Meillä on weckmannin tiilikainen katolla, asennettu v. 1993, siis 22 vuotta sitten ja takuuta annettiin silloin 20 vuotta. Viime syksynä alkoi katolta putoilla maalinpalasia kävin katsomassa ja siellä oli "hilseilyä" mutta vain etelän puoleisella lappeella ja melko lähellä harjaa ja talvella lumien mukana tuli lisää. Poistuneen maalin alta näkyi kirkas sinkitty pelti. Nyt kysyn, pysyykö uusi maali tässä sinkityssä pinnassa vai joudunko odotteleen että siihen tulisi vähän ruostetta jotta uusi maali tarttuisi paremmin ?. Muuten EI pellissä ole moittimista.
Neuvot tarpeen
5
107
Vastaukset
- BauHerr
Jos olen ymmärtänyt oikein, niin Weckman pinnoittaa peltiä monilla eri tavoilla. Järkevän vastauksen antaminen edellyttää tarkempaa tietoa pinnoitteesta.
Pellin pinnalla maalin saa pysymään. Vaikeissa paikoissa tuoreenkin pellin voi pinnoittaa puhdistuksen jälkeen pohjamaalilla. Itse olen ruiskumaalannut auton pohjamaalilla ja laittanut pintamaalin kostean primerin päälle. Tämä märkä-märkä - tekniikka on toiminut erityisen hyvin, vaikka yksikään malitehdas ei sitä ole huomannut suositella.
Kannattaa kokeilla pieni alue, ennen koko katon maalausta. Itse en Teknoksen maaleihin koske, koska niissä on ollut ihan riittävästi ongelmia. Tikkurilan peltikattomaali on mielestäni laadukkaampaa.- OlenMaalannut
"Jos olen ymmärtänyt oikein.."
Et ole ymmärtänyt oikein, sillä Weckman ei pinnoita itse yhtään mitään peltiä vaan ostaa kaiken valmiina peltikeloina maaleineen päivineen. Eli jatkojalostaa eri valmistajien (kuten SSAB tai suomalaisittain Ruukki :=) ) ohutlevyjä ja myy ne edelleen omalla brändillään. Näin tekevät monet muutkin alan yritykset koska ohutlevyn tuottajia on loppujen lopuksi aika vähän, ainakin meidän markkinoilla.
Siinä olet oikeassa että pinnoitteita on monenlaisia. Yhteistä niille on se, että päälle voi maalata tai paikkamaalata yleisillä maalitehtaiden valmistamilla tarkoitukseen sopivilla tuotteilla. Näistä tuotteista, kuten työmenetelmistäkin, saa parhaan tiedon lähestymällä maalitehtaita tai näiden edustajia eli maalikauppoja.
- maalannutpeltikaton
Ei sinulla kiirettä ole, testaa pieni alue samanvärisellä maalilla vaikka 1l maalia ja päätä vuoden päästä maalaatko lisää.
- Pelli
22v sitten suurin osa kattopelleis oli muovipinnoitettuja,joiden lämmön kesto oli heikko,60ast.
Parhaan ja pitkä ikäsimmän ratkaisun saat,kun tilaat nykyaikaisen maalatun pellin vanhan ruodejaon mukaan - 46788
Katso Tikkurilan sivuilta ohjeet ja hyvä tulee
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1885101- 181792
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631636Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271517Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101497Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit511175Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 196945
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7840