Mua oikeesti pelottaa. Vähintään kerran viikossa, kun veljeni suuttuu jostain pahasti, se purkaa vihansa muhun. Yleensä se vaan käy kimppuun, potkii tai lyö. Tai vielä yleisemmin heittelee tavaroita. Tänään kun yksinkertaisesti pyysin sitä leikkaamaan nurmikon, hän sanoi ei. No, eipä tuossa mitään. Äitini soitti minulle ja juteltiin vähän aikaa. Sitten äitini kysyi, että voisko veljeni leikata ruohon. Vastasin, että kysyin jo aiemmin, ja hän kieltäytyi. Siihen äiti vastasi vihaisesti.
Veljelleni sanoin että nyt äiti ei tykkää, kun et leikkaa nurmikkoa.
Hän sanoi kirjaimellisesti yli kymmenen kertaa, että haista vittu ja heitti kaukosäätimen lattiaan, ja tuolin mua päin. Okei, mun veli ei tykkää siitä kun äiti on vihainen hänelle yms, mutta mielestäni meni vähän yli.
Sillä on useesti tollasia kohtauksii, missä se ei pysty hallitsemaan vihaansa, ja aina jotain särkyy. Se on pari kertaa ((vahingossa?)) lyönyt äitiä ja seinissä on aukkoja, kun siihen on osunut jokin. En uskalla kertoa agressiosta kenellekään.
Auttakaa mua :(
mitä tehdä kun veli on agressiivinen
PelotonPelkää
2
168
Vastaukset
- Äiskä43
Heippa!
Sun äidin pitäisi uskaltaa ottaa yhteyttä esim. perheneuvolaan, koulukuraattoriin tms. vähän riippuen sun veljen iästä. Mulla on 15 v. poika, jolla on muita ongelmia, ja hänkin alkoi rikkomaan tavaroita ja niitä reikiä löytyy meidänkin seinistä. Sinäkin voit puhua esim. kouluterveydenhoitajalle tai kuraattorille ja heillä on vaitiolovelvollisuus. Tsemppiä! - Jhjkgjdn
Moi!
Ota asia puheeksi jonkun sellaisen aikuisen kanssa johon luotat. Älä jää enää miettimään vaan toimi, ettei sinulle taphdu mitään todella pahaa.
Uskalla, siitä se lähtee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981030- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648