Aamuisessa Auto Motor und Sportissa oli koeajo Avensiksesta ja haukkuivat sitä todella meluisaksi autoksi. Itse ajoin talvella Auriksen ja ujeltavan korviin käyvän melun vuoksi lopetin koeajon välittömästi. Mitään ei tyylilleen tyypillisessä Tojo-konsernissa tehdä selville vioille ja muille valmistusvirheille. Tämä on itäisen riisipussin huonoin malli ja sisämelu kuin joissain pikkuautoissa. Sama tahti jatkuu, D4D, kaksoismassavauhtipyörä, vaihteisto, kytkin, ruoste yms. vikojen viitoittamalla tiellä.
Ei tule minustaTojonrottelon omistajaa, kun tarjolla luotettavia ja miellyttäviä merkkejäkin kunnon takuulla tarjolla puhumattakaan ajo-ominaisuuksista joita Aveen ei saa edes rahalla.
Ei tule minustaTojonrottelon omistajaa, kun tarjolla luotettavia ja miellyttäviä merkkejäkin kunnon takuulla tarjolla puhumattakaan ajo-ominaisuuksista joita Aveen ei saa edes rahalla.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onko elämäntehtäväsi pyöriä Suomi24 Toyota palstalla? Eikö elämäsi mene hukkaan kun päässäsi pyöri vain Toyota?
Kyllä kansalla on oikeus saada oikeaa tietoa Toyotasta.
Pakko provoilla täälläkin, kun niin oman Skodan laaduttomuus ottaa päähän, että tulikin oltua sopuli.
Onhan se Avensis kyllä todella heikko esitys.
Toyotasta ei saa hyvää vaikka "voissa paistaisi". Itäauto-tunnelma ujelluksineen ja rengasmeluineen on kuin ajelisi 70-luvun Ladalla. Sehän sopii hyvin Stalinisti kommareille ja niiden perillisille. Tulee lapsuus mieleen.