Electroluxin pesukone ei ota vettä

DieselPower

Neuvoa pesukone ummikkona kaipaisin. Meidän lähemmäs kymmenen vuotta vanha Electroluxin pesukone alkoi tänä keväänä tuittuilemaan.

Pesuohjelma näyttää aluksi lähtevän käyntiin ihan normaalisti, mutta siinä vaiheessa kun ohjelman pitäisi alkaa ottamaan vettä niin pesuveden lämpötila indikaattori hyppää asentoon kylmä vesi ja hetken päästä ohjelma keskeytyy ja pesuaika hyppää nollaan.

Aluksi ongelmaa tapahtui satunnaisesti kerran viikossa , mutta nyt pari kuukautta myöhemmin ongelma tuntuu tapahtuvan lähes joka pesu kerta, mutta seuraavana päivänä kone saattaa taas pestä koneellisen tai kaksi.

Sen verran diagnosia tein, että:
- Nukkasihti on tyhjä ja pesukoneen tyhjennys vedestä toimii.
- Linkous ohjelmat toimii eli moottorissa ei ole vikaa.
- Pesuveden hana on auki ja ainakin letkusta pesukoneeseelle asti vesi tulee hyvin.
- Tarkistin myös filtterin pesukoneen vedenotto aukossa ja tämäkin oli puhdas.

Itselleni tulee mieleen, voisiko ongelma olla solenoideissa jotka päästävät veden virtaamaan koneeseen? Mikä muu voisi olla pielessä?

2

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osta uusi. Korjauttaminen maksaa enemmän kuin 10v koneella on arvoa. Muutkin osat ovat jo lopuillaan..

    • 656

      Vedenottoventtili voi ongelma:
      https://www.youtube.com/watch?v=SwQe7--htAw

      Mikroprosessoriohjattuja laitteita ei kannata pitää koko ajan kiinni sähköverkossa, hakkurivirtalähteiden kondesaattorit kuluvat korkeasta taajuudesta johtuen ja voivat mennä vuosien kuluessa rikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      192
      1358
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      852
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      761
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      637
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      318
      612
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      595
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe