Ostin pesupallot 2kpl. Olen lukenut, että pesuaine laitetaan pallon sisään, mutta mitä ihmettä. Näissä palloissa se ei ole mitäänkään mahdollista.
Palloissa on kummssakin yksi niin pieni reikä, että vain hammastikku mahtuu siihen.
Kertokaa miten se pesuaine sinne sisään laitetaan.
Pesupallosta
14
4977
Vastaukset
- pesullaooonnnn
Tässä oma pesupallo! Kysymys kuuluu, onko tämä pallo liian iso?
https://www.youtube.com/watch?v=Dw8tH6jqyQw- olet-huuhaa
Aina tuollaisia pellejä "vastaamassa" Voi, voi.
- pallukka6
Voiko ne pallot laittaa koneeseen samalla kun vaatteetkin?
En minäkään nää kitään sellaista reikää mistä pesuaine laitettaisiin palloon.
Onkohan pallosta jotain hyötyä, jos laittaakin pesuaineen lokeroon? - palloton
pallukka6 kirjoitti:
Voiko ne pallot laittaa koneeseen samalla kun vaatteetkin?
En minäkään nää kitään sellaista reikää mistä pesuaine laitettaisiin palloon.
Onkohan pallosta jotain hyötyä, jos laittaakin pesuaineen lokeroon?
- eitoimikoneessa
http://www.vastavalo.fi/albums/userpics/13941/normal_pesupallo.jpg
olen käyttänyt tuollaista, mutta nestemäinen pesuaine ei tullut vielä pesun aikana pois joten mustien pitkienhousujen lahkeet olivat tahmaiset heitin pallon pois.- pesu_pallero
luomupesupallot eco balls -pesukuula on ihan eri juttu , kuin se täytettävä avo pallo
http://sirkunkotona.blogspot.fi/2011/05/ekologista-pyykinpesua-ecoballs.html
Miksi ihmeessä ostaa erikseen, kun niitä saa pesuainepullon mukana (juuri tuon eitoimikoneessa -kuvan näköinen). Minulla ainakin toimii loistavasti, eikä ikinä ole jäänyt jäänteitä pyykkiin. Laititko ehkä liikaa? Vai olikohan aine liian jähmeää? Esim. toiset huuhteluaineethan ei siedä pakkasta, niistä tulee hyytelöä eikä sitä voi enää koneessa käyttää.
Nestemäistä pesuainetta ei saa laittaa jauhekaukaloon, koska se valahtaa väärään aikaan väärään paikkaan ja voi rikkoa koneen (sanoi asentaja), ELLEI siitä ole käyttöohjeessa erikseen mainittu (esim jossain Upo-mallissa on nestemäistä varten erillinen lisävempain jauhekaukaloon asennettavaksi).
En sen kummemmin ole miettinyt annostelua vaan laittanut nestettä vajaan puoli palloa - ehkä neljänneksen, ja sinne vaan heti pyykin sekaan ja luukku kiinni. Kun kone alkaa pyöriä, niin pesuaine huuhtoutuu veden ja pyykkien sekaan.
Kunhan ei laita palloa pyykin mukana kuivausrumpuun - pitää kuulemma ikävää ääntä.Pieni tarkennus: Siis nestemäistä ei saa laittaa edestätäytettäviin koneisiin, missä on ulosvedettävä pesuainekaukalo. Kai sen tietty voi laittaa päältätäytetäviin, mistä se saakin lorahtaa rummun päälle ja sekoittua veteen.
- liutapyykkäriä
http://www.vauva.fi/keskustelu/3408322/ketju/himopyykkarit_miksi_kaytat_et_kayta_pesupalloa
http://kaksplus.fi/threads/pesupallo-mikae-merkitys.1068053/
http://www.kestovaippayhdistys.fi/kestovaippainfo/tietokannat/pesuaineet/
http://kysymammalta.blogspot.fi/2009/09/pyykinpesu.html
ja kerran kk aikana ainakin yks pesu 90 asteisella kera sitruunahapon Pesukoneen puhdistus
Kun olet pessyt kaiken pyykin, kaada pyykikoneen lokeroihin (valko)viinietikkaa ja laita valkopesuohjelma 95°C päälle. Tämä auttaa pesukonettasi säilymään kalkittomana ja pitää rummun kiiltävänä ja puhtaana. Kuivaa edestä täytettävän pesukoneen kumikaulus, ettei se homehdu. Jätä pesukoneen luukku auki, että kone kuivaa eikä sinne tule pahaa hajua.
Pese pesuaine- ja huuhteluainelokerot joka kuukausi. Yleensä ne ovat irrotettavat, joten voit pestä ne esim. käsisuihkulla ja tiskiharjalla tai sienellä. Jätä pesuainelokero hieman raolleen kun olet sen pessyt, kuivuu paremmin.... - kaulusKaisa
Päältä täytettävän pesukoneen kaulus: pyyhi alta etikkaan kostutetulla microliinalla- mikä köntsä sieltä lähteekään ! Pahin hjauhaitta !
http://www.martat.fi/kodinhoito/kodinkoneet/pyykinpesukone/pyykinpesukoneen-hoito/ - mi-mitäh
ei kai nyt ollut kysymys tuosta pesupallosta??!:D
- Anonyymi
Pesupallo myynti kivulla,jauhe, Nivala , ei kuittia, mörkö,mielikuva myynti lääkäreillä,missä se on löytyikö kysyjät kauppa liikkeet,tienvarret
- Anonyymi
Osta pesupalloja,on myynnissä tori.t ta huutonetistä
- Anonyymi
Väittävät et säästää pesumasiinan laakereita sekä muuta jos käyttää palloa pestessä eikä mee putki tukkoon eikä sotkuu tuu pulverista
Mutta miks ei liki mikä vaan pesunkestävä kippo kelpaisi jos annos on oikee eikä se hajota pesurumpuu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1516817MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny635963Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884559NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074509Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1624310Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941690- 4021586
- 821389
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a311377Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411151