Allekirjoita eläkkeensaajien asumistuen puolesta

polonen

3

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eläkeläinenasumistuella

      Miksi eläkeläisten täytyy saada enemmän kuin muut?

      Tehkää mieluummin adressi jossa vaaditaan eläkkeiden indeksikorotusten palauttamista taannehtivasti, se olisi oikein.

      • väärää-tietoa

        Eläkkeistä on paljon väärää tietoa.
        Indeksikorotuksilla on pyyhitty pöytää vuosien ajan. Myös inflaatiokorjaukset on jätetty tekemättä, vaikka edelliset hallitukset aina lupasivat korjaukset. Eläkevero on kaikissa tuloluokissa suurempi kuin palkkatulosta.
        Eläketilastoihin on eläkkeen päälle lisätty veroton asumistuki, mikä on vääristänyt verotuksen kokonaiskuvaa.
        AJANKOHTAISTA - verolaskuri 2015 www.vero.fi:
        Vuonna 2015 vero 1000 e/kk eläkkeestä on 4 %, palkasta 3,5 %. 1200 e/kk eläkkeestä vero on jo 5 % korkeampi kuin saman suuruisesta palkkatulosta. Nouseva suunta jatkuu. Keskimääräisestä eläkkeestä 1500 e/kk verotetaan 16,5 %, palkkatulosta 1500 e/kk 10 % (erotus 6,5 %). Ero kasvaa koko ajan ylempiin tuloluokkiin mentäessä. Palkansaajat voivat lisäksi vähentää AY-jäsenmaksut, työmatkakuluja ym.
        Eläkeläisen asumistuki on hieman tasoittanut tätä kuilua. Nyt mentiin täydellisesti allikkoon, kun myös lääkekulukatto nousee.
        Eläkeläiset eivät jaksa lobbailla. Heidät on helppo unohtaa ja työntää kaatopaikalle.


    • Laihana lohtuna että kyllä sinne kaatopaikalle päättäjätkin kerran tulevat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1720
    2. 105
      1205
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1071
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      979
    5. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      128
      877
    6. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      51
      870
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      848
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      70
      745
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      729
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      719
    Aihe