Ostin tässä taanoin kyseisen pyörän ja nyt kevään edestyessä tein myös pienen lenkin ns pääteillä. Muuten kaikki sujui hyvin mutta 5-vaihteella alhaisilla kieroksilla ( 3-4000 r/min) vaihteistosta kuuluu ulinaa?. Suuremmilla kieroksilla ääni katoaa tai peittyy muun metelin alle. Edellinen omistaja myönsi "ominaisuuden" ja kertoi sen olevan ihan tyyppivika ko paljon ajetuissa pyörissä. Oli kuulemma ulissut jo viimeiset 30-40 tkm. Eli vaaraton vika. Onko muilla kokemuksia tästä "viasta" ja tarvitaanko toimenpiteitä vaiko antaako ulista.
honda cx 500 vaihteet
naskka
2
214
Vastaukset
- OskarDirlewanger
Mitä öljyä käytät? Jos on synteettiset, niin aikenlaista ongelmaa tulee, kuten kaverilla kävi.
Laita Motulin 3000:sta, 20W-50:stä mineraaliöljyä.
Kaverilta lähti kaikki vaihteisto-ongelmat, kun laittoi em. öljyt. - CXman
CX:lle tyypillinen ulina kuuluu juuri noilla kierroksilla, mutta myös kaikilla vaihteilla. Ääni tulee hammasrataskäyttöisestä ensiövedosta eli kampuran ja vaihteiston välistä. Pitääpä kokeilla tuota öljyä, josko auttaisi myös ääniongelmaan..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843492
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1851383- 771377
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401060Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051010Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310962- 43869
- 95867
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78855Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124835