Huono aiho mut ...

murtunut

Eli siis ei musta ihan vielä mikään aikunen tuu mut oon 11 ja mulla on alkanu murrosikä ja itken välillä illalla koska mietin sitä ku oltiin sillon ku äiti tuli töistä nii käytii välillä leikkimässä leikkipuistoissa ja pyöräretkellä ja kaikkialla kivoissa paikoissa. Nytkin itken koska ajattelen et se aika on jo menny enkä enää voi tehä niitä juttuja ja sit kohta mustakin tulis sellanen idiootti joka mököttää vaa jatkuvasti omassa huoneessa. Enkä jotenki uskalla sanoa siitä meiän äitille mut mä en välillä voi keskittyä koulussa kun ajattelen sitä ja kaikki vaa kysyy et mikä sul on. Kaikki muut meiän luokan tytöt on sellasii "aikusii" eikä niit kiinnosta mikää muu ku puhelin. Pari kuukautta sitten olin sillee et vitsi ku oisin jo aikunen nii sais tehä omas kodis mitä vaa mut yhtäkkii on vaa tällenen olo eikä mun "kavereita" ees kiinnosta mitä yritän selittää ku kenelläkään ei oo varmaan samanlaista oloa. Mut tuntuu et mul ois koko ajan ikävä äitii ja iskää ja haluisin vieläkin olla sellanen kuus vuotias joka leikkii kaikis kiipeilytelineissä ja näyttää äitille mitä osaa mut onks mun koko elämä tällästä helvettii vai meneeks tää ohi?

5

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jäätelöinen

      ota vaan ihan rauhassa! :) sä voit edelleenkin tehä kaikkee kivaa sun vanhempien kanssa ja varmasti on olemassa muitakin nuoria, jotka ei halua "aikuistua" vielä. Voit mennä sun vanhempien kanssa pyöräretkelle tai uimahalliin tai tehdä jotain muuta kivaa, juttele vaikka sun vanhempien kanssa että mitä voisitte tehdä :)
      jos haluut jutella enemmän niin sähköposti: [email protected]

    • Hei!
      Olisi hyvä, jos kertoisit äidillesi tunteistasi. Nuoruuteen kuuluu monenlaisia tunteita ja kaikki ne ovat osa kasvua. Uskon, että äitisi rakastaa sinua ja haluaa kuunnella sinua. On normaalia itkeä välillä ja kaivata vanhempiaan. Vanhempien kanssa voi todella tehdä kaikenlaista: pyöräillä, käydä uimassa, leikkiä, leipoa yhdessä... Myös yhteinen elokuvailta kuulostaisi kivalta!
      Jos kuitenkin tuntuu siltä, että äidille puhuminen on mahdotonta, niin suosittelen että puhut koulusi terveydenhoitajalle tai kuraattorille. Keskittymiskyvyn puutteeseen olisi hyvä saada puututtua ajoissa.
      Hyvää kesää ja tsemppiä! Pärjäät varmasti!

    • niin.tota

      Moi. Ite oon 12 ja suunnilleen samanlainem. Esim. Must on kiva leikkii pikkusisarusten kaa mut kukaa mun kavereist ei leiki on puhelimeo ua seurustelee. Kannattaa jutells jollekki. Saat olla sellane ku oot. Mullekki voit jutella jos haluut

    • Sinä kuulostat todella ihanalta rehelliseltä ihmiseltä.

      Toivon totisesti että uskallat vielä olla ihan rehellisesti lapsi. Toivottavasti uskallat puhua vanhemmillesi tunteistasi. Mä olen ihan varma, että heidän sydämeltään vierähtää kivi, jos he saavat kuulla sen, että heidän lapsensa ei ihan vielä halua alkaa teiniwannabeaikuiseksi.:)

    • fffddddees

      Noihin mitä on jo sanottu niin lisäisin/tarkentaisin että tuo on mitä todennäköisimmiten ohimenevää. Ja useat kokevat tuollaisia tuntemuksia nuorena jotku vahvemmin, jotkin heikommin, jotkut vain tovin ja toiset pitkäänkin. Muistan itsekin tuon ajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      14
      2053
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      186
      1579
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      157
      1448
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      100
      1362
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1208
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      958
    7. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      139
      945
    8. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      49
      942
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      829
    10. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      827
    Aihe