Allekirjoita eläkkeensaajien asumistuen puolesta

polonen

3

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eläkeläinenasumistuella

      Miksi eläkeläisten täytyy saada enemmän kuin muut?

      Tehkää mieluummin adressi jossa vaaditaan eläkkeiden indeksikorotusten palauttamista taannehtivasti, se olisi oikein.

      • väärää-tietoa

        Eläkkeistä on paljon väärää tietoa.
        Indeksikorotuksilla on pyyhitty pöytää vuosien ajan. Myös inflaatiokorjaukset on jätetty tekemättä, vaikka edelliset hallitukset aina lupasivat korjaukset. Eläkevero on kaikissa tuloluokissa suurempi kuin palkkatulosta.
        Eläketilastoihin on eläkkeen päälle lisätty veroton asumistuki, mikä on vääristänyt verotuksen kokonaiskuvaa.
        AJANKOHTAISTA - verolaskuri 2015 www.vero.fi:
        Vuonna 2015 vero 1000 e/kk eläkkeestä on 4 %, palkasta 3,5 %. 1200 e/kk eläkkeestä vero on jo 5 % korkeampi kuin saman suuruisesta palkkatulosta. Nouseva suunta jatkuu. Keskimääräisestä eläkkeestä 1500 e/kk verotetaan 16,5 %, palkkatulosta 1500 e/kk 10 % (erotus 6,5 %). Ero kasvaa koko ajan ylempiin tuloluokkiin mentäessä. Palkansaajat voivat lisäksi vähentää AY-jäsenmaksut, työmatkakuluja ym.
        Eläkeläisen asumistuki on hieman tasoittanut tätä kuilua. Nyt mentiin täydellisesti allikkoon, kun myös lääkekulukatto nousee.
        Eläkeläiset eivät jaksa lobbailla. Heidät on helppo unohtaa ja työntää kaatopaikalle.


    • Laihana lohtuna että kyllä sinne kaatopaikalle päättäjätkin kerran tulevat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2711
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      137
      2516
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      135
      2114
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2113
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1834
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      156
      1357
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      29
      1182
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      92
      1148
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1142
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1098
    Aihe