pistääkääs nyt vanhat venkulat jotain vanhoja hyviä tarinoita ja kokemuksia vankilavuosistanne ,homppeli jutut ei kiinnosta ja tietenkin miten venkilavuosien jälkeen on elämä lähtenyt rullaamaan ja jäikö niitä keikkarahoja ison kiven juureen.
VANHAT VENKULAT
6
350
Vastaukset
- kakolankunku
Kiitos kykymästä mä natin eläkeelä olosta. hiloo jäi eläkkeeksi sopivast
- Elsa-Pekka
Tauno Pasanen. Siis se sama mies, joka oli ampunut poliisit Pihtiputaalla. Vierailin Pihtiputaalla vuonna 1998 ja huomasin poliisien hautamuistomerkin kirkkomaalla.
- päiväselli
Pasasen tunsin aika hyvin riksussa ja väänneettiin askartelusellissä kuparitauluja. Tane tappoi sitten vapauduttuaan vaimonsa Liisan. Vaimo oli alkoholisoitunut kovissa paineissa ja kiljua ryyppäsivät yhdessä. Tanen poikakin lusi riksussa 70 luvun lopulla ratista.Poika kuoli sitten ajaessaan taas kännissä päin kalliota.Liekö ollut itsari? Tauno elelee riihimäellä vanhainkodissa tänä päivänä....
- rutinalappu
Kuopion nailonsukkamurhaaja lusi samaan aikaan rixussa,Pasasen,Suonperän ampunut Myssylä,lapiolla opettajansa tappanut Siltala,pikkupoikien munat syönyt hullu ja joululahjamurhaaja Tampereelta.Moni näistä tekijöistä oli tehnyt tekonsa jo 60 luvulla ja lusivat vielä 70 luvun lopulla....Aikoinaan sai juoda muutama valittu vanki rixussa koskenkorvaakin ihan valtion laskuun! Olivat vapaaehtoisia kun tutkittiin antabuksen vaikutusta elimistöön viinan juonnin jälkeen! Nuo joidenkin perseeseenvetojutut on kyllä täysin perättömiä ja jonkun homon fantasioita! Satoja vankeja meitä oli ja kusikongillakin neljä äijää pahimmillaan yhden hengen sellissä mutta homoja koko laitoksessa oli pari kolme ja ihan lusivat siinä kuin muutkin!
- RioDeRixu
Vanhan venkulan muistelmat: Pakko tunnustaa, kaikki siellä homoili. Vankilassa on epäonnistuneita ihmisiä paljon, miks ne muuten siellä oliskaan? Paljon aiheuttaneet muille tuskaa, läheisille ja uhreille.
Ja se vielä että vangit ei oo mistään kotosin, eivät ole edes omaa toimeentuloaan pystyneet hankkimaan. MIkäs mies se on joka toisten kustannuksella elää?
Se on ELÄTTI. Tässä näitä muisteluja tällä kertaa. Terveisiä kaikile jotka tuntee. - Venkula1
Hankala vartija sai aamulla Kakolassa ämpärin päähänsä hatuksi. Sisältö oli tuttua tavaraa. Ei näkynyt sen jälkeen pitkään aikaan pamppua.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081653Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai811562Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä951451Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541391Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341358Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48890Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115879Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii414847Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290821Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347805