Psykoosi .

Kummanen123

Eli noin viikon ajan elämä on tuntunut siltä että kaikki ei olisi todellista, ja mietin itsekin että miksi näin on käynyt. En ole saanut nukuttua paljonkaan, ja aina jos herään yöllä, niin tärisen ihan hirveesti. Välillä pyöryttää, ja ennen tätä minulla oli ollut alhainen verenpaine. Onko kenelläkään muullakaan ollut kyseisiä kokemuksia? Miten pääsitte siitä eroon?

6

63

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lhnina

      Oletko miettinyt, jos sinulla olisi vaikka diagnosoitumaton diabetes?
      Käy keskustelemassa lääkärisi kanssa, hän tietää asiasta paremmin ja saatte otettua eri kokeita.

    • Yksi psykoosin varomerkeistä on muistaakseni, ettei saa nukuttua.

      • Elämä_sekaisin

        Kaikki aloittajan kuvaamat oireet sopivat myös ihan vaan ahdistukseen. Itselläni lisäksi oireina kova huimaus, pään tyhjeneminen kesken keskustelujen, lihasheikkous, näköhäiriöt, paineen tunne päässä sekä muistin reistailu. Ei minusta mitään fyysistä vikaa ole löytynyt, mutten myöskään ole mennyt psykoosiin vaikka näin on menty jo monta vuotta. Välillä nukun katkonaisesti yhdeksän tuntia yössä ja nukahtelen silti päivisin melkein istualleni, välillä taas nukun useampana yönä vain pari tuntia ja virtaa riittää päivisin silti liikaakin. Toki olo on sumea ja epätodellinen mutta silti niin levoton ja energinen että tulee touhuttua paljon kaikenlaista.

        Henkinen paine tämän muutama vuosi sitten laukaisi, sitä ennen olin tasainen kuin viilipytty. Mutta siltä näyttää että näin mennään loppuelämä.


    • Tavisneuvo

      Jospas nyt kuitenkin menisitte terveyskeskukseen aluksi terveydenhoitajalle ja otattaisitte verikokeet: hemoglobiini, kilpirauhasarvot. Ja sitten keskustelemaan lääkärin kanssa. Kirja on hyvä unilääke ja kandee mennä säännöllisesti nukkumaan vaikkapa 10.00 ja jos yöllä herää, voi kaivaa sen samaisen kirjan ja lukea muutaman sivun. Elikkäs, jos opettelee tällaisen tylsän rutiinin, niin siihen voi tottua ja siitä voi olla pidempään harjoiteltuna apua. Mieluummin näin kuin nukahdus- tai unilääkkeillä. Luulen, että samankaltaisia kokemuksia on muillakin. Sitten toinen asia on, onko kyseessä paniikkihäiriö tai voisko verenpaineessa olla jotain. Stressiinkin voi liittyä kaikenlaisia tuntemuksia. En ole terveydenalan ammattilainen, mutta kannattaa välittää itsestään ja ottaa selvää.

    • wertuers

      Minulla olikin Derealisaatio. Olen toipunut suunilleen. Kiitos vastaajille!

    • T.Emu

      Miten toivuit? Mitä teit?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ne katseet, ei niitä

      Voi unohtaa. Se, miten molemmat katsoi
      Ikävä
      83
      1334
    2. 105
      1097
    3. Miten jotkut kehtaa aikuisiällä kiusata

      Ihmisiä? Eikö se ole aika noloa?
      Ikävä
      156
      1030
    4. Onko kaivattusi seksipommi?

      Minun kaivattuni on😅😍
      Ikävä
      65
      957
    5. Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla

      Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla (yksityisen asiakkaille Kela-korvaus jätetä
      Maailman menoa
      446
      895
    6. Salassapito ja kunnan hommat

      Hyryllä alkanut olla ihmeellinen tapa että minä kuulen kunnan tapahtumista kylältä yhden henkilön toimesta. Tiedotusta h
      Hyrynsalmi
      15
      784
    7. Mies miksi me ei voida aloittaa salaista suhdetta

      Pakkoko siitä olisi kenellekään kertoa? Voitaisiin nähdä salaa jossain eri paikkakunnalla.
      Ikävä
      75
      747
    8. Hyvää yötä kivalle miehelle!

      Samasta kylästä! 😊
      Ikävä
      109
      731
    9. Milloin mies aloitetaan

      Joku kiihkeä romanssi tai vakavampi suhde..? En jaksa enää olla yksin. Sä taidat haluta olla yksin.
      Ikävä
      39
      669
    10. En enää mies ikävöi sinua niin paljon

      Jos nyt vain pysyttelisit pois näköpiiristäni vielä kesän yli näiden useiden kuukausien jatkeeksi, niin luulen että kaik
      Ikävä
      58
      628
    Aihe