Sarkaimen kakkosrivi pomppaa väärään sarkaimeen

kiireongelma

Otsikko on huono, mutta en osaa oikein selittää tätä ongelmaa. Minulla on siis käytössä Word 2013. Laitan tähän esimerkin, että millaista tekstiä minun pitäisi pystyä tekemään:

Nimi Matti Meikäläinen
Hetu 010101-123A
Valtakirja Valtuutan NN -nimisen henkilön nostamaan puolestani postista lähetyksen

Ongelma tuleekin tuossa esimerkikissä ilmi eli kun minulla on sarakkeita, niin mitä minun pitää tehdä tuota Valtakirja-sanan kohdalla (ilmeisesti painaa jotain funktionäppäintä???), jotta kakkossarakkeessa teksti lähtee kulkemaan 'valtuutan' sanan V-kirjaimen kohdalle eikä niin, että kakkosrivi meneekin ykkössarakkeeseen ?

6

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En osaa auttaa juuri tuohon, mutta vastaan kuitenkin koska itse laittaisin otsikon ihan omalle rivilleen, ja tällöin en saisi siitä ongelmaa. (ja verbiksi pistäisin noutamaan - postin tai paketin nostaminen on vähän outoa)

      Nimi Matti Meikäläinen
      Henkilötunnus 010101-123A

      Valtakirja
      Valtuutan NN -nimisen henkilön noutamaan ...

      • siis teksti sisennettynä, mutta tässähän se ei onnistu. (tai sitten ei sisännettynä - ihan miten vain)


    • 3points

      Tab-näppäimellä teksti siirtyy seuraavaan sarkaimeen?

    • alkuperäinen

      Toki tab-näppäintä käytän nytkin ja sillähän se siirtyy seuraavaan sarkaimeen. Ongelma on siinä, että kun tekee dokumentteja, jotka pitää olla aseteltuna asiakirjastandardien mukaan, niin se itse pääteksti kakkossarkaimessa ei pysy siinä kakkossarkaimessa, vaan pomppaa rivinvaihdon jälkeen sinne ykkössarakkeeseen.

      Tiedän, että joskus ennen kun käytin enemmän Wordiä, niin oli joku näppäinyhdistelmä tyyliin TAB F4 tms, joka "kiinnitti" tekstin siihen kakkossarkaimeen, jonka jälkeen poistui tuo tekstin vaeltaminen.

      Jos joku viitsii kokeilla huvikseen tätä selittämääni asiaa Wordissä, niin on tosi hankala saada se ykkössarkaimeen menevä teksti takaisin oikeaan sarkaimeen. Nykyisin kun tätä hommaa teen enemmän, niin hermot menee tyhmään asiaan, kun tiedän, että tämän saisi korjattua jollain pikakonstilla.

      Osaisiko joku muu auttaa?

      P.S. Esimerkki on vain pelkkä esimerkki, koska en tähän kirjoita nyt mitään pitkää tosielämän esimerkkiä siitä, miten teksti ei pysy aloillaan.

      • tattiaivo

        Word 2010:ssä se toimii (testasin) näin - luultavasti myös 2013:ssa (tai sitten ei).

        Onhan sinulla viivain näkyvissä? (Näytä, ja viivain -kohtaan pukki!)
        Viivaimella näkyy vasemmassa reunassa kaksi kolmiota vastakkain, ylempi on 1.rivin sisennys, alempi on vasen sisennys/riippuva sisennys. Kun siirrät alemman kolmion haluamaasi sisennyskohtaan, niin ensimmäisen rivin jälkeen teksti jatkuu tuosta merkitsemässäsi kohdassa, siihen saakka kun seuraavan kerran painat enteriä (=kappalevaihto), jolloin uusi kappale alkaa taas reunasta (ylemmän kolmion kohdasta). Jos taas haluat pakotetun rivinvaihdon niin että teksti jatkuu edelleen sisennettynä, paina Shift Enter, jolloin teksti jatkuu sisennettynä.


      • Ai niin! Sarkaimet voit tässä unohtaa kokonaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      38
      7325
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3662
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      46
      3534
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3288
    5. 51
      2974
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2799
    7. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      51
      2782
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2464
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      185
      1810
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1531
    Aihe