tempun tekivät eläkeläisille. Olenkin muuttamassa halvempaan. Tänään muutan, mutta toukokuun vuokra oli noin 15 euroa vaille 700. 34 neliötä. Sain asumistukea noin 253 euroa. Tulevassa asunnossa halvemmalla paikkakunnalla vuokra on alle 400 euroa. Asumistukea (eläkeläisen) saan vajaa 90 euroa. Laskin ihan huvikseni yleisen asumistuen mukaan ja tuossa halvemmassa tippuisi vain viitisen euroa. Tässä, vielä nykyisessä, asumistuki olisi yleisen mukaan vain 87 euroa, siis melkein 700 eurosta. Kannattaapa ruveta etsimään halvempaa asuntoa, jos asutte kalliissa. Minunkin pitää muuttaa paikkakuntaa, ei nykyisessä ole halpoja vuokria. Joka vuosi nousee useita kymmeniä euroja. Kun muutin tähän, vuokra oli kohtuullinen. Nyt ei juuri mitään jää eläkkeestä. Eipä ihme, että monessa kaupungissa on paljon tyhjiä asuntoja. Monessa vuokra on enemmän kuin eläke.
Tosi mukavan
7
<50
Vastaukset
Näkemiin...lukemisiin.
Aikamoisen ongelman me eläkeläiset saimme aikaan töissä ollessamme.
Tietenkin olet kanssani samaa mieltä?
Etkö olekin?
Tarkoitan että nuorethan eivät ole vielä kerinneet sotkemaan paljoakaan.
H.Korjasin hieman tuota loppu-lausettani
Tarkoitan että kouluttamamme nuoret, joille opetimme arvo-maailmamme, eivät ole vielä kerinneet sotkea paljoakaan.
H.
- maija-l
Miksi eläkeläisellä pitäisi olla parempi asumistuki, kuin muilla pienituloisilla?
Ei se taida sen parempi olla ku muillakaan. Eläkeläisen asumistuella on katto ja se on jotain 382 ja risat kuukaudessa, olkoon vuokra sit miten suuri tahansa. Eikä kaikki tietenkään saa tuonkaan vertaa jos tulot ovat isommat ku heidän taulukkonsa näyttää. Ihan samat kriteerit eläkeläisilläkin on tuen saamiseen ku muillakin.
- maija-l
Nittaminax kirjoitti:
Ei se taida sen parempi olla ku muillakaan. Eläkeläisen asumistuella on katto ja se on jotain 382 ja risat kuukaudessa, olkoon vuokra sit miten suuri tahansa. Eikä kaikki tietenkään saa tuonkaan vertaa jos tulot ovat isommat ku heidän taulukkonsa näyttää. Ihan samat kriteerit eläkeläisilläkin on tuen saamiseen ku muillakin.
Samat tulot ja sama vuokra. Eläkeläinen saa tukea 342,76 ja yleinen asumistuki on 268,80 joten kriteerit ei ole olleet samat, mut nythän ne sitten tulee samoiksi.
maija-l kirjoitti:
Samat tulot ja sama vuokra. Eläkeläinen saa tukea 342,76 ja yleinen asumistuki on 268,80 joten kriteerit ei ole olleet samat, mut nythän ne sitten tulee samoiksi.
No en tiedä miten olet laskenut, mutta kun kävin kelan sivuilla niin mun asumistuki ei muutu ku muutaman euron alaspäin. Sulta on varmaan tarkistettu se tuki ennen korotusta koska se ylin on nykyjään 381,41 ainakin espoos joten kait se on sama muuallakin.
Samoilla tuloilla (meidän) laskettuna yleinen tuki meidän perheessä ei laske kuin muutaman euron jos hakisimme sitä nyt. Ens vuodesta ei tiedä vielä kukaan.
Anteeksi vaan, en ymmärrä koko asumistukea,
mitenköhän tämä maa makaisi jos kaikki asumistuki poistettaisiin ja
jokainen asuisi niin kuin varat antaa periksi.
Miksi valtio tukee niin kovin vuokra-asuntojen omistajia, sinnehän se menee.
Suoraa tulonsiirtoa omistajille.
Opiskelijatkin muuttavat kotoaan jo ennen opiskelua jo kun saavat kimppasumiseenkin tukea vaikka voisivat asua vanhempiensa isoissa taloissa, mutta kun saa asuntotukea, niin ...
Olkaa onnellisia kun valtio tukee ja voitte asua missä asutte.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604556Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt352089Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1621492Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti481472- 1651468
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2581257Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1961174- 2031112
- 801037
- 631011