tervehdys!
vastailin tyhmänä yhteen viestiin omalla kysymyksellä, vaikka oma aihe olis pitänyt aloittaa. eli otetaas uusiksi. meillä on siis alkanut masukivut jo sairaalassa ja yltyneet sitten kotiin päästyämme. vauva on nyt 1kk ja häntä on tutkittu sairaalassakin. mitään vakavaa ei onneksi ole löytynyt. maha on kaasupallo, josta suolistoäänet kuuluu peitonkin läpi. vauva harvemmin huutaa suoraa huutoa jos sen asentoa jatkuvasti muuttelee ja kanniskelee, mutta muuten se on koko ajan aika tyytymätön, kouristeleva ja itkeskelevä.
pahanhajusia paukkuja ja röyhtyjäkin tulee ilman helpotusta, mutta voiko kaikki johtua vain hotkitusta ilmasta? onko tää nyt koliikkia? kertokaa ja auttakaa te kokeneemmat ja viisaammat? oon nyt toista päivää maidottomalla. kuinka nopeasti sen pitäs vaikuttaa? vauva ei muuten itkeskele tiettyinä aikoina vaan aika lailla koko ajan ja sitten nukkuu ilmavaivoista huolimatta, kun on niin väsynyt heräilyyn. maitoa se saa tarpeeksi ja syöttövälit on noin kolme tuntia. kiitos jo etukäteen kamalasti!
t.aika väsynyt mamma
ilmavaivat kiukuttaa
10
5128
Vastaukset
- KoliikkiX
Meillä on alkanut mahakivut???????? kummalla? Aloitetaan siitä.
- ......
Kokeile jättää omasta ruokavaliostasi pois maito, ihan kokonaan. Ei mitään maitoproteiinia sisältävää. Kokeile muutaman päivän ajan ja katso huomaatko eroa vauvassa, voi hyvinkin auttaa.
- ........
En huomannut äsken että olet jo maidottomalla. Jatka sitä vielä jokunen päivä ainakin, ja huom! mitään maitoa sisältävää ei saa syödä. Tsemppiä!
- kartsa81
Vyöhyketerapia? Voipi olla hintansa väärtti. Kantsii kokeilla.
- raato
heippa!
siis vauva on 1kk ja sitä on tutkittu sairaalassa. en minä. viesti taisi olla aika epäselvä - sori.- mami
Meillä auttoi Cuplaton ja vyöhyketerapia. Noin kuukauden ikäisenä alkoi kiljuminen, ja aika heti aloitettiin nuo edellämainitut. Niillä päästiin eroon kierteestä ja poika on kuin eri mies nyt, niin hyväntuulinen ja kiva kaveri. Loppujen lopuksi itkusta päästiin viikossa. Vyöhyketerapia on jo lopetettu, mutta Cuplaton-tippoja annan yhä.
- palmut
mami kirjoitti:
Meillä auttoi Cuplaton ja vyöhyketerapia. Noin kuukauden ikäisenä alkoi kiljuminen, ja aika heti aloitettiin nuo edellämainitut. Niillä päästiin eroon kierteestä ja poika on kuin eri mies nyt, niin hyväntuulinen ja kiva kaveri. Loppujen lopuksi itkusta päästiin viikossa. Vyöhyketerapia on jo lopetettu, mutta Cuplaton-tippoja annan yhä.
Älä itte syö/juo: kahvia, papuja, herneitä, kaalia, omenaa, liikaa sokeria, jauhoja,spagettia, Kokeile omaa dieettiä viikko ja katso auttaako.Siis kaikki mistä sulle tulee kaasua ,pois.
Hiero hiljaa massua ja jumppaa: jaloista kiinni ja konkkis konkkis koira metsään menee,
liikutat jalkoja massun päällä, (vauva siis selällään peiton päällä lattialla) myös jalkojen hieronta auttaa. Pitäs ruveta paukkuja irtoamaan.
- Marita
Meidän tytöllä oli/on ilmavaivoja ja pahimmat vaivat loppuivat kun aloin antaa korviketta rinnan lisäksi. Luulen, että tissiä imiessä tyttö imi hirveästi ilmaa ja röyhtäisyjä ei oikein tullut. Kun aloin antaa korviketta, röyhtäisyt tulivat helpommin ja masuun kertyi vähemmän ilmaa. Aloitin samalla myös Cuplatonin antamisen. Noin kuukauden annoin sekä rintaa, että korviketta ja nyt on maidontuotanto loppu, mutta ilmavaivojen helpottuminen on minusta tärkeämpää kuin rintaruokinta, koska nyt tyttö on hyväntuulinen ja nukkuu yönsä huutamatta.
Vaihdoin korvikkeen toiseen merkkiin ja nyt on tullut ilmavaivoja. Aloitin Nan:lla ja sen tytön vatsa kesti hyvin. Täytynee vaihtaa takaisin siihen. - raato
heippa!
kiitos kaikille tosi paljon vinkeistä!! nyt mul on menossa maidoton, soijaton ja jauhoton dietti. tänään on vyöhyketerapia ja cuplatonkin on kehissä dds-junior maitohappojauheen kera. jos nää ei auta niin sitten on ainaskin yritetty ja täytyy vaan luottaa, että aika parantaa..- äiskämamma
Ajattelin vain toivottaa sinulle jaksamista vauvasi kanssa.
Sain aikanani sellaisen neuvon, että parhaiten koliikkiajasta selviää, kun laittaa jääkaapin oveen kalenterin, josta ruksaa kolmen kuukauden ajan joka päivä yhden päivän pois ja ajattelee, että taas on päivä vähemmän tätä hankalaa aikaa.
Joskus tarvitaan vielä se neljäskin kuukausi, mutta kyllä se tavallaan auttoi - samalla kun etsiskeltiin kuumeisesti muitakin auttavia keinoja, kuten sinäkin olet tehnyt.
Voimia teille, paremmat ajat ovat tulossa ihan pian.
Terveisin ennen niin itkuisen mutta nykyään niin aurinkoisen pienen pojan äiti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1864239"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?942785Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1442290Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8522516 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark332171- 192041
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.302017Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371851- 851849
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201836