi siellä pahoin sääristä ja käsivarsista. Pari päivää myöhemmin kärähti selkä uimarannalla. Loppumatka sujuikin sitten kivuliaasti.

      Italialaiset ja espanjalaiset ovat fiksuja. Vuoden kuumimpana aikana vuokraavat kämppänsä ulkomaalaisille ja viettivät itse ajan viileämmoissä maissa.

    • Käynyt

      Juuri sen takia, että on lämmintä ja pohjoisen protestanttinen voi pitää siestaa hyvällä omallatunnolla. Vinkkinä, jos käytössä on vuokra-auto, niin ajoita ajomatkat päivän kuumimpaan aikaan. Ilmastoidussa avoautossa saa säädettyä juuri itselle parhaiten sopivan lämpötilan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1145
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      773
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      743
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      738
    5. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      231
      705
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      689
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      645
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      622
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      56
      610
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    Aihe