Polyteistinen, monistinen ja animistinen luonnonuskonto??
Uskon että ymmärrätte termit, mutta selitän varalta, eli:
Polyteistinen: Paljon jumalia/jumalattaria
Monistinen: Kaikki on pohjimmiltaan yhtä
Animistinen: Kaikella (myös kivillä, ilmalla ja jopa tyhjyydellä) on sielu
Voi olla myös panteistinen mikä ei ole välttämätöntä..
Mikä on tällainen?
3
592
Vastaukset
- Rödfinne
Wicca.
- Jalavatar
Selitys on yksinkertainen, tai no miten sen nyt ottaa. Eli Luojamme on universaali energia ja äly joka voi esiintyä missä hahmossa tahansa Jumalattarena, Jumalana, henkenä. Luojamme voi halutessaan ottaa myös eläimen hahmon. Luojaamme ei ole sidottu mihinkään, hän on kaikki ja kaikkialla. Ja silti kaikki palutuu alkuun, tähän luovaan energiaan, luojaamme, rakkauteen.
Eli tässä käsityksessä yhdistyvät kaikki jumalkäsitteet, monoteismi, polyteismi, animismi, panteismi.
Luonnonuskonnot kuten uuspakanuus, wicca jne. ajattelevat suunnilleen näin.- ewendael
wiccalaisuuteen kuuluvat nuo termit ja niiden tarkoitukset, mutta miksi kysyit, jos tiesit niiden tarkoituksen? olet saanut sanojen tarkoituksen selville, joten varmasti tiedät mistä sanat tulevat...!?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921846- 851282
- 1101133
- 761017
- 109940
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57853- 47771
- 36762
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48721- 33693