Kyllä on rankkaa

pakuri.Kääpä

Nyt jo kaksi mun kaveria on masennuksen saaneita. Toinen on ollu pitkään masentunu. Toinen on nyt hoidossa.

Oon miettiny, miksi just nykypäivänä on enemmän masennusta. Kaiken ikäsillä. Oliko "ennen vanhaan" tällaista?
Mä luulen että ennen ei tavallaan saanu eikä voinu olla masentunu. Oli vaan tehtävä töitä. Pakko jaksaa. Ei masentuneisuudesta kerrottu kellekkää ja jos ei jaksanut niin leimattiin lasikaksi.
Nykyään uskalletaan olla ehkä hieman enemmän avoimempia näissä ongelmissa eikä sitä tuomita jos on masennusta. Mutta mä oon sitä mieltä että nuorten kyllä pitäs tehä töitä enemmän niinku ennen. Työtä (fyysistä) tekemällä unohtuu huolet. Oon ite huomannu. Jos sä vaan makaat sohvan pohjalla ja räpläät kännykkää tylsistyneenä niin onko ihme jos alkaa aivokoppa sekoamaan.
Mitä mieltä te ootte, miks masennus on niin yleistä nykypäivänä?

Ite voin sanoa että oon pari vuotta sitte ollu alakuloinen (murrosiässä) mut en mä jaksanu murehtia. Ei saa kaivaa pesää sille murheelle vaan jatkaa elämää eteenpäin. (:

7

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajat_muuttuu

      "Työtä (fyysistä) tekemällä unohtuu huolet."

      En kyllä täysin allekirjoita tätä. Työ saa toki ajatukset muualle hetkeksi mutta ei ne huolet oikeasti unohdu, vaan ne kyllä palaavat taas ajatuksiin.

      Ei masennus töitä tekemällä parane. Tietenkään ei tee hyvää maata toimettomana vaan pitäisi olla kaikenlaisia aktiviteetteja esim. harrastuksia, sosialisointia jne.
      Ei pelkästään työtä.

      Ennen vanhaan tehtiin paljon töitä koska töitä oli, mutta nykyaikana asiat ovat hieman toisin.

    • NäinSeOn

      Itse olen samaa mieltä ap:n kanssa. Pitää tehdä asioille jotain sen sijaan että vain makaa sängyssä syömässä. Ei semmosesta tuu koskaan yhteoskuntakelposta yksilöö...

    • entinenmasentunut

      Nykyään paineita tulee vähän joka asiaan enemmän kuin ennen. Pitää olla fiksumpi, vahvempi, kauniimpi, parempi kroppaisempi, urheilullisempi jne. kuin muut. Media painostaa kaikkeen ihan älyttömästi. Tosin nykyään asioista puhutaan enemmän, haetaan apua ja mielenterveyteen liittyvistä asioista tiedetään enemmän.

    • Minun mielestäni osasyynä masennuksen lisääntymiseen on juurikin se, että elämä on fyysisesti liian helppoa, mutta vastaavasti henkinen kuormitus on lisääntynyt mm. sosiaalisen median kautta tulevien paineiden johdosta.

      Liian helpolla pääseminen ei ole ihmiselle hyväksi. Elämässä pitäisi olla haasteita ja takaiskuja jo lapsena, jotta näitä asioita opitaan sietämään.

      Ei tämä tietenkään mikään yleispätevä mielipide ole.

      • pakuri.Kääpä

        Samaa mieltä.


      • qwertier

        Eikö henkinen haaste ole mielestäsi haaste?


      • qwertier kirjoitti:

        Eikö henkinen haaste ole mielestäsi haaste?

        Voihan se olla jopa fyysistä paljon kovempikin. Aiheutuuhan esim. suurin osa armeijan keskeyttämisistä henkisten syiden takia. Näitä keskeytyksiä ei olisi niin paljoa, jos lapsuus ja nuoruus eivät olisi nykyisin fyysisesti niin pehmeää pumpulielämää.

        Henkinen haaste luodaan osittain ihan itse ja omassa päässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      204
      6498
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      268
      4417
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3575
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      110
      3393
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      57
      3382
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2866
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      244
      2462
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      75
      2427
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2356
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1941
    Aihe