NTFS vs ExFat Ulkoiselle kovalevylle

NTFS

Ostin ulkoisen kovalevyn, jossa on tiedostojärjestelmävaihtoehtoina joko NTFS tai exFat. Tarkoitukseni on käyttää kovalevyä sekä macbookillani että PC:llä.
Kumpi kyseisistä järjestelmistä on suositeltavampi? Aikaisemmin olen käyttänyt NTFS:sää. Onko tiedostojen säilyvyyden kannalta eroa NTFS:n ja ExFatin välillä?
Yksi vaihtoehto olisi ilmeisesti asentaa macbookilleni FUSE, jonka avulla pystyisin kirjoittamaan myös NTFS-levylle. Suosituksia ja kokemuksia otetaan mielellään vastaan! :)

4

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • McPC

      Hyvä kysymys, vaikka taitaa olla aivan väärällä osastolla... Vielä kk sitten olisin sanonut, että ilman muuta exFAT, mutta tuli sittemmin hankittua NAS-palvelin, joka ei tue exFATia, mutta NTFS käy. NTFS on tiedostojärjestelmänä kai vähän luotettavampi, mutta erolla ei taida olla juuri mitään merkitystä ulkoisella levyllä, joka ei ole systeemi- eikä ohjelmalevynä. Varmuuskopiontiohjelma voi vaatia Windowsissa NTFS:n ja Macissä HFS:n. Automaattinen pakkaus Windowsissa ei taida toimia exFAT-levylle, mutta kukapa sitä edes käyttää...

      Aiemmin Macbookiin liittämälleni varmuuskopiolevylle tein kaksi osiota, suurin osa HFS ja 30 gigaa exFat koneiden välistä tiedonsiirtoa varten. Lopulta HFS kävi varmuuskopiolle ahtaaksi ja yritin poistaa exFAT-osion. Sepä ei onnistunutkaan (ainakaan Macin levynhallinnassa), koska käytössä olikin ollut MBR eikä GPT osiotaulukko. Kannattaa siis valita GPT, vaikka se olisikin alle 2 TB levy, jos ei tarvita yhteensopivuutta vanhoihin järjestelmiin.

      Ohjelmia on sekä NTFS:n käyttämiseen Macissä että HFS:n käyttämiseen Windowsissa. Itse en noiden ohjelmien kanssa lähtisi kikkailemaan. Jos et käytä sitä varmuuskopiolevynä kummallakaan tietokoneella eikä NAS-palvelimen tms. Linux-koneen hankkiminen ole suunnitelmissa, niin valitse exFAT. Windowsin varmuuskopiointia varten siihen voi tehdä erillisen NTFS-osion.

    • Anonyymi

      Niin, joko tänä päivänä löytyy joku, joka tuntee asian.

    • Anonyymi

      ExFat on hyvä, unohda NTFS.

    • Anonyymi

      NTFS on hyvä, unohda ExFat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      14
      1369
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      204
      1333
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      145
      1179
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1007
    5. 134
      959
    6. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      923
    7. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      847
    8. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      832
    9. Kehtaisitko kulkea mun kans yleisillä paikoilla

      vaikka käsi kädessä?
      Ikävä
      68
      794
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      397
      776
    Aihe