Asmo-laturista

Asmo_jää_ostamatta

Mietin, että jos keksintö on muka jotenkin mullistava, niin eikö sitä olisi ollut mahdollista laajentaa muihinkin kuin kännykkälatureihin ja erilaisiin laitteisiin, jotka turhaan kuluttavat sähköä valmiustilassaan? En oikein tajua, mitä järkeä on valmistaa laturia Suomessa kalliilla hinnalla, jos laturi todella toimii luvatulla tavalla. Itse ainakin olisin pyrkinyt myymään patenttia suoraan olemassaoleville laitevalmistajille, jolloin keksinnöllä voisi edes teoriassa olla jotain tuntuvaa energiansäästövaikutusta. Yksilölle laite on turha, kun sähkölaskussa hyöty ei käytännössä näkyisi. Ymmärrän kuitenkin sen, että maailmanlaajuisesti katsoen keksintö voisi säästää jopa useamman ydinvoimalan verran energiaa.

Tulin joskus ostaneeksi energiankulutusmittarin, jolla kaikki käytössäni olevat USB-laturini (eli myös kännykkälaturini) näyttävät nollaa. Mittausraja on jotain 0,5-0,7 W luokkaa, joten kulutuksen täytyy olla vähintäänkin tätä pienempi. Esim. iPadin laturin kulutus menee pian nollaan, kun näytön sulkee. Siis kulutus näyttää nollaa, vaikka laite on edelleen laturissa kiinni! Akku täynnä. Macbookin laturi/virtalähde toimii erikoisesti, koska mittaamani kulutus on ollut pienempi, kun johto on kiinni tietokoneessa. Irrallaan virtalähde näyttää kuluttavan hieman enemmän. Molemmissa tapauksissa kulutus on 1 watin tuntumassa. Useimmilla viihdeelektroniikkalaitteilla valmiustilan kulutus on 1 watin luokkaa. Nolo poikkeus on mm. Elisa Viihteen digiboksi, joka kuluttaa valmiustilassakin jatkuvasti 8-9 W.

Jos oletetaan, että nykyisten kännykkälatureiden kulutus olisi noin 0,2 W. Tässä tapauksessa omien mittausteni mukaan (elektroninen kellolla varustettu) mikroaaltouuni, Braunin sähköhammasharjan laturi ja kelloradiot (2 mallia) kuluttavat kukin 10 kertaa enemmän. Kannattaako nähdä vaivaa pudottaakseen muutaman 200 mW kuluttavan laitteen kulutuksen nollaan, jos lähes joka taloudessa on kuitenkin useampikin laite, jotka kuluttavat jatkuvasti "turhaan" yhteensä yli 10 kertaa enemmän. Oman (mahdollisesti virheellisen) testauksen mukaan lähes jokainen AC/DC-muuntajalla varustettu laite kuluttaa monta kertaa enemmän sähköä kuin nykyaikainen kännykkä- tai USB-laturi. Jopa Nokian useita vuosia vanha pyöreällä päällä varustettu laturi kuluttaa mittarini mukaan 0 W. Siinähän ei ole edes erityistä älyä micro-USB-latureiden tapaan.

Erityinen pettymys energiankulutustestailuissani oli täysin mekaanisesti käytettävä vuorokausiajastin. Se kuluttaa lähes 2 wattia jatkuvasti. Samoin kauko-ohjattava pistorasia kuluttaa n. 1,5 W. Eli noilla laitteilla ei kannata pyrkiä säästämään sähkönkulutuksessa, ellei säädettävien laitteiden kulutus ole huomattavasti suurempi.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      169
      12833
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      154
      5458
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4780
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3689
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2788
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      120
      1955
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      111
      1706
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      366
      1638
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      108
      1538
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1471
    Aihe