Linux-raatoja pukkaa

linuxraatojapukkaa

10

1012

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nnfndndnfnfnm

      Kyllä, sellaiset lähtee joilla ei mitään tarjottavaa ole. Se ei ole lainkaan huono homma se!

    • keps

      Mandrake taisi olla toinen distro Red Hatin jälkeen mitä tuli kokeiltua vuosituhannen vaiheessa. Nykyisin käytössä Mint 17.x Cinnamon. Eipä oikeestaan nykyisin kiinnosta tämmöiset, esim. Suse, koska omasta mielestä perus Gnome 3 ja KDE on jotenkin ahistavia käyttää. Tämmöiset distrot kiinnostaa, jotka uskaltaa kehittää omia käyttöliittymiä kuten Mint, Ubuntu ja Elementary OS kiinnostaisi myös mutta en ole vielä kokeillut.

    • pöpölö

      Aloittajalla riittää riekkumista, 280 aktiivista distroa ja kaikkiaan jotain 800 kpl.
      Kai niistä riittää joka lähtöön.

      ( Windows tappoi XP:n ja kohta menee samaan hautaan Vista ja muutaman vuoden kuluttua 8/8.1, joten ei mitään uutta auringon alla. )

    • hehehehee

      Onko se Wintööt-pojun mielestä isokin uutinen, että tarpettomat jakelut lopetetaan?

    • Niinniillekäy

      Eihän niitä edes tarvi lopettaa, nehän kuolevat ihan itsestään.

    • Fedora22

      Jos yhä Linux-raato haluaa hekumoida, löytyy linkkiä esim. :
      http://lwn.net/Distributions/#historical
      mahdollisesti tärkeitä jakeluja aikoinaan... mutta aika mennyt noiden ohi...

    • kraffi1

      Peppermint 5:lla ajellu viimeajat,Oikeen mukava ja virkea jakelu,kannattaa tutustua.

    • 13_distroa_yhä

      Huhut Mandraken (huom. nimenmuutokset ja forkit) kuolemasta ovat hieman ennenaikaisia :)
      http://i.imgur.com/hSNXHu7.png?1
      Tuon jakelun taustayhteisöt ja firmat ovat kyllä aikojen saatossa tiuhaan vaihtuneet, mutta sitkeästi vaan uutta pukkaa. Se koodipohjahan ei mihinkään katoa, ja jos ohjelmoijat sen hyväksi näkee niin jatkavat siitä mihin homma edellisiltä jäi ja koodi menee takaisin kiertoon . Just tämä on eräs GNU-Linuxin vahvuus ja periytyy vapaan Unixin ajoilta...

      lähde: http://futurist.se/gldt/wp-content/uploads/12.10/gldt1210.svg
      (tilanne vuoden 2012 lopulla)
      ---
      JK: Mandrake oli eka jakelu, jota (joskus viime vuositunannella) tuli kokeiltua omalle koneelle. Kirjastosta jäi käteen pokkari, jonka takakannesta löyty Mandraken asennusromppu. Kirjoittaja oli joku Aimo Joki(nen, tjsp) ja asennusohjeet niin hyvät että täysnoviisina asentui koneeseen kertaheitolla.
      Koneessa oli ensiasennuskäyttiksenä win3, jonka sitten päätin jyrätä yli.
      Ensivaikutelma oli että jo vain löytyy potentiaalia linuxista. Kuukauden päivät sitten Mandrakea käyttelin mutta tein sen virheen, että aina sammutin koneen suoraan virtanapista (vaikka työpöydällä yhä pyöri Kde :). Eli sammutin koneen niin kuin olin sen aina win3:n kanssa tottunut tekemään - suoraan virtanapista pimeeksi. Tuon ekan kuukauden jälkeen alkoivat (tietysti) koneen boottiongelmat ja päättelin, että ei taida linux vielä olla niin vakaa kuin olin lukenut. Vasta jälkeenpäin selvis, että linux _aina_ ajetaan ohjelmallisesti alas (shutdown -h now :). Mutta virheistä oppii ja tämän jälkeen alkoi "jostain poisoppiminen(tm)" ja jatkuu vielä tänäkin päivänä... Tietotekniikalla "tietotekniikalla(tm)" on vissi ero :)

    • sdfgsdfgsfd

      Mandriva on ollut pieni tekijä jo viimeiset 7 vuotta. Sen alamäki alkoi Ubuntun ja Mintin menestyksen aikoihin. Ubuntulla ja Mintillä on jo nyt yhteensä yli 30 miljoonaa käyttäjää kun taas Mandrake/Mandriva ei koskaan päässyt edes 3 miljoonaan käyttäjään.

    • jullekul

      ja OpenMandriva jatkaa....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      184
      5052
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      24
      4453
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      257
      3034
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2922
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      54
      1853
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe