Onko kellään kokemusta vartijan ammattitutkinnon suorittamisesta oppisopimuksella? Kuinka yleistä ja kuinka kattavaa opiskelu on? Entä lähipäivät/näytöt jne...
Vartijaksi oppisopimuksella
1
419
Vastaukset
- kokenutnuori
Mitä hienoo edes on olla joku vartija nykypäivänä, joka palloilee ympäri kauppaa ja "viihdyttää asiakkaita"
Voin sanoa kaupankassalla ollessani, niin 90% vartijoista on ihan älyttömän rasittavia, joko eivät tee mitään, tai sitten häiritsee sinun työntekoasi jatkuvasti.
Ihan älytöntä, miksi noita pitää edes jonnekin kauppoihin ottaa (tod.näk työllisyys tilanne).
Ei nykyään löydä mistään oppisopimus-paikkaa jossei sinulla ole älyttömän hyvät suhteet, menisit mieluummin aikuiskoulutukseen kun ikää riittää (20 ), ja tekisit siellä työharjoittelua 9kk ja valmistut jossain 10kk:ssa, jos vain jaksat yrittää tarpeeksi.
Nykyään on tyhmää mennä amikseen 15v:nä, kun jos menet 18v (ja maksat 500e) koulutuksesta, niin hajoilet koulussa 2 vuotta vähemmän, jos olet ahkera. Varsinkin kun suomen ammattikoulut on huonoja, joissa opetetaan asioita, mitä et oikeasti tarvitse ikinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242150Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352053Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2111822Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2581498Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341404Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5581181Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501005Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115942Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse350936