Bagni di lucca kesä-heinäkuussa

mhida

Olemme vuokrannut mökin Bagni di luccasta. Kylä on meille vieras mutta olemme käyneet kesäisin useasti Toscanassa. Kuulin että Bagni di lucca saattaisi olla kesällä tosi kuuma, tukala johtuen laaksosta. Onko tietoa?

5

1171

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TarjaH

      Bagni di Lucca on laaksossa. On kesällä tosi kuuma jopa yli 40 auringossa. Pidä ikkunat auki öisin. Ylärinteessä on hieman tuulisempaa.

      Hommaa hyttysverkot ja myrkyt. Hyttystoukkia joessa ja uima altaissa.

    • TarjaH

      Muistutan vielä että Bagni di lucca on kylä ja italiaa tosi aidoimmillaan. Kesällä monet kahvilat yms viettivät siestaa klo 12 - 16. Tee ostokset ajoissa. Englanninkieltä ei useankaan ymmärretä.

    • Piritalle

      Bagni di Lucca on ihastuttava pikkukylä. Hiljainen, ehkä vähän tylsä. Pari katua joen kummallakin puolella. Conad-kauppa ja pari kahvilaa, ei mikään menopaikka.

      Lähes 5 km päässä on Fornoli. Isompi kylä jossa paljon enemän kauppoja ja kahviloita. Hommaa fillari. Sillä pääset liikkumaan kätevästi.

    • LiisaC

      En tajuu miksi Toscanaan pitää matkustaa vuoden kuumimpana aikana! Jopa paikalliset tajuuvat pitää siellä siestaa keskipäivästä iltapäivään.

      Kävin siellä ensimmäisen ja viimeisen kerran kesäkuussa 2007. Auringon porotus oli tosi hurja. Lämpöä piisasi päivällä varjossa lähes 40 ja yöllä kämpässä lähes 30. Sisko paloi siellä pahoin sääristä ja käsivarsista. Pari päivää myöhemmin kärähti selkä uimarannalla. Loppumatka sujuikin sitten kivuliaasti.

      Italialaiset ja espanjalaiset ovat fiksuja. Vuoden kuumimpana aikana vuokraavat kämppänsä ulkomaalaisille ja viettivät itse ajan viileämmoissä maissa.

    • Käynyt

      Juuri sen takia, että on lämmintä ja pohjoisen protestanttinen voi pitää siestaa hyvällä omallatunnolla. Vinkkinä, jos käytössä on vuokra-auto, niin ajoita ajomatkat päivän kuumimpaan aikaan. Ilmastoidussa avoautossa saa säädettyä juuri itselle parhaiten sopivan lämpötilan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1305
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1199
    3. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1101
    4. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      61
      1072
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      956
    6. 63
      871
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      851
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      657
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      600
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      565
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      530
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      519
    13. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      519
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      28
      490
    15. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      465
    16. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      459
    17. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      441
    18. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      54
      439
    19. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      437
    20. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      423
    Aihe