Oravaongelma

Kuinka karkotetaan kesämökin vintin rakenteissa pesivä orava? Mitkään tömistelyt eivät auta, ja elikko piiloutuu katseelta.
Onneksi ei ole oma ongelma, vaan naapurin.

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tukka.sillä.kipee

      Ihan hirmunen pulteri päällä. Se haukkaa väliin rillikatoksessa happea ja voi huonosti. Tääkin vaan naapurin äijällä. Uuden maasturinkin osti.

    • havumetsien_mies__

      Jos sinne ullakonrakenteisiin saa mahtumaan muutaman täyteen puhalletun vappupallon, voisi niitä sijoittaa sinne muutaman.
      Kun orava yrittää puraista tai raapaista ilmapalloa,se paukahtaa. Silloin kyllä orava saa jalat alleen.
      Jos tulee uudelleen, niin on jälleen ilmapalloja odottamassa. Jos jälleen paukahtaa, niin tuskin sillä enää on intoa tunkeutua sinne.

      • Meidän 1½-kerroksisessa talossa jyrsijöiden rapinat loppuivat kun vedin roikkakaapelin yläpohjan kottaraispönttöön.
        Sitten Ylen radiorockasema päälle. Ei sen radion tarvi täysillä pauhata kunhan ääni tulee. Sitä ne eivät kestä, tarkkakuuloiset otukset.


    • Ramoona_

      Orava on suurimman osan vuodesta metsästyskiellossa, joten pyssyllä ei ongelmaa voi ratkaista, ja kuka muutenkaan raaskisi oravaa tappaa ! Minäkin olen kuullut äänikarkoituksesta ja myös vesisuihkulla voi niitä vahingoittamatta karkoittaa pihapiiristä. Meilläkin niitä käy joskus lintujen ruokintapaikalla pähkinäitä hakemassa ja jemmailemassa , mutta eivät ne ole sentään talon rakenteisiin pesineet tai tulleet huvittelemaan repimällä eristeitä. Joidenkin on pitänyt lopettaa lintujen ruokinta oravaongelman takia.

      Kerran minulla oli mustikkkapiirakka jäähtymässä avoimen ikkunan edessä. Orava oli hypännyt keskelle piirakkaa ja tassutellut ympäri keittiötä tehden pieniä sinisiä jälkiä, joitten poisto olikin työläs homma. Kauniitahan ne käpälien jäljet olivat, kuin pieniä orvokinkukkia.

    • mömmöm

      Loukuta ja vapauta jossain kaukana. Muu ei auta.

    • vm---39

      Eräiden mielestä orava on niin liikuttava,mutta luultavasti he eivät ajattele, että se pihapiirissä liikkuva pörröhäntä tuhoaa joukon linnunpesiä lähipiiristä syömällä niistä munat tai viimeistään poikaset.
      Siksipä oravia ei pitäisi ruokkia lainkaan pihoilla. Ruokkikoot kaikki halukkaat pupujusseja. Ne eivät puissa liikuskele.

      • myyrät.enemmänkin

        Orava on kova liikkumaan taajamissakin ellei arvioi väärin lähestyviä kulkuneuvoja ja jää niiden alle.
        Pihasta pihaan ne pomppivat. Eivät ole vielä koskaan meillä taloksi asettuneet. Ei luukkuja oraville.


    • isoäiti0

      Oravat saa muuttamaan pois, kun heittelee hiuksia niiden asuinsijoille.

      Oikein luit, hiuksia siis.

      Isännän kannattaa luopua pitkästä parrastaan ja emännän nutturastaan niin johan tehoaa,

      Jos nyt niin ikävästi on, ettei karvoja löydy omasta huushollista, niin parturin lattialta takuulla löytyy.

      Hiushomma tehoaa muihinkin karvaisiin vierailijoihin.

      Vanha konsti on parempi kuin pussillinen uusia.

    • kysynvaan

      Saakohan ilmaseksi hiukset parturin lattialta?

      • makeasti.oravainen

        Luulisi että perheellisillä oravilla olisi nyt huoltotöitä pesämaastoissaan etteivät joutaisi taajamiin loikkimaan.
        Tähän aikaan niiden poikaset kai ovat lähtemässä maailmaan. Pitäneekö niitäkin neuvoa ravinnon etsimisessä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      151
      4886
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3576
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2553
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2233
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      86
      2096
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2023
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1991
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      86
      1989
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1468
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      99
      1272
    Aihe