Neuvoa pesukone ummikkona kaipaisin. Meidän lähemmäs kymmenen vuotta vanha Electroluxin pesukone alkoi tänä keväänä tuittuilemaan.
Pesuohjelma näyttää aluksi lähtevän käyntiin ihan normaalisti, mutta siinä vaiheessa kun ohjelman pitäisi alkaa ottamaan vettä niin pesuveden lämpötila indikaattori hyppää asentoon kylmä vesi ja hetken päästä ohjelma keskeytyy ja pesuaika hyppää nollaan.
Aluksi ongelmaa tapahtui satunnaisesti kerran viikossa , mutta nyt pari kuukautta myöhemmin ongelma tuntuu tapahtuvan lähes joka pesu kerta, mutta seuraavana päivänä kone saattaa taas pestä koneellisen tai kaksi.
Sen verran diagnosia tein, että:
- Nukkasihti on tyhjä ja pesukoneen tyhjennys vedestä toimii.
- Linkous ohjelmat toimii eli moottorissa ei ole vikaa.
- Pesuveden hana on auki ja ainakin letkusta pesukoneeseelle asti vesi tulee hyvin.
- Tarkistin myös filtterin pesukoneen vedenotto aukossa ja tämäkin oli puhdas.
Itselleni tulee mieleen, voisiko ongelma olla solenoideissa jotka päästävät veden virtaamaan koneeseen? Mikä muu voisi olla pielessä?
Electroluxin pesukone ei ota vettä
DieselPower
2
393
Vastaukset
Osta uusi. Korjauttaminen maksaa enemmän kuin 10v koneella on arvoa. Muutkin osat ovat jo lopuillaan..
- 656
Vedenottoventtili voi ongelma:
https://www.youtube.com/watch?v=SwQe7--htAw
Mikroprosessoriohjattuja laitteita ei kannata pitää koko ajan kiinni sähköverkossa, hakkurivirtalähteiden kondesaattorit kuluvat korkeasta taajuudesta johtuen ja voivat mennä vuosien kuluessa rikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827