Sjakki Neljän siirron matti

Voisko jokun kertoo, että miten se neljän siirron matti tehdään shakissa?
2154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kuningatar Lähetti. Se oli. En muista tarkemmin. Jotenkin niin, että se oli, että lähetillä suojataan kuningatar jotta voi mennä kuingattarella ihan vastusatjan kuinkaan viereen eikä se voi syödä kuinkaalla kuingatarta, koska se oln lähetillä suojattu.. Jos vastustaja avaa jostain reunasta niin se voi onnistua.

Äänestä

Esim e4 e5 Lc4 Rc6 Df3 d6 Df7# nopein tapa f3 e5 g4 Dh4#

Äänestä

Kommentoi aloitusta


shakkialoittaja kirjoitti:

Voisko jokun kertoo, että miten se neljän siirron matti tehdään shakissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu