Clive Barker-ABARAT

Malingo

Moniko lukee tätä fantasiakirjasarjaa? Kyseessä on lähinnä nuortenkirjallisuus mutta maistuu se aikuisillekin. Aloitin uuden keskustelun kun kaikki vanhat oli jo lukittu! Sarjan on tarkoitus olla viisiosainen, ensimmäinen osa on yksinkertaisesti nimeltään Abarat hienoine kuvineen (jotka muistaakseni Barker on tehnyt, hän kun on myös kuvataiteilija) toinen osa on Lumon päivät, sodan yöt (josta on tarjolla myös pokkariversio mutta isommassa kovakantisessa on ne kuvat) kolmas sarjan osa on Kaikennielevä keskiyö. Neljännen kirjan on netin mukaan tarkoitus ilmestyä tänä vuonna! Abaratista on ollut kuulemma tekeillä elokuva mutta toivon ettei se koskaan ilmesty. Kirja on aina parempi kuin elokuva.

Barkerin Abarat-sarja kertoo Candy Quackenbush-nimisestä tytöstä, joka pääsee tylsästä kotikaupungistaan Chickentownista Abaratin saariston ihmeelliseen maailmaan. Kuka on suosikki- ja inhokkihahmo mielestäsi? Itse olen lukemassa vasta toista osaa mutta Kristoffer Kalma eli Keskiyön Ruhtinas on kiinnostava henkilöhahmo. Keskustellaan tästä Suomessa liian vähälle huomiolle jäänestä loistosarjasta!

2

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aöoseijfs

      Oh, kiitos kun muistutit näistä! Oon lukenut ekan osan, mutta en muistaakseni jatkanut. Siitäkin on varmaan kymmenen vuotta. Pitääpä käydä kirjastosta hakemassa, jos vaikka saisi lukuharrastuksen taas käyntiin :)

    • Malingo

      Kannattaa todellakin lukea ne kaksi muutakin ilmestynyttä osaa, lainata kirjastosta. Hyvä sarja kaikenikäisille, suosittelen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 186
      4155
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      99
      3448
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      100
      2766
    4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      301
      2694
    5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2376
    6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      168
      2143
    7. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2070
    8. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1782
    9. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      8
      1611
    10. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      45
      1153
    Aihe