Keliaakikoilta sitten

korvaukset pois 1.1.2016 kokonaan ja eläkeläisten asumistuki muuttuu yleiseksi asumistueksi. Joten moni eläkeläinen joutuu maksamaan enemämn vuokraa kuin tähän asti, jos nyt on sitä yleensä saanut.
27<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Olen ollut lähemmäs 20v eläkkeellä, en ole milloinkaan mitään asumis-,plusmuita tukia saanut koska tiedän en saa. Vastapainoksi verotus on joka vuosi noussut - tämä yhteiskunnan anti. Lisään lääke-, hammaslääkäri-, lääkäripalveluihin olen käyttänyt lain sallimat vähennykset.

Joten omilla tuloillani olen pärjännyt tähän saakka. Koska asun yksin lapset maailman tuulissa, minulta kysyttiin edunvalvojan tarpeellisuutta ! HUH-HUH siitäkö pitäisi vielä maksaa, ei kiitos oli vastaukseni. Mitä muuten maksaa edunvalvoja, mikä on hänen toimenkuva?

Äänestä

Otetaanko keliaakikoilta tuet pois? Paljonko se on ollut kuukaudessa?
Kaksi murrosikäistä lapsenlasta on keliaakikkoja. En tiedä, ovatko he edes anoneet mitään tukea. Mistä se haetaan? Toisella on ihokeliakia. Onko se myös tuen piirissä?

Äänestä
  • Se on ollu 23.60€ kuukaudessa ja sitä haetaan kelalta. Ihokelia ei taida kuulua tuen piiriin. Eipä tuota tukea ole montaa vuotta maksettukkaa, ehkä 20-15v en mä muista.

    Äänestä

Nojoo-

Muistaakseni laktoosi-intoleraatikoille ei maksella mitän tukijaisia, eikä kala-allergikoile jne. Keliakia kyllä kelju epänormaalius. Muutamia kymmeniä vuosi sitten sitä ei osattu edes diagnisoida, luulosairaan paperit sai kyllä sillä syyllä helposti.

Jos joku ruoka-allergia, sen pitää kyllä olla melko erikoinen ja agressiivinen. Keliakia helppo pitää kurissa. Samaten kuin just laktoosijututkin. En oikein käsitä, miks siitä, että ihminen oppii syömään itselleen sopivaa ruokaa, pitäis vielä makaa tukijaisia. Ala syömäään voikukanjuuria tai nokkosta, jos vilja ei kelpaa.

Asumistukiin kirjoitinkin jo muualle. Jos ei ole varaa asua espoolaisssa vuokraluukussa, jossa parvekkeenovikin rikki, muuta lappiin rakenna tiipii ja ala syömään jäkälää.

=DW=

Äänestä
  • Valitettavasti gluteeniton ruoka maksaa maltaita, keliakia on eri sairaus kuin laktoosi-intoleranssi tai kala-allergia.Sen toki voi pitää kurissa siinä missä muutkin allergiat kun lopettaa syömisen.

    Äänestä

  • keliaakokot voi vähentää pullan jaleivän mussuttamista niin siinä tulee säästöjä ja ylimääräiset kilotkin saattaa sulaa.

    Äänestä

  • närkästynyt kirjoitti:

    Valitettavasti gluteeniton ruoka maksaa maltaita, keliakia on eri sairaus kuin laktoosi-intoleranssi tai kala-allergia.Sen toki voi pitää kurissa siinä missä muutkin allergiat kun lopettaa syömisen.

    Ei ole pakko syödä esim. leipää. On paljon muuta, mitä keliaatikko voi syödä. olin tyrmistynyt tiedosta, että heillekin on maksettu tukea. Hyvä, että nyt lopetetaan maksaminen.

    Äänestä

  • piiparipuupari kirjoitti:

    Ei ole pakko syödä esim. leipää. On paljon muuta, mitä keliaatikko voi syödä. olin tyrmistynyt tiedosta, että heillekin on maksettu tukea. Hyvä, että nyt lopetetaan maksaminen.

    Niin onhan se kauheeta että sairaalle maksetaan jotain tukiakin. Syököön makkaraa,lihaa, perunaa, riisiä ja salaattia, mitä siinä valittamaan.

    Äänestä

"Nittaminax"

Taiteilijatkin suuttuivat.
He eivät myöskään muista vanhaa totuutta että ei se lahjan arvo, vaan lahjan
ajatus.
Kuten teevee tuossa viittasikin, niin viittaan minäkin siihen että olin
aikoinani hyvä kitaran-soittaja.
Olin parempi ammatti-mies kuitenkin.
Itse jouduin roudaamaan nämäkin:

http://www.verkkokauppa.com/fi/product/11252/cstjk/Logitech-Z506-5-1-

kaiutinjarjestelma
Jos olis vielä jossain kela-nauhuri ja mun vanhat nauhat jostain löytyisivät,
saisin taatusti Teostolta tukia.
Niin sairasta touhua se aikanaan oli.

H.

Äänestä

Teille kahelle =wc= ja toinen pönttö sanoisin, että älkää vastatko jos ette tiedä asioista mitään.

Äänestä

Lääkkeiden korvauskattoa tulisi nostaa tulojen mukaan progressiivisesti. Nyt lääkärit määräävät turhiakin lääkkeitä ja potilaat lunastavat niitä kun ovat jo saavuttaneet omavastuurajan ja saavat lääkkeet lähes ilmaiseksi.

Kansa voisi hallituksen ohella ryhtyä säästötalkoisiin.

Ostakaa kotimaista!

Äänestä
  • Miten tämä liittyy aiheeseen?

    Äänestä

  • Siten että jokaisen meistä tulisi jollain tasolla osallistua säästötalkoisiin. Aivan liikaa maksetaan kaikkia tukia, nykyään monet ihmiset elävät yli varojensa kun tietävät saavansa tukea vaikka mihin vaivaan.
    Kauppakassini sisältö oli tänään täysin kotimainen, kuin myös kassikin, joka ihan omatekemä vanhasta marimekon pöytäliinasta.

    Äänestä

  • talkoissamukana kirjoitti:

    Siten että jokaisen meistä tulisi jollain tasolla osallistua säästötalkoisiin. Aivan liikaa maksetaan kaikkia tukia, nykyään monet ihmiset elävät yli varojensa kun tietävät saavansa tukea vaikka mihin vaivaan.
    Kauppakassini sisältö oli tänään täysin kotimainen, kuin myös kassikin, joka ihan omatekemä vanhasta marimekon pöytäliinasta.

    Aha ja meinasit että keliaakikot syökööt kolme kertaa kalliimpaa ruokaa kun kerran nyt sattuvat sairastamaan sitä lopun ikänsä. Tuokin summa 23.60 on yksi kolmasosa mitä keliaakikolla suunnilleen menee kauppaan kuukaudessa ylimääräistä, niin sekin vähä talkoitten nimissä pois. Eikä kaikki elä yli varojensa.
    Okei sanoit mielipiteesi ja minä omani.

    Äänestä

  • Keliaakikko pysyy automaattisesti solakkana, kun joutuu luopumaan kaikesta viljasta, jopa sellaisistakin ruokatarvikkeista, joissa on hiivauutetta. Kaikessa on jauhoa, nyt kun joutuu tuoteselostuksia lukemaan.
    Toinen lähipiirissäni on paprikalle allerginen, ja sitä vasta tuotteissa onkin! Lukee sitten mitä tuoteselostetta tahansa, niin paprika on yksi ainesosa. Varmaan värin vuoksi.

    Äänestä

  • Makriina.ek kirjoitti:

    Keliaakikko pysyy automaattisesti solakkana, kun joutuu luopumaan kaikesta viljasta, jopa sellaisistakin ruokatarvikkeista, joissa on hiivauutetta. Kaikessa on jauhoa, nyt kun joutuu tuoteselostuksia lukemaan.
    Toinen lähipiirissäni on paprikalle allerginen, ja sitä vasta tuotteissa onkin! Lukee sitten mitä tuoteselostetta tahansa, niin paprika on yksi ainesosa. Varmaan värin vuoksi.

    Ja jos halua tehdä kastiketta tai leivoksia niin ostapa jauhoja ja tee itse ja jauhot tosi kalliita.

    Äänestä

Olen noudattanut keliakiadieettiä 34 vuotta. En ole koskaan polttanut tupakkaa, alkoholia en oikeastan siedäkään, siitäkin tulisi jokin reaktio. Joten varsinainen dieetini ei niele mitenkään epätasaisen liikaa, sillä suurin osa elintarvikkeista, jotka ovat gluenittomia, ovat saman hintaisia kaikille Keliaakikko sietää hiilhydraatteja yleensäkin hieman huonommin, niin niitten määrä ostoksissa on myös tavallisia viljatuoteita käyttävien ostosmääriä pienemmät volyymilta. Mitä tulee laktoosittomiin, jotka ovat keliakiassa hyvä käyttää. Ne ovat nykyisin yleistä useiten suomalaisten perusruoassa. Ihokeliakikot ovat erittäin herkkiä gluteenille ja heillä dieetti on hyvin tärkeä ettei iho mene vesirakoille. Kutina olisi infernaalista puoli vuotta dieettivirheestä. 34 v dieetin jälkeen en voi sanoa olisiko ruokaostokset halvempia, jos ostaisi kuten keskiverto ei- allerginen. Asia on vaikea arvioida. Parasta on jos yhteiskunta koettaa saada aikaan samanhintaisia alternatiivituotteita, kuten ainakin Ruotsissa on tapahtunut, koska keliakia lisääntyy. Ja siitä on tullut yleinen pop dieetti koska mahavaivat muiltakin (kuten IBS potilailla) vähenee siitä. Sitäpaitsi gluteenittomat herkut ovat kaikkien suosimia kuten mantelikakut.

Äänestä

Viekää keleet tuhkatkin pesästä,kyllä osaakin nyt vituttaa ihan kunnolla,kalliimmaksi se yhteiskunnalle tulee kun keliaatikot saavat sitten niitä muita sairauksia,syövän,luukadon,sekä kaiken mahdollisen mitkä on listattu jos ei noudata gluteenitonta ruoka valiota,kieltäkää gluteenittomien tuotteiden saantikin niin sitten olette oikein kunnolla kyykyttäneet kansaa.

Äänestä
  • Miksi tuollainen vuodatus! On paljon erilaisia allergioita, joiden vuoksi on luovuttava jostakin. Sille nyt vain ei voi hallitus mitään. Ne ovat näitä ongelmia, joiden kanssa kukin kamppailee. Ylipainoisilla on omat murheensa, samoin esim. sydänsairailla ja diabeetikoilla. Yhteiskunnan varoin ei näitä erityisruokavalioita voi kuitenkaan tukea. Niitähän tulee koko ajan vain lisää.

    Äänestä

  • Makriina.ek kirjoitti:

    Miksi tuollainen vuodatus! On paljon erilaisia allergioita, joiden vuoksi on luovuttava jostakin. Sille nyt vain ei voi hallitus mitään. Ne ovat näitä ongelmia, joiden kanssa kukin kamppailee. Ylipainoisilla on omat murheensa, samoin esim. sydänsairailla ja diabeetikoilla. Yhteiskunnan varoin ei näitä erityisruokavalioita voi kuitenkaan tukea. Niitähän tulee koko ajan vain lisää.

    Lopetetaan heidän lääkkeittensä tukeminen, sillähän siitä pääsee. Täysmaksut vaan eikä mitään kelakorvauksia.
    Ruokaa sentään on jokaisen pakko syödä elääkseen.

    Äänestä

Miksi meille, jotka emme osaa laittaa ruokaa, ei makseta mitään tukiaisia? Hintoihinsa tulee valmisruokien osto ja ravintolassa syöminen. Tosin, säästäähän siinä sähkössä, kun valmisruuan mikrossa lämmittäminen vie vähemmän sähköä kuin raaka-aineista hellalla keittäminen.

Äänestä
  • Kuole nälkään sit jos et osaa leipää suuhus pistää ilman ravintolaa.

    Äänestä

Kyllä minusta Keliakia on vähän samaa, kuin Sian-lihan-Viha.
Sian-lihan-vihaajat kuulema varastavat Lampaita laitumelta.
Mitä lie Susia nekin.
Elävien kurkuista Verta valuttavat.
Minä olen vihainen.
Kohta kuukausi tupakki-lakossa.
Siitä huolimatta en hyväksy tupakki-verojen nostamista.
Kun ei Somalienkaan humalien veroja nosteta :)
Minä en kuitenkaan enää yski: Khat. khat, khat...
Uskoisin Juhannuksena olevani pussaus-kelpoinen.

H.

Äänestä

Tahtoisin aina syödä sisäfilettä, kaviaaria, hanhenmaksapalleroita, tiramisua, ja juomaksi kävisi hyvin laadukkaat viinit ja konjakit, nämä kaikki sopisivat minun mielelle ja keholle mainiosti, olisin näitä syödessäni parempi ihminen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nittaminax kirjoitti:

korvaukset pois 1.1.2016 kokonaan ja eläkeläisten asumistuki muuttuu yleiseksi asumistueksi. Joten moni eläkeläinen joutuu maksamaan enemämn vuokraa kuin tähän asti, jos nyt on sitä yleensä saanut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu