Nikonin P610 zoomaus?

Henna.joo

Hei! Nikonin P610:ssa väitetään olevan (60x) 24-1440mm "superzoom". Ihmetyttää, että miksi se zoomi ei ole juuri sen kummoisempi, kuin esim omassa vanhassa Canonin perushalppis 55-250mm objektiivissa? Ei se zoomaa edes puolet lähemmäksi kuvaa. Luulin, että sillä voisi harrastaa paremmin luontokuvausta, jääden kuvanlaadussa vain tappiolle, mutta taisi tulla vika ostos? Katselin Youtubesta videoita, ja ne tuntuvat zoomailevan siellä aivan toisella syvyydellä, kuin minä?

Olenko ymmärtänyt jotain vakavasti väärin zoomista, tai kameran säädöissä jotain vikaa?

3

126

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tiedä mitä olet ymmärtänyt. mutta tuo siis on vastaavuudeltaan 1440 mm, kun sinun järkkärin objektiivisi on 400 mm. Tuon verran eroa pitäisi olla. Toki todelline polttoväli tuossa on samaa luokkaa, mutta pienemmän kennon takia kuvaan tulee vähemmän.

      • Henna.joo

        Hei, kiitos vastauksesta :)
        En omaa tietoutta näistä polttoväli, tai vastaavuus asioista. Oletin vain, jos 55-250mm tuo kuvauskohteen tietyn verran lähelle, niin 24-1440mm tuo sen ainakin 5x vanhan objektiivin verran lähemmäksi. En havainnut tälläistä tapahtuvan. Jotain kai olen käsittänyt väärin, ei tainnut maalaisjärkilogiikalla mennä nämä asiat?


      • Nikonin sivuilla sanotaan tuosta P610:sta: "4,3–258 mm (vastaa 24–1440 mm:n objektiivin kuvakulmaa 35 mm:n [135] kamerassa)." Tuossa Canonissa kerroin on 1,6, joten 55 - 250 mm vastaa 88 - 400 mm. Järkkäreissä vaan yleensä ei puhuta näistä vastaavuuksista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      410
      1811
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      147
      1165
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      67
      1093
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      88
      1091
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      101
      1024
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      152
      885
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      741
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      689
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      654
    Aihe