Meidän koirallamme oli punkki 26.5 ttistaina. Huomasimme sen illalla. Perheen isä haki kaapista punkkipihdit, ja puhdistusainetta, siis koiralle tarkoittettua, ja äiti piti koiraamme sylissa paikallaan. Isä slkoi ottaa punkkia irti koiran kaulan ihosta... Siinä meni jonkin aikaa..... Sitten punkki oli vihdoin saatu irti, mutta punkista jäi koiran ihoon kiinni leuat. Luimme wikipediasta mitä tapahtuu jos koiran ihoon jää kiinni punkin leuat, ja siellä luki, että niistä ei tule onneksi tautia, ellei haava ole ehtinyt jo tulehtua, tai punkki ole oksentanut... Onneksi punkin poisto sujui hyvin , ja annoimme sen jälkeen 1 vuoden ikäiselle parsonrusselllin terrierillemme luun palkkioksi.
puutiainen meidän koirassa!!!
10
164
Vastaukset
- idlisterssi
No totta, onneks saitte sen irti!!! Mut meillä on leonbergin koiria 3, nii niistä vasta onkin vaikee ettii punkkeja......:-)
- rutiiniriitta
Asun alueella, jossa punkkeja on paljon. Koirassamme on niitä usein punkkisuojauksesta huolimatta. Nyppäsen irti ja elämä jatkuu. Ei siinä sen kummempaa.
- serobi12
hei, hyväksi todettu hoito punkin irroittamisen jälkeen on se että puremakohta puhdistetaan desinfiointiaineella ja laita sen jälkeen Basibactia(sitä mitä ihminenkin haavoihin apteekista) toista pari kertaa päivässä väh. muutaman päivän ajan. Kysytty apteekista .
Jos purema sellaisesssa kohdassa että pääsee nuolemaan , laita ainakin desinfiointiainetta punkin irroituksen jälkeen ja pyri suojaamaan ettei pääse nuolemaan. Basibactia ei siis saa nuolla tai syödä.
Meillä onneksi uskoo ettei nuole. - luomuhurtta
seuraile punkin poistopaikaa jokunen päivä, Jos tulee punainen läiskä, joka alkaa levitä, ota yhteys eläinlääkäriin. Jotkut koirat saavat punkista antibioottia vaativan tulehduksen, toiset eivät ole moksiksaan.
- punkintorjuja
Meillä noita punkkeja aikaisempina vuosina oli paljonkin, kymmeniä kesässä.Nypittiin vaan pois pihdeillä.Kokeiltiin alkuun myös erillaisia punkkipantoja, mutta eivät täysin auttaneet, muutamia punkkeja silti oli.
Ei ne niskaanlaitettavat aineet ja pannatkaan täysin vaarattomia koiralle voi olla, jos punkitkin kerran kuolevat.En sellaisia ainakaan halua enää käyttää.
Nyt tuttavan suosituksesta toinen vuosi menossa valkosipulinvoimin.Viime kesänä oli kaksi punkkia vaan.Nyt ei viellä ainuttakaan.
Lisäksi yritän pitää koiran poissa heinikoista, ja poistan kävelevät punkit karvoista ennen sisälle tuloa.Näillä mennään ;) - mehhh
Cool story bro.
- Make131
Löysin koiralta punkin, joka oli ollut koosta päätelle iholla jo 4-5 päivää. (Ihme että ei löytynyt aiemmin.)
Itse tein kuten aina: Otin punkista todella varovaisen otteen paljain käsin ja kiersin vastapäivään. Näin punkin saa irti kokonaisena, jolloin tauti- ja tulehdusriski pienenee.
Tämän jälkeen puremakohta on hyvä desinfioida. Punkkia ei kannata heittää vaan maahan, sillä verta imenyt punkki synnyttää parituhatta uutta punkkia. Tämän estämiseksi irroitettu punkki kannattaa polttaa.- Make131
lisäys edelliseen: Punkista kiinni ottaessa sen puristamista on vältettävä. Ihan vaan kevyellä otteella noin 3 kierrosta, niin irti on. Puristus on juuri sopiva, kun punkki putoaa sormista irrotessaan. Jos punkki taas jää sormien väliin, niin "puremakohtaa" kannattaa tarkkailla pidemmän aikaan, kun sen normaalin pari päivää. Pinsettejä en suosittele käyttämään koska puristusvoiman arviointi on silloin hankalaa. Lisäksi pinsettejä käyttäessä punkki saattaa puhjeta, jolloin tautien riski kasvaa.
Muistathan puremakohdan desinfioinnin lisäksi desinfioida myös kätesi. ;)
- suksijokuuseen
Olet niin lapsellinen tapaus, että pakko neuvoa: Työnnä se punkki persereikääsi ja opettele olemaan hiljaa.
- Make131
Tervehdys "suksijokuuseen"!
Kiitos vinkistä, mutta taidan jättää väliin. Kaikki eivät välttämättä halua ahtaa punkkia ahteriin, vaikka fantasioisit siitä kuinka paljon vain. En halua olla epäkohtelias, joten vastaan toiseen infernaalisen älykkääseen pyyntöösi toteamalla, että en puhunut sanaakaan tuota kirjoittaessa. Pyydän myös anteeksi jos vastaukseni punkin tunkemisesta pyllyyn osui jotenkin arkaan paikkaan... Voimia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380