Muutin Hyvinkäältä pois 7 vuotta sitten. Mites nykyään kylähullu puolella menee?
Onko Jehova-Jack, Jöörani, Keppimies ja muut kuuluisuudet vielä kuvioissa?
Hkään kylähullut
19
7171
Vastaukset
- hyväri
Eipä ole ketään noista kolmesta enään näkynyt. Huhu kertoo , että Göran=jöörani on kuollut, ja että jehova-jack on jossian hullujen huoneella. Viel pari vuotta sitten sitäkin näki. Keppiukkelia ei ole näkynyt ärisemässä vähään aikaan(muutamiin vuosiin). Missä lienee.
- Fillaristi
Eikös se ole tämä liikennemerkeille kunniaa tekevä tyyppi?Ei ole aikoihin näkynyt.
- TIPI
Fillaristi kirjoitti:
Eikös se ole tämä liikennemerkeille kunniaa tekevä tyyppi?Ei ole aikoihin näkynyt.
Einari=Jehova-Jack
- sakke
Aikaisemmin keskustassa liikkui kaveri shortseissa olipa ilma mikä hyvänsä. Kukahan tämä oli ja liekö vielä liikenteessä.
- fillaristi
TIPI kirjoitti:
Einari=Jehova-Jack
Yksi kaveri kertoi että oli viime kesänä nähnyt,kun einari oli seissyt ridasjärven kaupan edessä ja tehnyt kunniaa ohiajaville autoille!!
- meeri
sakke kirjoitti:
Aikaisemmin keskustassa liikkui kaveri shortseissa olipa ilma mikä hyvänsä. Kukahan tämä oli ja liekö vielä liikenteessä.
sama mies
- ...
Fillaristi kirjoitti:
Eikös se ole tämä liikennemerkeille kunniaa tekevä tyyppi?Ei ole aikoihin näkynyt.
Avaa aina kotiovensa alastomana... Eli olkaamme tyytyväisiä, että pukeutuu edes hieman liikkuessaan ulkona =D
- Einaria
meeri kirjoitti:
sama mies
pitkään aikaan :( Mihin lie kadonnu....
Jöörani on ja Väiski on kuollu. Keppimiestä, haisulia, Paavoa ja Einaria näkee viel.
Eivät siis ole vielä hävinneet, paitsi väiski ja göran. Hyvinkää on siis suunnilleen entisellään :P- Lunatic
Väiski,Haisuli ja Paavo on ihan outoja hulluja mulle.Mitkäs niitten tuntomerkit on/oli,ehkä tunnen ne jollain toisella nimellä.Keppimies on vissiin se kaveri joka näki ja komensi jotain näkymättömiä pikku-ukkoja ja fillaroi kainalosauvat tai vastaavat tarakalla.Jöörani ja Einari onkin sit tutumpia.Koskas toi jöörani on muuten poistunu muonavahvuudesta?
- fillaristi
Hämeenkadulla,kuusipuiston tienoilla kuulemma vaikuttaa tuuheapartainen väinämöisen lakki päässä liikkuva omatoiminen korttelipoliisi/järjestysmies.Huutelee kaikenlaisia kommentteja ja kirouksia paikallisille ja ohikulkijoille.
- Sakke
Kirjavatolpalla liikkui vielä muutama vuosi sitten tukipyörällä kulkeva tukevahko kaveri. Hän oli aina hyvin ystävällinen. Erikoista oli, että hän nojaili pitkiäkin aikoja (tunteja) pyöräänsä ja auringon vähänkin pilkistäessä suuntasi katseensa aurinkoon päin ja ikäänkuin otti aurinkoa.
Ei tämä henkilö mikään "kylähullu" ole, mutta onkohan hän muiden tunnistama ja onko hän joku aikaisemmissa viesteissä mainituista henkilöistä.- kirjavatolppalainen
Muutama vuosi sitten oli saanut itsensä raahatuksi keskustaan, jossa oli mennyt nurin kelkkansa kanssa. Satsi lonkeropulloja, joista osa tyhjiä, oli varmaan vaikuttanut asiaan. Tilattiin sille ambulanssi, kun ei näyttänyt olevan ihan kunnossa ja käännettiin se sillä välin kylkiasentoon - melkoinen homma. Ja töllistelevää yleisöä riitti.
Nyttemmin ei ole näkynyt. Mikähän lie liikanimeltään? - Ex-Hyvinkääläinen
kirjavatolppalainen kirjoitti:
Muutama vuosi sitten oli saanut itsensä raahatuksi keskustaan, jossa oli mennyt nurin kelkkansa kanssa. Satsi lonkeropulloja, joista osa tyhjiä, oli varmaan vaikuttanut asiaan. Tilattiin sille ambulanssi, kun ei näyttänyt olevan ihan kunnossa ja käännettiin se sillä välin kylkiasentoon - melkoinen homma. Ja töllistelevää yleisöä riitti.
Nyttemmin ei ole näkynyt. Mikähän lie liikanimeltään?tämä heppu ollut juuri Görani?
- hyvinkää
Nykyään Hyvinkäällä tapaa ei-niin-mukavia hulluja: on niitä outoja itsekseen puhuvia ja kaikenlaisia höyrypäitä.
Kyllä kaipaan vanhoja aikoja, jolloin hullutkin oli hauskoja eikä mitään raivopäitä, jotka ovat muille vaaraksi.
Ei ole muuten Einaria näkynyt (eikä kuullut) pitkään aikaan. Tänä vuonna on ollut melko kylmää, toivottavasti ei ole tullut paleltumia...- tallessa
meidän örisijä-Einari on nyt :). Oli vähän pelottavan oloinen nääs muuten kun alkoi örisemään kaikille vastaantuleville naisille (niin hän itse kertoi). Kesämies joo :D.
Ihme ettei paleltunut paukkupakkasilla muuten. Ainakin jalat on säilyneet. - Nimetön
Einari on hengissä ja voi hyvin.. Hyvinkään sairaala lahjoitti Einarille viime syksynä toppahaalarin ja siksipä ei Einari palellutkaan viime talvena..
- itsekin
Nimetön kirjoitti:
Einari on hengissä ja voi hyvin.. Hyvinkään sairaala lahjoitti Einarille viime syksynä toppahaalarin ja siksipä ei Einari palellutkaan viime talvena..
Einari on päällikkö, totesi aikoinaan tuttavalta
vastaantullessa munuais sairauden. Näkeeköhän se jotain aura-värejä pään päällä?
Joskushan nämä persoonallisemmat henkilöt ovat
herkemmälle virittyneet tietyillä aaltopituuksilla.
Totean samaa kuin aiemmin, että kaipan vanhoja hauskoja örisijöitä nykyajan sekopäitten sijaan.
- Anonyymi
On tääl ainaki Räyhälää, läskiä ja spikeä, samanlaisia juopponistejä kaikki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17711218
- 545328
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html472576- 372266
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131791Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,431685Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta331332Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v361275Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61096Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo1121014