Nyt jo kaksi mun kaveria on masennuksen saaneita. Toinen on ollu pitkään masentunu. Toinen on nyt hoidossa.
Oon miettiny, miksi just nykypäivänä on enemmän masennusta. Kaiken ikäsillä. Oliko "ennen vanhaan" tällaista?
Mä luulen että ennen ei tavallaan saanu eikä voinu olla masentunu. Oli vaan tehtävä töitä. Pakko jaksaa. Ei masentuneisuudesta kerrottu kellekkää ja jos ei jaksanut niin leimattiin lasikaksi.
Nykyään uskalletaan olla ehkä hieman enemmän avoimempia näissä ongelmissa eikä sitä tuomita jos on masennusta. Mutta mä oon sitä mieltä että nuorten kyllä pitäs tehä töitä enemmän niinku ennen. Työtä (fyysistä) tekemällä unohtuu huolet. Oon ite huomannu. Jos sä vaan makaat sohvan pohjalla ja räpläät kännykkää tylsistyneenä niin onko ihme jos alkaa aivokoppa sekoamaan.
Mitä mieltä te ootte, miks masennus on niin yleistä nykypäivänä?
Ite voin sanoa että oon pari vuotta sitte ollu alakuloinen (murrosiässä) mut en mä jaksanu murehtia. Ei saa kaivaa pesää sille murheelle vaan jatkaa elämää eteenpäin. (:
Kyllä on rankkaa
7
74
Vastaukset
- ajat_muuttuu
"Työtä (fyysistä) tekemällä unohtuu huolet."
En kyllä täysin allekirjoita tätä. Työ saa toki ajatukset muualle hetkeksi mutta ei ne huolet oikeasti unohdu, vaan ne kyllä palaavat taas ajatuksiin.
Ei masennus töitä tekemällä parane. Tietenkään ei tee hyvää maata toimettomana vaan pitäisi olla kaikenlaisia aktiviteetteja esim. harrastuksia, sosialisointia jne.
Ei pelkästään työtä.
Ennen vanhaan tehtiin paljon töitä koska töitä oli, mutta nykyaikana asiat ovat hieman toisin. - NäinSeOn
Itse olen samaa mieltä ap:n kanssa. Pitää tehdä asioille jotain sen sijaan että vain makaa sängyssä syömässä. Ei semmosesta tuu koskaan yhteoskuntakelposta yksilöö...
- entinenmasentunut
Nykyään paineita tulee vähän joka asiaan enemmän kuin ennen. Pitää olla fiksumpi, vahvempi, kauniimpi, parempi kroppaisempi, urheilullisempi jne. kuin muut. Media painostaa kaikkeen ihan älyttömästi. Tosin nykyään asioista puhutaan enemmän, haetaan apua ja mielenterveyteen liittyvistä asioista tiedetään enemmän.
Minun mielestäni osasyynä masennuksen lisääntymiseen on juurikin se, että elämä on fyysisesti liian helppoa, mutta vastaavasti henkinen kuormitus on lisääntynyt mm. sosiaalisen median kautta tulevien paineiden johdosta.
Liian helpolla pääseminen ei ole ihmiselle hyväksi. Elämässä pitäisi olla haasteita ja takaiskuja jo lapsena, jotta näitä asioita opitaan sietämään.
Ei tämä tietenkään mikään yleispätevä mielipide ole.- pakuri.Kääpä
Samaa mieltä.
- qwertier
Eikö henkinen haaste ole mielestäsi haaste?
qwertier kirjoitti:
Eikö henkinen haaste ole mielestäsi haaste?
Voihan se olla jopa fyysistä paljon kovempikin. Aiheutuuhan esim. suurin osa armeijan keskeyttämisistä henkisten syiden takia. Näitä keskeytyksiä ei olisi niin paljoa, jos lapsuus ja nuoruus eivät olisi nykyisin fyysisesti niin pehmeää pumpulielämää.
Henkinen haaste luodaan osittain ihan itse ja omassa päässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1076156Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370