Asmo-laturista

Asmo_jää_ostamatta

Mietin, että jos keksintö on muka jotenkin mullistava, niin eikö sitä olisi ollut mahdollista laajentaa muihinkin kuin kännykkälatureihin ja erilaisiin laitteisiin, jotka turhaan kuluttavat sähköä valmiustilassaan? En oikein tajua, mitä järkeä on valmistaa laturia Suomessa kalliilla hinnalla, jos laturi todella toimii luvatulla tavalla. Itse ainakin olisin pyrkinyt myymään patenttia suoraan olemassaoleville laitevalmistajille, jolloin keksinnöllä voisi edes teoriassa olla jotain tuntuvaa energiansäästövaikutusta. Yksilölle laite on turha, kun sähkölaskussa hyöty ei käytännössä näkyisi. Ymmärrän kuitenkin sen, että maailmanlaajuisesti katsoen keksintö voisi säästää jopa useamman ydinvoimalan verran energiaa.

Tulin joskus ostaneeksi energiankulutusmittarin, jolla kaikki käytössäni olevat USB-laturini (eli myös kännykkälaturini) näyttävät nollaa. Mittausraja on jotain 0,5-0,7 W luokkaa, joten kulutuksen täytyy olla vähintäänkin tätä pienempi. Esim. iPadin laturin kulutus menee pian nollaan, kun näytön sulkee. Siis kulutus näyttää nollaa, vaikka laite on edelleen laturissa kiinni! Akku täynnä. Macbookin laturi/virtalähde toimii erikoisesti, koska mittaamani kulutus on ollut pienempi, kun johto on kiinni tietokoneessa. Irrallaan virtalähde näyttää kuluttavan hieman enemmän. Molemmissa tapauksissa kulutus on 1 watin tuntumassa. Useimmilla viihdeelektroniikkalaitteilla valmiustilan kulutus on 1 watin luokkaa. Nolo poikkeus on mm. Elisa Viihteen digiboksi, joka kuluttaa valmiustilassakin jatkuvasti 8-9 W.

Jos oletetaan, että nykyisten kännykkälatureiden kulutus olisi noin 0,2 W. Tässä tapauksessa omien mittausteni mukaan (elektroninen kellolla varustettu) mikroaaltouuni, Braunin sähköhammasharjan laturi ja kelloradiot (2 mallia) kuluttavat kukin 10 kertaa enemmän. Kannattaako nähdä vaivaa pudottaakseen muutaman 200 mW kuluttavan laitteen kulutuksen nollaan, jos lähes joka taloudessa on kuitenkin useampikin laite, jotka kuluttavat jatkuvasti "turhaan" yhteensä yli 10 kertaa enemmän. Oman (mahdollisesti virheellisen) testauksen mukaan lähes jokainen AC/DC-muuntajalla varustettu laite kuluttaa monta kertaa enemmän sähköä kuin nykyaikainen kännykkä- tai USB-laturi. Jopa Nokian useita vuosia vanha pyöreällä päällä varustettu laturi kuluttaa mittarini mukaan 0 W. Siinähän ei ole edes erityistä älyä micro-USB-latureiden tapaan.

Erityinen pettymys energiankulutustestailuissani oli täysin mekaanisesti käytettävä vuorokausiajastin. Se kuluttaa lähes 2 wattia jatkuvasti. Samoin kauko-ohjattava pistorasia kuluttaa n. 1,5 W. Eli noilla laitteilla ei kannata pyrkiä säästämään sähkönkulutuksessa, ellei säädettävien laitteiden kulutus ole huomattavasti suurempi.

1

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1653
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1562
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1451
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1391
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1358
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      890
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      879
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      414
      847
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      290
      821
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      805
    Aihe