Neuvot tarpeen

Utelu

Meillä on weckmannin tiilikainen katolla, asennettu v. 1993, siis 22 vuotta sitten ja takuuta annettiin silloin 20 vuotta. Viime syksynä alkoi katolta putoilla maalinpalasia kävin katsomassa ja siellä oli "hilseilyä" mutta vain etelän puoleisella lappeella ja melko lähellä harjaa ja talvella lumien mukana tuli lisää. Poistuneen maalin alta näkyi kirkas sinkitty pelti. Nyt kysyn, pysyykö uusi maali tässä sinkityssä pinnassa vai joudunko odotteleen että siihen tulisi vähän ruostetta jotta uusi maali tarttuisi paremmin ?. Muuten EI pellissä ole moittimista.

5

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BauHerr

      Jos olen ymmärtänyt oikein, niin Weckman pinnoittaa peltiä monilla eri tavoilla. Järkevän vastauksen antaminen edellyttää tarkempaa tietoa pinnoitteesta.

      Pellin pinnalla maalin saa pysymään. Vaikeissa paikoissa tuoreenkin pellin voi pinnoittaa puhdistuksen jälkeen pohjamaalilla. Itse olen ruiskumaalannut auton pohjamaalilla ja laittanut pintamaalin kostean primerin päälle. Tämä märkä-märkä - tekniikka on toiminut erityisen hyvin, vaikka yksikään malitehdas ei sitä ole huomannut suositella.

      Kannattaa kokeilla pieni alue, ennen koko katon maalausta. Itse en Teknoksen maaleihin koske, koska niissä on ollut ihan riittävästi ongelmia. Tikkurilan peltikattomaali on mielestäni laadukkaampaa.

      • OlenMaalannut

        "Jos olen ymmärtänyt oikein.."

        Et ole ymmärtänyt oikein, sillä Weckman ei pinnoita itse yhtään mitään peltiä vaan ostaa kaiken valmiina peltikeloina maaleineen päivineen. Eli jatkojalostaa eri valmistajien (kuten SSAB tai suomalaisittain Ruukki :=) ) ohutlevyjä ja myy ne edelleen omalla brändillään. Näin tekevät monet muutkin alan yritykset koska ohutlevyn tuottajia on loppujen lopuksi aika vähän, ainakin meidän markkinoilla.

        Siinä olet oikeassa että pinnoitteita on monenlaisia. Yhteistä niille on se, että päälle voi maalata tai paikkamaalata yleisillä maalitehtaiden valmistamilla tarkoitukseen sopivilla tuotteilla. Näistä tuotteista, kuten työmenetelmistäkin, saa parhaan tiedon lähestymällä maalitehtaita tai näiden edustajia eli maalikauppoja.


    • maalannutpeltikaton

      Ei sinulla kiirettä ole, testaa pieni alue samanvärisellä maalilla vaikka 1l maalia ja päätä vuoden päästä maalaatko lisää.

    • Pelli

      22v sitten suurin osa kattopelleis oli muovipinnoitettuja,joiden lämmön kesto oli heikko,60ast.
      Parhaan ja pitkä ikäsimmän ratkaisun saat,kun tilaat nykyaikaisen maalatun pellin vanhan ruodejaon mukaan

    • 46788

      Katso Tikkurilan sivuilta ohjeet ja hyvä tulee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      15
      3329
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1625
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1577
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      225
      1075
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      871
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      836
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      807
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      805
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      45
      789
    Aihe