Alisa #Tinder on törkeä kopio

Jaanaa

Alisa nimellä lanseerattava uutuusartisti on julkaisi tällä viikolla ensimmäisen singlensä jonka nimi on #Tinderi. Sekavien ja huonolla suomenkielellä kirjoitettujen sanoitusten lomasta voi kuitenkin jotenkin antaa itsellensä ymmärtää, että kappaleen tarkoitus on kertoa siitä miten helposti Tinder deittipalvelusta löytyy seuraa ja "miehiä kaatuu". Mimmillä moraaliarvot kohdallaan siis.

Kappaleen takana ovat samat artistit ja levy-yhtiö, jotka ovat työskennelleet mm. nuorten keskuudessa verrattain tunnetun räp ja pop -artisti Mikael Gabrielin kanssa. Mikael Gabriel joutui viime syksynä musiikkipiirien kritisoinnin kohteeksi kun artistia arvosteltiin tekijänoikeuksien rikkomisesta ja muiden kappaleiden varastamisesta. Todella iso osa Gabrielin kappaleista on nimittäin käytännössä suoria lainauksia suurempien artistien tekemistä hiteistä.

Ei ole siis yllätys, että #Tinderi kappale on sekin itseasiassa varsin tökerö kopio DVBBS & Borgeous duon Tsunami -nimisestä kappaleesta. Musiikin kopionti on räikeä tekijänoikeusrikos ja vuosien mittaan maailmalla on nähty useita oikeuskäsittelyitä, joissa laittomasti toisten säveltämää hyödyntäneitä muusikoita on tuomittu jättikorvauksiin.

Kuuntele samankaltaisuudet itse:

DVBBS & Borgeous - Tsunami (kappale alkaa #Tinderiin melkein suoraan kopioidusta kohdasta):
https://youtu.be/0EWbonj7f18?t=1m15s

Alisa - #Tinderi:
https://youtu.be/YnSKBUDYHeY

5

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7310

      Tää on kyllä täyttä asiaa. Aivan hirveän kuulosta 0/5

    • qeg

      Hahahahah ihan kamala

    • Gjgjgjgl

      Huonoin biisi vuosikymmeniin

    • ohan

      OMG TOI ON TODELLAKIN IHAN SAMA BIISI WHAT THE F??

    • Perrra69

      Mistä näitä aivovammasia tulee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3035
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      119
      1235
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      1037
    4. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      961
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      925
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      897
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      871
    8. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      161
      841
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      834
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      784
    Aihe