Kumpi noista malleista luotettavampi, jos ostais jonkun 200 tkm ajetun?
P11 vs. P12
7
204
Vastaukset
- ehjanamyytiin1.8
P12 mallilla olen ajellut nyt 80tkm. Ostettaessa oli ajettu 209tkm. Jos ostat P12 mallin, niin vältä 1.8 mallia, jos et halua lisäillä öljyä. Muutenkin moottori on hieman isoruokainen. Matka-ajossa 6.8. Vikoja on ollut kampiakselin anturi, katti, jarrulevyt sekä etupään pyöränripustuksen osia uusintakatsastuksia. Eli aika vähällä on mennyt vanhaksi autoksi. Ärsyttävänä ominaisuutena on Se, että en saa auton käydessä takakopankantta auki. Vikaa??
- EikoskaanenääP12
P11, P12 susi jo syntyessään. Jos tykkää öljyä ostella, moottoria rempata ja joka katsastukseen vaihdella niveliä ym. 1,8 ja 2,0 kulkee öljyllä.
- pirkkarellup12
Kulkeeko 2.0 konekin öljyllä? Noi nivelet siedän kyllä. Ei mun 1.8 P12 katti oikeen tykkää tosta öljystä. Eikai tollasia P12 koneita rempata, ne ajetaan loppuun käyttäen halvimpia mahdollisia synteettisiä öljyjä. Öljyn kulutus l/1000km. Tokmannilla synt.öljy 14,90/4l. Kestä mun ajolla muutaman kuukauden toi kannu.
- EikoskaanenääP12
pirkkarellup12 kirjoitti:
Kulkeeko 2.0 konekin öljyllä? Noi nivelet siedän kyllä. Ei mun 1.8 P12 katti oikeen tykkää tosta öljystä. Eikai tollasia P12 koneita rempata, ne ajetaan loppuun käyttäen halvimpia mahdollisia synteettisiä öljyjä. Öljyn kulutus l/1000km. Tokmannilla synt.öljy 14,90/4l. Kestä mun ajolla muutaman kuukauden toi kannu.
Kyllä kulkee 2,0 P12 myös öljyllä. Ei minunkaa katti tykännyt öljystä, otti ja paloi rikki. Loppu vaiheessa pystyi ajamaan n.120km matkan, kului öljyä tikun ylärajasta, alarajaan. Moottori remppa kalliimpi kuin auto. Ei sentään savuttanut. N.230tkm se kesti, eikun vaihtoon koko auto äkkiä.
- nohuhhuhh
Ei todellakaan normaali kulutus. P11 2.0 ei tarvitse pahemmin öljyä lisäillä vieläkään, vaikka n. 270 000 ajettu ja kenkää saanut kiitettävästi ainakin viimeiset 170 000. Nehän ovat lähes ikuisia koneita. Ei ole tarvinnut muutenkaan tehdä paljon remonttia, vetoakselit katkenneet molemmat, nyt nekin tasapaksut eikä enää katkea. Ruostetta tulee niin kuin kaikkiin muihinkin, ei pahimmasta päästä. Polttoaineen täyttöputki ruostuu ja vasen etulokasuoja, nekin vaihdettu. Helmapellit myös ja -pääty takaa lokasuojan sisäpuolelta, kannattaa suojata ajoissa. 11 vuotta ollut ja vielä tyytyväinen, kulkeekin paremmin kuin useimmat. P12 paremmin varusteltu, mutta en tykkää mallista, laiskempi ja vikoja taitaa olla enemmän, mutta uudempana kestää pitempään ennen kuin ruostuu.
- Uudempi
P12 ajelin aikanaan ~100tkm. Matka taittui vähäisillä kulutusosien vaihdoilla.
Koriltaan todella hyvä auto, ei minkäänlaisia ruosteongelmia. Toisin oli esim. P10 ruosteiden kanssa.
Uusinkin P11 on jo 13v vanha, P12 7v vanha. Mitä vanhempi auto sitä enemmän arpapeliä minkälaisen yksilön sattuu saamaan.
Itse ostaisin noista vaihtoehdoista mahdollisimman uuden P12.
- 1.6 kone, koska taloudellin ja hyvin vähän, jos ollenkaan tyyppivikoja.
- Viimeisissä vm:ssa paljon hyvin varusteltuja malleja, puolinahka sisutuksia, jne.
- Hyvä tarjonta ja edullinen hinta- Kumenkäryä
Osta se kummalla rengas palaa paremmin, se kertoo et onko kaikki tehot tallessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️731604Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1151047YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä52882- 58831
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan74776- 57760
Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli73740Missä kaikessa olet erilainen
Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.39737Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606027733Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.42716